O co tak naprawdę chodzi mojemu ojcu? Nigdy nie miałem z ojcem szczególnej relacji, bo zawsze byl ci

3 odpowiedzi
O co tak naprawdę chodzi mojemu ojcu? Nigdy nie miałem z ojcem szczególnej relacji, bo zawsze byl cichy dopiero na starość zrobil się nieznośny. Z tym człowiekiem nie da się normalnie rozmawiać, przekrzykuje, nie słucha co do niego mówisz, albo sobie dopowiada, bo niedoslyszał i nawet nie poprosi by druga strona powtórzyła. Ale wracając do sedna. Mam 24 lata, mam starsze od siebis rodzeństwo, ojciec jest w podeszłym wieku, ale ciągle próbuje jakby rozkazywać nie doceniając faktu, że kiedy mogę to mu pomagam. Mam wrażenie, że według niego człowiek ma 24/7 zapieprzać bez przerwy, bo inaczej zwyzywa od nierobów i leniów, też argument ze w danej chwili nie masz czasu/jesteś zajęty nie przemawia, bo staje się wkurzony na Ciebie jakby miewiadomo co mu zrobiłeś... Albo próbuje wzbudzić w Tobie poczucie winy, że będzie musiał to sam robić irytuje to niesamowicie
Mózgi osób starszych nie pracują tak samo jak wcześniej. Poznawczo też jest pogorszenie. Może się pojawić demencja starcza. Wtedy taka osoba potrafi być złośliwa, wymagająca ciągłej uwagi, ciągłego chodzenia wokół siebie, po prostu przykra. Warto pójść z tatą do neurologa, albo neuropsychologa, czy też psychologa, który pracuje z seniorami. Niech zdiagnozuje stan ojca. Może będą potrzebne leki, albo jakieś inne zalecenia typu ruch. Zacznijcie od neurologa. Życzę dużo cierpliwości. Zachowania taty nie muszą być intencjonalne.

Drogi Autorze. Rozumiem, że jest Ci w tym momencie bardzo ciężko. Zmiana zachowania ojca jest znaczna przez co wymagane są zupełnie nowe sposoby rozmowy i rozwiązywanie konfliktów. Z tego co piszesz, wcześniej relacje z tatą nie były najlepsze co może być dodatkową trudnością. Starość, jej obserwacja a przede wszystkim czynny udział w pomocy osobie w podeszłym wieku to jedno z bardziej wymagających zadań. Jest tu wiele elementów składowych, które niekiedy mogą wydawać się nielogiczne a przy tym trudne do zniesienia i masz prawo do całej palety emocji z tym związanych. Niestety opieka nad starszymi rodzicami czy rodzicem nie przedstawia się tak jak na reklamach domów spokojnej starości. Często to zadanie wychodzące ponad siły jednej osoby. Zachęcam aby porozmawiać z rodzeństwem oraz resztą rodziny nad ustaleniem naprzemiennej opieki. Tutaj im więcej osób będzie się angażować w pomoc tym lepiej. Rozłożenie tego na wiele par rąk pomoże Ci w zmniejszeniu napięcia a także da szansę na lepsze funkcjonowanie zarówno taty jak i Ciebie. Warto również pomyśleć o wizycie u specjalistów aby zobaczyć jak to wszystko prezentuje się ze strony fizycznej. Polecam także poczytać o chorobach fizycznych oraz trudnościach psychologicznych okresu starości. To pozwoli Ci nabrać dystansu, da szansę na zrozumienie co teraz dzieje się z ojcem i nauczy Cię jak rozmawiać i opiekować się nim. Jeśli wiedza ogólnodostępna będzie niewystarczająca dobrym pomysłem będzie konsultacja z psychologiem specjalizującym się w tym obszarze. Dzięki profesjonalnej psychoedukacji dowiesz się wszystkiego co niezbędne oraz będziesz mieć szansę na zadanie wszystkich ważnych dla Ciebie pytań. Życzę Ci wszystkiego co najlepsze!
W przypadku zmiany zachowania, szczególnie względnie nagłej należy wykonać diagnostykę funkcji poznawczych oraz badania obrazowe fMRI, MRI, PET-CT.
Szacując wiek Pani ojca Powinna Pani namówić go na pełne badania morfologiczne plus TH4, prolaktyna, progesteron estriazol oraz nakłonić na badania u androloga. Drugą zalecaną opcją jest psychoterapia, ludzie w pewnym wieku (z czym łączą się zmiany hormonalne) mówią sobie dość i zmieniają się. W razie jakichkolwiek pytań służę pomocą.