nowotwór złośliwy odbytnicy

5 odpowiedzi
Opis makroskopowy:
Dystalny fragment jelita grubego długości 27cm na końcowym 10 centymetrowym odcinku pokryty mezorectum. W mezorectum ubytki sięgające błony mięśniowej. W odległości 0,5cm od linii cięcia os strony odbytu polipowaty guz o wymiarach 2,6x2x1cm. Poza tym widoczne w odległości 2cm od linii cięcia trzy polipy średnicy 0,2 0,5 1cm, oraz w odległości 15cm dwa polipy po 0,4cm. Makroskopowo guz wydaje się naciekać błonę mięśniową. Margines radialny 2,3cm.
TK miednicy z kontrastem - kwalifikacja zaawansowania klinicznego odpowiada stopniu II skali T2N0M0
Do oceny histopatologicznej pobrano:
1. Guz I-VI
2. Polipy odbytnicy I-II
3. Polipy zstępnicy
4. Węzły
5. Wycinek otrzewnej
6. Margines proksymalny
7. Margines dystalny
Rozpoznanie histopatologiczne:
1. Adenocarcinoma g2 recti. Rak powstał na podłożu gruczolaka cewkowo-kosmkowego. naciek obejmuje błonę mięśniową bez jej przekraczania. inwazji naczyń i naciekania pni nerwowych nie stwierdzono p t2n0. Odczynowy węzeł chłonny.
2. Gruczolaki cewkowe z dysplazją małego stopnia
3. Gruczolaki cewkowe z dysplazją małego stopnia
4. Zmieniono odczynowo węzły chłonne (5 węzłów) łącznie przebadano 6 węzłów chłonnych. Przerzutów do węzłów chłonnych nie stwierdzono.
5. Lipogranulatio
6. Utkania nowotworowego nie stwierdzono
7. Utkania nowotworowego nie stwierdzono

To są wyniki mojego taty. Nie dostał chemii ani radioterapii, tylko obserwacja w poradni onkologicznej. Proszę o opinie, na podstawie w/w wyników. Co mogą oznaczać zmienione odczynowo węzły chłonne oraz co to jest lipogranulatio?
Jestem chirurgiem i wyniki HP pooperacyjne dyskutuję zawsze z członkami Wielodyscyplinarnych Zespołów Terapeutycznych (WZT) w naszym centrum onkologii, włączając w to Chemioterapeutę i Radioterapeutę. Leczenie choroby nowotworowej jest grą zespołowa, wymagającą kompleksowego podejścia, możliwego na odpowiednim poziomie jedynie w wyspecjalizowanych centrach onkologicznych.
Co do reguły radioterapię stosuje się do lepszej kontroli miejscowej choroby nowotworowej. Pooperacyjnie, u chorych nieleczonych przedoperacyjnie radioterapią, jak rozumiem u Pana ojca, należy rozważyć zastosowanie pooperacyjnej chemioradioterapii w przypadku: 1) nie zastosowania techniki TME (trzeba o to zapytać chirurga, który wykonywał operację, ale głębokie ubytki mezorektum o tym niestety świadczą) i stwierdzono w materiale pooperacyjnym zaawansowanie pT3 z naciekaniem mezorektum na głębokości > 1 mm, pT4 lub przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych (żadne z tych warunków nie jest spełnione u Pana ojca), 2) zastosowania techniki TME i stwierdzono dodatni lub mniejszy niż 1–2 mm obwodowy margines cięcia chirurgicznego lub przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych, zwłaszcza gdy są liczne. Wniosek: brak wskazań do dołączania radioterapii u Pana ojca.
Z reguły chemioterapię stosuje się do kontroli przerzutowych lub pozostawionych pooperacyjnie komórek nowotworowych i wskazaniem do chemioterapii w raku odbytnicy jest III stopień zaawansowania nowotworu – naciek poza błonę mięśniową jelita i/lub przerzuty do węzłów chłonnych (o ile nie ma przeciwwskazań ogólnych). W II stopniu zaawansowania – jak u Pana ojca - zastosowanie chemioterapii jest kontrowersyjne — w Pana ojca przypadku jedynie do rozważenia wobec małej liczbie usuniętych węzłów chłonnych (< 12). „Poszarpane” mezorektum może świadczyć pośrednio o możliwości wykonania zabiegu w trybie pilnym – dodatkowym wskazaniu do chemioterapii - powinien Pan powiedzieć coś więcej o zabiegu. Wniosek: do rozważenia chemioterapia pooperacyjna z uwagi na małą ilość usuniętych węzłów chłonnych.
Polipy jelita grubego znalezione w jelicie grubym –oraz oczywiście rak - stanowią wskazanie do nadzoru endoskopowego. W przypadku raka jelita grubego należy wykonać do 1 roku od operacji pełną kolonoskopię (dla wykluczenia zmian jednoczasowych – synchronicznych), jeśli nie była wykonywana przedoperacyjnie. Pooperacyjnie kolonoskopia wskazana jest co 3-6 lat w celu wykluczenia zarówno nawrotów choroby operowanej, jak i rozwoju choroby w innych odcinkach jelita grubego (guzy meta chroniczne).
Aspekt rodzinny: ile lat miał Pana ojciec w czasie zachorowania i czy były inne przypadki chorób nowotworowych w rodzinie. Jeśli ojciec młody, a zwłaszcza ktoś jeszcze chorował na raka, należałoby zasięgnąć konsultacji genetycznej – dla ojca i jego krewnych, włączając też Pana. U ojca może wystąpić też inny nowotwór. Może się Pan zgłosić do pracowni endoskopowych biorących udział w Programie Badań Przesiewowych Jelita Grubego, celem zarezerwowania terminu kolonoiskopii. Zmienione odczynowe węzły chłonne mogą towarzyszyć chorobie nowotworowej lub być wynikiem zabiegów diagnostycznych (np. kolonoskopia, pobieranie wycinków).
Lipogranulatio – nie spotkałem się z tą nazwą w toku mojej praktyki medycznej. Na pewno da się to wyjaśnić w gronie specjalistów na WZT, gdzie obecny jest też patomorfolog. Może świadczyć o literackim talencie patomorfologa. Kalkując na język polski to: „ziarnistości tłuszczowe” – jako takie pojęcie nie występuje w polskich wytycznych leczenia raka odbytnicy (PTOK – Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej).

