Obezwładniający Strach podczas przebywania na zewnątrz /gdziekolwiek poza domem/

4 odpowiedzi
Wszystko zaczęło się od tego, że zaczęłam odczuwać słabość całego ciała na spacerze z psem, w pracy... itp.. Czułam jakbym miała zaraz zemdleć. Miałam nogi jak z waty, ciężką głowę, ciemno przed oczami. Ręce mi się trzęsły, nogi.. Serce waliło jak młot. Odczuwam to wciąż przy każdorazowym wyjściu na zewnątrz.
Zrobiłam badania laboratoryjne, zdjęcie zatok, miałam badanie serca... I nic... Wszystko w porządku. A mimo to zaczęłam odczuwać strach przed wyjściem z domu, z obawy przed zasłabnięciem. Kiedy tylko o tym myślę, czuje, że coraz bardziej "kołysze" mi się w głowie. Czuje się niestabilnie. Niepewnie. Nieswojo. Co dzień czuje "kołysanie" ciała, głowy. Na stojąco, na siedząco, na leżąco.. Teraz to już nawet nie jestem w stanie w ogóle wyjść w domu, bo od razu czuje wzmożone "kołysanie" w głowie. Czuje, że myśl o wyjściu bardzo mnie stresuje. Czuje chyba coś w rodzaju paniki.. Ogólnie jestem bardzo nerwową osobą, porywczą. Mam stresującą pracę. Nie ma praktycznie dnia, abym się czymś nie stresowała, nie przejmowała, nie płakała... Zaczęłam mieć problem z zasypianiem - nie zbyt często. Przez zaśnięciem myślę o tym co dziś zrobiłam w pracy, czego nie zrobiłam, co jutro mam do zrobienia... I to powoduje, że się denerwuje, jestem niespokojna i nie mogę zasnąć nawet do samego rana. Kiedy rozpoczynam dzień pracy, czuje specyficzne "ukłucie" w brzuchu. Od tego czasu cała jestem jakby bardziej pobudzona. W gotowości. Podenerwowana. Spotkałam się z neurologiem. Dostałam leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe oraz nasenne. Pierwszy raz jestem w takiej sytuacji. Czy moje lęki związane z wychodzeniem z domu są do "usunięcia"? Czy z tym są związane moje zawroty głowy? Osłabienia itp.?
Z opowieści wynika, że ma Pani typowe objawy agorafobii, czyli jeden z objawów nerwicy. Nie wiem, czy leczenie tego typu zaburzeń u neurologa jest dobrym wyjściem z sytuacji. Neurolodzy specjalizują się w chorobach neurologicznych, a nerwica powinna być leczona przez psychiatrę. Istotą Pani choroby jest lęk i podświadomy konflikt.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dostała Pani właściwe leczenie. Objawy lękowe powinny ustąpić. Objawy somatyczne, które Pani podaje są związane z lękiem. Doradzałabym psychoterapię, żeby usunąć źródło objawów.
Opisane przez Panią objawy wskazują na zaburzenia lękowe z napadami lęku połączonymi z agorafobią (lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, w zatłoczonych miejscach, miejscach z których trudno jest natychmiast się oddalić, uzyskać natychmiastową pomoc np. poza domem). Jeśli chodzi o opisane objawy to po wykluczeniu przyczyn somatycznych (tj. spowodowanych chorobami ciała) można przyjąć ich emocjonalny (lękowy charakter). Leki stosowane w tego typu przypadłościach są najczęściej bardzo skuteczne, ale mają jedną wadę- często po ich odstawieniu dolegliwości wracają. Proponowałbym rozpoczęcie równolegle psychoterapii celem wypracowania strategii radzenia sobie z objawami, zmniejszenia lęku, relaksacji itp. Psychoterapia w zaburzeniach lękowych jest uważana za podstawową metodę leczenia. Wspólna kombinacja farmakoterapii i psychoterapii daje największą szansę na pełen sukces terapeutyczny.
Witam, tak jak najbardziej za pomocą psychoterapii może zmniejszyć Pani napady lękowe. Warto się zgłosić do Poradni Zdrowia Psychicznego lub prywatnie do psychoterapeuty.
Pozdrawiam
Magdalena Gierula

Eksperci

Mirosław Adrianek

Mirosław Adrianek

Psychiatra

Siedlce

Tomasz Górski

Tomasz Górski

Psycholog

Bydgoszcz

Małgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska

Psycholog

Tarnowskie Góry

Maria Sikora

Maria Sikora

Psycholog

Katowice

Małgorzata Ziółkowska

Małgorzata Ziółkowska

Psychoterapeuta, Psycholog

Poznań

Angelika Wątor

Angelika Wątor

Psycholog

Sosnowiec

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 16 pytań dotyczących usługi: lęki
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.