Nudności, zawroty głowy, woń spalenizny

5 odpowiedzi
Oto kolejne wyniki badań, które wg lekarza neurologa nie są specjalnie istotne, tzn. nic się takiego nie dzieje. Nadaj przyjmuje polvertic, Memotropił, a zawroty jak były tak są. Woń spalenizny pojawia się codziennie, niezależnie od pory dnia. Tępe bóle czołowe trwają 24h. Lekarz neurolog skierował mnie ponownie do laryngologa, który po RM głowy, opisie i przeglądzie płyty odrzucił jakiekolwiek powody laryngologiczne. Lekarz podpowiedział, bym zwróciła się do specjalisty laryngologa od zawrotów głowy, termin kwiecień lub maj 2016. Zatem tkwię w impasie. Nie wiem co robić, czy wyniki mogą czekać, czy należy pilnie się nad nimi pochylić. RM kręgosłupa szyjnego „Zniesienie lordozy z kyfotyzacją w dolnej części badanego odcinka. Kręgozmyki I stopnia: przedni C4 oraz tylne C5 i C6. Zaawansowane zmiany zwyrodnieni owo-wytwórcze stawów międzykręgowych. Dyskopatia C5-C6 i C6-C7 pod postacią wyraźnej dehydratacji i obniżenia krążków międzykręgowych, zwłaszcza na niższym. Poziomie z niewielkimi, szerokopodstawnymi wypuklinami, które wraz z osteolitami na krawędziach przyległych trzonów i ich. tylno-dolnymi krawędziami trzonów (kręgozmyki C5 i C6) wpuklają się do kanału kręgowego. Na poziomie C5-C6 zmiany powodują stenozę kanału kręgowego z uciskiem rdzenia (wymiar AP ok. 7mm). Na poziomie C6-C7. Zmiany znoszą przednią rezerwę planowa rdzenia z dyskretnym modelowaniem jego brzusznej powierzchni. Tylna rezerwa. Planowa zachowana prawidłowo Poza tym nie stwierdzam istotnych wypuklin. Zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych zwężają otwory międzykręgowe: na poziomie C4-C5 umiarkowanie, na. Poziomach C5-C6 i C6-C7 znacznie (tu na zwężenie nakładają się także zmiany dyskopatyczne). Rdzeń szyjny w normie. Części kostne bez zmian ogniskowych, ani obrzęku szpiku. Angio RM „Badanie angio MR głowy – TOF 3D nie uwidoczniło malformacji naczyniowych w obrębie tętnic mózgowia. Tętnice mózgowia bez zwężeń, prawidłowo drożne. Mózgowie ocenianie tylko w obrazach T2-zależnych jak w badaniu z dnia 07-01-2016. W prawej zatoce szczękowej i wyrostku sówkowatym lewej k. skroniowej niewielkie zmiany zapalne – do rozważenia. Konsultacja laryngologiczna EEG „Badanie w czuwaniu. Zapis zróżnicowany przestrzennie. Obecna aktywność niskonapięciowych fal beta, o częstości 13-30hz, przeważająca w odprowadzeniach czołowych oraz grupy średnio napięciowych fal alfa, o częstości 8-12 HZZ, w odprowadzeniach znad mózgowia. W odprowadzeniach czołowo-ciemieniowo-skroniowych ze zmienną przewagą nad obiema półkulami widoczne pojedyncze i w niewielkich grupach fale theta, o częstości 6-7hz, o amplitudzie nieznacznie wyższej od otaczającego tła, nieznacznie się w trakcie hw. R. Z. obecna, Fs – widoczne wodzenie rytmów. Orzeczenie: Zapis nieprawidłowy z obecnymi w odprowadzeniach czołowo-ciemieniowo-skroniowych falami wolnymi, nieznacznie nasilającymi się w trakcie ch. W. USG, Panie doktorze tętnic szyjnych i kręgowych ok, Badania na lipid ogram, glukozę w nor mir, lekka niedokrwistość.
Szanowna Pani Bożeno, nie pamiętam co napisałem Pani w poprzedniej korespondencji. Na pewno powinna Pani zostać zbadana laryngologicznie, pod kątem przyczyn nudności i zawrotów głowy. Jest bardzo wiele powodów takich objawów i jedynie pewne techniki badawcze, a właśnie dysponują nimi placówki laryngologiczne, takie jak np. videonystagmografia, są w stanie odpowiedzieć na postawione przez Panią pytanie. Dopiero po wykluczeniu przyczyn w układzie równowagi i innych powodów neurologicznych, można zastanowić się np. nad wizytą u dobrego fizjoterapeuty, który zajmuje się zespołami bólowymi kręgosłupa szyjnego. Z poważeniem Andrzej Żytkowski

Dzień dobry.
Z informacji które Pani przedstawiła wygląda, że sytuacja jest dość skomplikowana.
Każda z podanych w opisie zmian w obrazie rezonansu może odpowiadać za Pani dolegliwości. Ewentualna ocena możliwości pracy przez fizjoterapeutę musi być oparta o funkcjonalne badanie w trakcie wizyty. Jeżeli zostałaby podjęta próba terapii to musi Pani sobie zdawać sprawę, iż będzie to proces dość czasochłonny.
Dobrzy gdyby ewentualnie z tymi wynikami zapoznał się również neurochirurg.
Pozdrawiam
Witam,wynik badania ukazuje znaczne zmiany w obrębie odcinka szyjnego, które mogą, ale jednak tak naprawdę nie muszą wcale być powodem odczuwanych zawrotów głowy. Warto rzeczywiście umówić się do dobrego laryngologa specjalizującego się w zawrotach głowy, bo to naprawdę złożony problem. Pytanie ode mnie: jaki charakter mają podawane przez Panią/Pana zawroty? Czy są to zawroty na zasadzie wirującego dookoła świata, czy może raczej jakby takie zachwiania równowagi,poczuie jakby niestabilności,jakby na pokładzie statku?
Możemy bardzo dużo gdybać, badania prawdopodobnie sugerują przyczynę odkręgosłupową ale bez badania nie da się tego stwierdzić. Innymi słowy jeżeli miałbym cokolwiek więcej powiedzieć to tylko po badaniu i nikt nie podejmie się diagnozy na podstawie badań obrazowych. Jeżeli jest Pani zainteresowana wizytą proszę o kontakt telefoniczny
Z punktu widzenia fizjoterapeuty przy tego typu objawach jak zawroty głowy należy zbadać tkanki miękkie, a w szczególności m. podpotyliczne, jak również stawy C0-C2. Jeżeli istnieją nieprawidłowości tych stuktur oraz struktur z nimi połączonych, ich terapia może zmniejszyć lub zlikwidować objawy. Metody pracy z tymi strukturami leżą z zakresie chiropraktyki, terapii manualnej np. wg Rakowskiego, terapii punktów spustowych lub osteopatii Pozdrawiam.