Nosiłam ortezę w związku ze włamaniem kostki bocznej przez 6 tygodniu. Lekarz po tym czasie nie prze

4 odpowiedzi
Nosiłam ortezę w związku ze włamaniem kostki bocznej przez 6 tygodniu. Lekarz po tym czasie nie przepisał mi żadnej rehabilitacji ponieważ stwierdził że sama ja rozruszam, a na rehabilitację i tak trzeba długo czekać. Ale ja nie wiem czy dam sama radę, nie wiem jak się za te ćwiczenia zabrać, ile minut dziennie mogę ćwiczyć i czy ta ortezę ciągle jeszcze nosic i zdejmować ja tylko na czas ćwiczeń czy zdjąć ja i wogole już nie zakładać? Mam 33 lata.
Dzień dobry,
Aby fizjoterapeuta mógł odpowiedzieć na zadane przez Panią pytania musi dokonać oceny funkcjonalnej stawu: ocenić zakres ruchu w stawie, ocenić siłę mięśniową okolicznych mięśni, zapoznać się z dokumentacją... Dlatego sugeruję wizytę w gabinecie fizjoterapeutycznym. Trywializowanie roli profesjonalnej rehabilitacji naraża Panią na: 1) utrwalenie istniejących ograniczeń w stawie; 2) pojawienie się dolegliwości ze strony stawu kolanowego, biodrowego czy kręgosłupa w związku ze zmianą tzw. stereotypu chodu (zacznie Pani inaczej ustawiać stopę a to nowe ustawienie może przeciążyć inne struktury narządu ruchu).
Proszę udać się do lokalnego fizjoterapeuty, nawet prywatnie. 1 czy 2 konsultacje mogą uchronić Panią przed poźniejszym problemem. Życzę powrotu do sprawności,
Dominik Zakrzewski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Odzyskanie sprawności po tego typu urazach nie jest zwykle proste. Przypuszczam, że są osoby, które samodzielnie wracają do zdrowia. Pytanie w jakim czasie? Czy napewno do pełni sprawności? Czy nie wiąże się to z wypracowaniem nieodpowiednich kompensacji?

Jeśli chodzi o dostosowanie obciążenia i objętości, a także środków treningowych, które mogą pomóc, niezbędna jest konsultacja fizjoterapeutyczna.

Czy opłaca się tracić czas i dodatkowo nie mieć pewności co do słuszności stosowanej autoterapii?
Pozdrawiam,
Tomasz Zawadziński
Dzień dobry.
Unieruchomienie kończyny po urazie zawsze niesie ze sobą pewne konsekwencje w kwestii ruchomości stawu oraz napięcia okolicznych tkanek. Uważam, że wizyta u fizjoterapeuty byłaby wskazana. Poza ćwiczeniami, pomocna może być terapia manualna w celu uruchomienia stawu i rozluźnienia napiętych tkanek. Szkoda zaniedbać problem, bo jednak stopa to nasz fundament :)
Powodzenia w powrocie do zdrowia!
Dzień dobry, Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc: Z rzeczy, które może Pani sama robić, to na pewno ćwiczenia zwiększające zakres ruchu zgięcia grzbietowego oraz podeszwowego w stawie skokowym, a także zwiększenie zakresu ruchomości tylnej taśmy mięśniowej. Kolejny aspekt to ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg, ćwiczenia koordynacyjne oraz dynamiczne. Dużo podstawowych ćwiczeń znajduje się na YouTube. Są to rzeczy, którymi może Pani sama sobie pomóc. Pytanie do jakiego momentu? Może się okazać, że pomoc fizjoterapeuty w doborze odpowiednich ćwiczeń oraz terapii manualnej będą konieczne. Ważne jest, aby obserwować swoje ciało, pojawiający się ewentualny bólu, i stopniowo dostosowywała intensywność ćwiczeń. W sytuacji braku progresu, najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą.
Powodzenia w procesie rekonwalescencji! Mikołaj Kaźmierczak

Eksperci

Hanna Więcławek-Wassermann

Hanna Więcławek-Wassermann

Ortopeda, Lekarz rehabilitacji medycznej, Ortopeda dziecięcy

Warszawa

Peter Hanišak

Peter Hanišak

Fizjoterapeuta

Katowice

Sebastian Maciołek

Sebastian Maciołek

Fizjoterapeuta

Szamocin

Marek Kluszczyński

Marek Kluszczyński

Lekarz rehabilitacji medycznej, Pediatra

Kłobuck

Łukasz Głań

Łukasz Głań

Fizjoterapeuta

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 17 pytań dotyczących usługi: ograniczenie ruchomości
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.