Noszenie pończochy uciskowej na basenie.
6
odpowiedzi
Dzień dobry. Jestem pół roku po przebytej ostrej zakrzepicy żył głębokich konczyny dolnej (prawej) oraz zatorze płucnym. Przez rok czasu mam brać xarelto 20 mg . Noszę pończochy drugiej klasy ucisku. Z usg doplera wykonanego pół roku po przebytej zakrzepicy wynika że mam nie wydolne zastawki w całej nodze, pojawił sie zespół pozakrzepowy, brak możliwosci skutecznego leczenia operacyjnego oraz zalecane do końca życia noszenie ww. pończochy. Moje pytanie jest następujace. Czy mogę tą ponczoche ściągać na basenie krytym. Czas przebywania na basenie (pływanie i przygotowanie do pływania) około 1,5 godz. Poza tym mam zalecane unikanie pozycji siedzącej i stojącej. Jak z tymi zaleceniami sobie radzić gdy mam pracę siedzącą (8 godz), oraz czasami podróżuje samochodem(jako kierowca i pasaźer), autobusem, samolotem. Za udzieloną pomoc z góry dziękuję.
Witam, nie ma problemu ze zdjęciem pończochy na basenie na 2 godz lub nawet dłużej, aktywność ruchowa działa przeciwzakrzepowo, a skurcze mięśni pomagają odprowazać krew zgodnie z jej naturalnym kierunkiem w żyłach kończyn dolnych czyli do serca. Przy niewydolnych żyłach wytwarza się fala zwrotna czyli tzw. reflux w pzreciwnym kierunku. Aktywność fizyczna - jak najbardziej tak. Chodzi o to aby unikać długotrwałego przewbywania w pozycji siedzącej i stojącej bez większego ruchu - w czasie siedzenia podłożyć należy coś pod nogę aby była wyżej najlepiej w poziomie, często ruszać stopą i co jakiś czas wstać i przejść się - podobnie w czasie jazdy samochodem, czy w czasie lotu - pić dużo płynów.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Najistotniejszą rolę w przepływach żylnych odgrywają grawitacja i praca mięśniowa. Leżąc pozwalamy krwi swobodnie odpłynąć do serca, zaś chodząc, nasze mięśnie ściskają cienkościenne żyły i odprowadzają krew z nich do serca. Aby poruszała się ona w kierunku serca i nie powracała do najniżej położonej części kończyny, kiedy się zatrzymamy, czy usiądziemy, w żyłach są zastawki, które są zaworami jednokierunkowymi. Niewydolność zastawek żylnych niestety jest typowym skutkiem zakrzepicy. Wówczas kiedy stoimy, czy siedzimy, a nasze mięśnie nie pracują, krew "zalega" w najniżej położonej części ciała (kończynach dolnych). Pojawiają się obrzęki. Podkolanówki ograniczają obrzęk, poprawiają odpływ żylny i dlatego są zalecane. Podkolanówki należy ubierać na nieobrzęknięte kończyny dolne, rano i nie zdejmować bez potrzeby w ciągu dnia. Jednak pływanie, uprawianie sportów wodnych w podkolanówkach nie jest wygodne. Jeśli zajmuje to 1,5 h, to proponuję zaplanować pójście na basen wieczorem. Jeśli nawet dojdzie do obrzęku (raczej nie), to do rana ustąpi. Proszę spać z kończynami dolnymi, uniesionymi 5-10 cm powyżej serca. Niestety praca siedząca lub stojąca nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu żył. Oczywiście należy stosować podkolanówki, ale również pamiętać o pracy mięśniowej (to ona napędza krew...), przyzwyczaić się do ciągłej pracy mięśni, jak statycznej, tak i ruchowej (siedząc, stojąc...) Poprawi to odpływ krwi.
Bardziej szczegółowa odpowiedź jest możliwa po zapoznaniu się z dokumentacją, badaniami obrazowymi. Zapraszam do jednej z przychodni, w których przyjmuję.
Bardziej szczegółowa odpowiedź jest możliwa po zapoznaniu się z dokumentacją, badaniami obrazowymi. Zapraszam do jednej z przychodni, w których przyjmuję.
