Nowotwór-wsparcie psychiczne, do kogo się udać?

2 odpowiedzi
Dzien dobry. Mam pytanie do Pani odnośnie osoby chorej na nowotwór. Moja mama ma raka piersi,załamała się po diagnozie. W szpitalu nie dostała skierowania do psychologa,nikt tego nie zaproponował nawet.Czy są jacyś specjaliści pomagający w takiej sytuacji? Psychiatra? Psycholog? zupełnie nie wiem gdzie z nia pójść, a pomoc jest konieczna!!!
Witam serdecznie. Jeżeli chodzi o wsparcie psychologiczne dla Pani mamy-to przysługuje jej jako osobie ubezpieczonej pomoc psychologa. Istnieją nawet studia specjalizacyjne o nazwie"psychoonkologia"z podziałem na dorosłych i na dzieci. Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby poszukanie takiego właśnie specjalisty-jest to psycholog, który został specjalnie przygotowany do pracy z ludźmi dotkniętymi chorobą nowotworową na różnych jej etapach- od początkowego zdiagnozowania, poprzez cały cykl leczenia, jak i w okresie remisji .Psychoonkolog pracuje również z członkami najbliższej rodziny chorego (tak więc i Pani mogłaby z takiej pomocy skorzystać). Sugeruję, aby zapytać lekarza prowadzącego czy w miejscu, gdzie leczona jest Pani mama, taki specjalista pełni dyżury. Wsparcie psychologiczne jest konieczne i pomocne-to taki moment, kiedy każdy człowiek ma prawo się "załamać".Od takich właśnie ciężkich momentów są specjaliści. życzę powodzenia, wytrwałości i dużo sił dla Pani oraz dla mamy. Pozdrawiam.

Sugeruje udać się do Psychoonkologa