O czym świadczą wyniki rezonansu magnetycznego?

5 odpowiedzi
Zniesienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa szyjnego. Sygnał z krążków międzykręgowych na poziomach C3 do C7 jest obniżony, a krążki są spłaszczone, co jest wyrazem zmian zwyrodnieni owych. Na poziomie C6/C7 widoczna jest duża prawostronna przepuklina krążka międzykręgowego znacznie uciskająca worek oponowy, rdzeń kręgowy i korzeń nerwu rdzeniowego. Na wys. C4/C5 i C5/C6 stwierdza się obecność centr,-lewostr. Przepuklin krążków mieyk również z cechami ucisku na w, oponowy i rdzeń. Lewostronna wypuklina krążka C3/C4 zwęża otwór międzykręgowy. W trzonach kręgowych stwierdza się obecność zmian zwyrodnieni owych pod postacią osteolitów i ognisk zwyrodnienia tłuszczowego. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych z pogrubieniem wiązadeł żółtych kręgosłupa. Rdzeń kręgowy szyjny bez zmian ogniskowych.
Witam
Wszystko zależy od Pani dolegliwości somatycznych w zawiązku z tymi zmianami strukturalnymi. Trzeba przeprowadzić badanie manualne i ocenić ogólny stan Pani ciała. Doświadczony fizjoterapeuta będzie w stanie ocenić czy aktualnie może się Pani poddać specjalistycznej terapii zachowawczej stabilizacji zmian a co za tym idzie poprawy stanu zdrowia.
Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Badanie rezonansem magnetycznym może być obarczone błędem i trzeba je brać jako badanie dodatkowe, poglądowe. Około 20% wyników rezonansu jest fałszywie pozytywnych to znaczy, że na "zdjęciu" coś mamy, a w rzeczywistości nie. Jeżeli pokrywa się z objawami pacjenta to można przypuszczać, że faktycznie jest trafiony. Z opisu Pana badania można wnioskować, że ból powinien obejmować obie kończyny górne, szyję, a przez ucisk na oponę może być multisegmentalny (czyt. nie musi przebiegać tak jak dermatomy danego segmentu). Szyja może mieć znaczne ograniczenie ruchomości w każdej płaszczyźnie itp Objawów tego opisu może być mnóstwo, natomiast proszę pamiętać o dużym odsetku błędnych wyników oraz o tym, że rezonans jest przeprowadzony w STATYCE, a kręgosłup i okalające go tkanki miękkie to ruchoma część ciała. Objawy i stan funkcjonalny pacjenta to podstawa do leczenia. Wyników się nie leczy. Pozdrawiam
Myslę, że opis tego badania doskonale obrazuje z czym mamy do czynienia. Krótko mówiąc: oznaki zmęczenia i nadwyrężenia tkanek i struktur, o których mowa oraz ich fizyczne zniszczenie w wyniku ponoszenia permanentnych nadmiernych przeciażeń. Rezonans jest najbardziej dokładnym badaniem obrazowym i najwyraźniej ukazuje stan wszystkich tkanek miękkich, czego nie potrafi rentgen a tomograf robi to dużo mniej wyraźnie. Zalecam zabiegi fizjoterapeutyczne, terapia manualna, masaż leczniczy i najważniejsze ĆWICZENIA, bez których efekt wszystkich tych zabiegów długo sie nie utrzyma. Dobry fizjoterapeuta udziela pacjentom lekcji ergonomii, na których tłumaczy jakie nawyki należy kontrolować i zwalczać by ograniczyć proces "zużywania się" organizmu :0 dużo zdrowia życzę :)
Rezonans bez badania klinicznego i wywiadu, czyli informacji o objawach pacjenta nie świadczy o niczym. Znane są badania, w których wykonywano rezonans magnetyczny osobom zdrowym klinicznie. Niektóre z tych osób miały poważne uciski widoczne w rezonansie.
Jeżeli uciski uwidocznione w rezonansie pokrywają się z objawami klinicznymi trzeba podjąć próbę terapii zachowawczej przez specjalistyczne ćwiczenia stabilizacji spiralnej wywołujące trakcję, terapię manualną tkanek miękkich i mobilizacje trakcyjne.
Zabiegi te mogą spowodować cofnięcie się przepuklin, zmniejszyć uciski i doprowadzić pacjenta do stanu dobrego klinicznie.
W ostateczności można poddać się operacji jeżeli objawy nie ustąpią. Pozdrawiam
Dobry wieczór,
spłaszczenie dysków zwiększa zawsze prawdopodobieństwo uwypukleń i kontaktów z korzeniami nerwowymi ( tak jakby ściskać między dłońmi balon, im silniej ucisnę, tym bardziej uwypukli się na boki..).

C6-C7 prawostronna przepuklina mająca kontakt z workiem oponowym, rdzeniem i korzeniem nerwu sugeruje od razu występowanie po prawej stronie występowanie neurologicznych w polu unerwienia C6-C7 (dermatom sięgający od szyi do palców środkowych i palca najmniejszego piątek). Mogą to być stany bólowe, mrowienia, drętwienia, zaburzenia czucia..

Kolejno C4-C5, C5-C6 tylno-boczna przepuklina, czyli podobne problemy sięgające lewej strony, ale z silniejszymi objawami w okolicy stawu barkowego i ramienia (z ewentualnymi sięgającymi do palca małego lewej dłoni). W artykule na blogu mojej podstrony o rwie kulszowej umieściłem opis dermatomów unerwienia - czyli zasięgu poszczególnych gałęzi nerwowych unerwiających od rdzenia kręgowego nasz organizm

link

physioart .pl/2016/07/24/rwa-kulszowa/ ( po nazwie PHYSIOART proszę usunąć spację i całość wkleić w google;)

Osteofity, czyli wyrośla kostne występujące w okolicy stawów międzykręgowych świadczą o niestabilności, osłabieniu aparatu mięśniowo-więzadłowego. Organizm jakby się broni usztywniając tę zwyrodniałą okolicę.

Jeśli występują takie objawy (a raczej mają prawo patrząc na sam opis), warto przystąpić do terapii - domyślam się, że była już konsultacja ortopedyczna bądź neurologiczna. Jeśli w ciągu dnia zdarza się czasem, że objawy chwilowo ustępują, pokazuje to duże szanse i możliwości, że poprzez korekcję ustawienia przejścia szyjno-pierwsiowego, skorygowanie postawy, regularne ćwiczenia odcinka szyjnego kręgosłupa można bardzo dużo pomóc. Skuteczne są ćwiczenia wg koncepcji McKenzie ( mckenzie neck exercises) - polecam filmy na Y O U T U B E . C O M.

W razie dalszych konsultacji, zapraszam do kontaktu mailowego bądź telefonicznego.

physioart.pl

pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski

Eksperci

Artur Bełżek

Artur Bełżek

Ortopeda

Świdnik

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Bartosz Wiszniewski

Bartosz Wiszniewski

Fizjoterapeuta

Suwałki

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 67 pytań dotyczących usługi: lordoza
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.