Nie ma przeciwskazań do korzystania z basenu. Nic się nie stanie jak na czas pływania pończochy zostaną zdjęte. Stosowanie w/w pończoch nie wyeliminuje do końca dolegliwości wynikających z niewydolności pozakrzepowej układu głębokiego, ale powinno pozwolić na normalne funkcjonowanie. Ważne aby pończochy stosować regularnie każdego dnia. Poza tym proszę funkcjonować normalnie. W razie dalszych pytań zapraszam na wizytę
w basenie nie trzeba stosować pończochy bo jej rolę przejmuję ciśnienie wody, co do pracy to jest to rzeczywiście problem, do rozważenia jest dołożenie jeszcze kolanówki z 1 stopniem ucisku na ten czas.
Witam
Oczywiście ze na basenie i w czasie pływania nie należy nosić pończochy uciskowej. Natomiast z założoną pończochą uciskową pacjent może i stać i siedzieć.
Pozdrawiam
Oczywiście ze na basenie i w czasie pływania nie należy nosić pończochy uciskowej. Natomiast z założoną pończochą uciskową pacjent może i stać i siedzieć.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Zakrzepica żył głębokich to jeszcze nie koniec świata. Mimo niewydolności żylnej zespół pozakrzepowy jeszcze nie musiał wystąpić. Bardzo dobrze, ze pacjent podchodzi do zaleceń poważnie, ale nie można wyłączyć sie całkowicie z codziennych obowiązków. Zimna woda powoduje obkurczenie naczyn w tym rownież żył, natomiast pozycja horyzontalna podczas pływania przesuwa rezerwuar krwi z kończyn dolnych. Można w wodzie nie nosić pończoch. Można siedzieć i stać pod warunkiem, ze pończochy są założone. Zgodnie z badaniami jeżeli pończochy będą noszone przez 72 m-ce zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu pozakrzepowego z okolo 50 do 20%.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam.
Podobne pytania
- Witam, chcialabym sie poradzic w kwestii Hashimoto i niedoczynnosci. Poczatkowo bralam dawke 25, ale pozniej wyniki troche sie podniosly i lekarz zapisal mi 50tke. Nastpnie zglosilam sie z gorszym samopoczuciem i nasilonym stanami deprsyjnymi. Dawka zwiekszona do polowki 125 a pozniej 75. Wyniki spadly…
- Wykonano badanie MR w płaszczyznach cor.,trans., sag. w obrazach T1, T2 zależnych. Podkorowo w obu półkulach mózgu widoczne rozsiane nieregularne ogniska wysokosygnałowe, najliczniejsze w płatach czołowych, dł. do 9mm przemawiające za zmianami naczyniopochodnymi. Poza tym w jednofazowym badaniu MR mózgowie…
- Od około 20-tu lat mam wkładki silikonowe rozmiar D, chciałabym je wymienić na mniejsze, jaki jest koszt i czy konieczna jest opłata konsultacji?
- witam czy po operacji wystawia Pan zwolnienie z pracy L4 ?? interesuje mnie powiekszenie biustu i stad moje pytanie.
- Witam! Czy usuwa Pan laserowo włókniaki miękkie? Jeśli tak to proszę o informację w jaki sposób powinnam przygotować się do zabiegu i jaki jest jego koszt?
- Dzień dobry,czy zajmuje się Pan leczeniem żylaków oszczykiwaniem-skleroterapią,czy tylko laserem lub operacyjnie?.Pozdrawiam
- Dzień Dobry, Chciałam dowiedzieć się czy biust w rozmiarze 70 DD/E kwalifikuje się do zabiegu pomniejszenia (do rozmiaru 70 B)? Dodam, że jestem osobą bardzo drobną (164, 51 kg) i rozmiar piersi pozostaje w dużej dysproporcji do reszty sylwetki. Stanowi to dla mnie od wielu lat, przyczynę ogromnych…
- Witam! Czy usuwa Pan laserowo włókniaki miękkie? Jeśli tak, jak powinnam przygotować się do zabiegu i jaka jest jego cena?
- Mam bardzo duży problem. Schudłam 45kg, super, ale moja skóra na brzuchu, udach i ramionach jest OBRZYDLIWA i jest obwisła. Moje pytania, czy jest jakaś bariera wiekowa na pozbycie się tego problemu, mam na myśli plastykę powłok brzusznych (abdominoplastyka), jak również plastykę ramion i ud. Czy zabiegi…
- Witam. Od 2 miesięcy boli mnie łokieć kiedy zaćsikam dłoń maści nie pomaga,zaczeło sie od przeciążenia reki w pracy .Co można uczynić w takim wypadku. Pozdrawiam
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.