O czym świadczy krew utajona?

4 odpowiedzi
Od pewnego czasu zmienił mi się cykl wypróżnień ( jakbym nie do końca się wypróżniała). Nic mnie nie boli, zrobiłam test na krew utajoną – wynik niestety dodatni. Nie widziałam krwi ''gołym okiem''.
Wskazana dość polna kolonoskopia - endoskopowe badanie jelita grubego w celu wykluczenia zmiany, która może dawać takie objawy - zmiana cyklu wypróżnień i krew utajoną w stolcu

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
W przypadku zmiany cyklu wypróżnień można wykonać test na krew utajoną, ale nie jest to badanie dające odpowiedź na wszystkie pytania. Krew utajona pojawia się w kale przy bardzo różnych schorzeniach, dlatego bardzo ważny jest wstępny wywiad lekarski. Rozmowa o Pani symptomach pozwoli wykluczyć część z nich i ukierunkować dalsze postępowanie.
Proszę także pamiętać, że każdy test ma swoją wartość fałszywie dodatnią.
Szanowna Pani,
Krew utajona w stolcu najczęściej jest skutkiem niewielkiego krwawienia do przewodu pokarmowego. Jeśli temu towarzyszą zaburzenia wypróżnień, to należy poszukiwać przyczyny w jelicie grubym lub odbycie. Oczywiście przyczyn może być wiele, ale uważam, że należałoby zacząć od konsultacji chirurga ogólnego/onkologicznego oraz wykonania kolonoskopii. Tak, jak moim głównym zajęciem jest chirurgia naczyniowa, polecam moich kolegów, z którymi współpracuję w przychodni Macromedica: dr D. Karkocha, dr M. Wroński.
Życzę zdrowia!
Witam
Najczesciej świadczy o aktywnej chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Niestety może także świadczyć o guzie jelita grubego lub - rzadziej - cienkiego. Wskazana jest konsultacja gastroenterologa który najprawdopodobniej zaleci badanie kolonoskopowe lub gastroskopię.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.