Dzień dobry,
Z przedstawionego raportu hist-pat wynika że zaawansowanie raka odbytnicy jest pT2NXM0, gdyż oceniono jedynie 6 węzlów chłonnych a standart to 12 węzłów chłonnych usuniętych podczas operacji jelita grubego i odbytnicy, Dystalny margines jest dość wąski , ale najważniejsze że nie mam w nim raka. Lipogranulatio to zmiany ziarnisto-włókniste tkanki tłuszczowej otrzewnej-nic złego.
Reasumując istnieją wskazania do leczenia uzupełniającego chemio lub/ i radioterapii w zależności od dokładnej lokalizacji pierwotnej raka-odległość od zwieraczy w kolonoskopii., chyba że istnieją jakieś przeciwskazania-wiek, choroby towarzyszące, przebyta juz radioterapia itd..Prosze o konsultację z onkologiem klinicznym lub prośbe o zgłoszenie pacjenta na tzw. konsylium onkologiczne.
Mam nadzieje że pomogłem.

Życzę zdrowia dla Taty

Dr Szczęśniak
Witam,
to dobry wynik histopatologiczny. Pewne zastrzeżenia mogą budzić jedynie głębokie ubytki mesorectum . Poza guzem obraz zmian odczynowych = zapalnych. Ja też nie kwalifikowałbym pacjenta do leczenia uzupełniającego.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Zapraszam na konsultację.
Dzień dobry
nowotwór Pani Taty jest w niskim zaawansowaniu - nie wymaga leczenia uzupełniajacego;
jednakże, najistotniejszy jest fakt, iż decyzja o rodzaju postępowania pooperacyjnego zawsze wynika nie tylko z samego wyniku hist-pat, ale również stanu ogólnego pacjenta, współistniejących schorzeń itp.- nie podejmuje się zaocznie;
odczynowe węzły chłonne - tzn z odczynem zapalnym ; lipogranulatio to grudki tłuszczowe