Obecnie mam 24 lata. W wieku 10 lat przeszedłem operację - zabieg korekty zeza. Od okulisty wiem, że
4
odpowiedzi
Obecnie mam 24 lata. W wieku 10 lat przeszedłem operację - zabieg korekty zeza. Od okulisty wiem, że wiąże się z tym brak widzenia stereoskopowego, którego brak u mnie zdiagnozowano. Czy możliwe jest aby uporać z tym zaburzeniem, na przykład poprzez rehabilitację oka, i uzyskać widzenie stereoskopowe? Jaka jest profilaktyka, z punktu widzenia optometrysty, by syndrom "leniwego oka" nie powrócił?
Pozdrawiam!
Pozdrawiam!
Tak jest to możliwe, najpierw trzeba dokładnie sprawdzić stan widzenia jedno i obuocznego, jakie funkcje widzenia są upośledzone i po kolei zacząć terapię, najpierw funkcji jednoocznych, następnie obuocznych. Widzenie stereoskopowe jest również w wielu przypadkach do osiągniecia dzięki terapii wzrokowej. Jednak jest ona długa i żmudna. Proszę o kontakt na mail, postaram się polecić kogoś w pobliżu miejsca zamieszkania.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Tak jak wyżej, należy wykonać szczegółowe badanie. Już po nim można powiedzieć czy jest szansa na jakiekolwiek polepszenie widzenia obuocznego. Sama operacja zeza, bez wcześniejszego jak i późniejszego treningu wzrokowego daje najczęściej jedynie efekt kosmetyczny - nie widać zeza.
Widzenie stereoskopowe jest procesem bardzo złożonym i zależy od wielu czynników. Zabieg zeza w większości przypadków jest tylko "kosmetyką" i bez odpowiedniego pobudzania i odtłumiania oka zezującego nie ma mowy o odzyskaniu funkcji obuocznych. Żeby odpowiedzieć na pytanie należałoby wykonać pełne badanie wzroku, sprawdzić fiksację i korespondencję siatkówek a następnie próbować odbudować funkcje jedno i obuoczne. W razie pytań pozostaję do dyspozycji.
Oczywiście, że jest możliwe, zachęcam do obejrzenia wystąpienia Pani Sue Berry, amerykańskiego neuronaukowca, który w dzieciństwie przeszedł kilka operacji zeza z podobnym efektem aby dopiero w dorosłym życiu dzięki współpracy z optometrysta behawioralnym odzyskać widzenie stereoskopowe. Pozdrawiam
youtu.be/XCCtphdXhq8
youtu.be/XCCtphdXhq8
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.