obgryzanie paznokci

6 odpowiedzi
Witam, jak poradzić sobie z obgryzaniem paznokci u kilkuletniego dziecka? Czy problem może mieć podłoże psychologiczne?
Prawdę mówiąc dokładnie niewiadomo dlaczego ludzie t obgryzają paznokcie. Spekuluje się jedynie, że to natrętcwo może mieć podłoże psychiczne - nerwicowe. . Z całą pewnością jest to u dorosłych jednak rezultat nadmiernego stresu i problemów z samokontrolę. Z tą sprawą powinna się Pan/Pani zwrócić do psychologa lub dziecięcego lub po prostu do lekarza domowego. Pozdrawiam Krzysztof Dudziński

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam ,
Obgryzanie paznokci jest problemem natury psychologicznej. Często jest sposobem na rozładowanie napięcia nerwowego . Może być chwilowe, ale może też stać się nawykiem . Dzieci znajdują najprostsze sposoby na pozbycie się napięcia. Czynnikiem wywołującym może stać się np: utrata ulubionej zabawki, pojawienie rodzeństwa, przeprowadzka, utrata zwierzątka, jakaś nawet minimalna zmiana w codziennym życiu. Można spróbować przekierować jego uwagę na coś co lubi robić, można podpowiedzieć jakiś zamiennik, jak ściskanie gumowej piłeczki. Wytłumaczyć, że tak możemy pozbyć się nieprzyjemnego uczucia, jak złość, strach .Warto poobserwować dziecko, aby zdobyć więcej informacji, o tym w jakich sytuacjach tak się zachowuję . W przypadku dalszych wątpliwości zasięgnąć konsultacji u psychologa .
W pierwszej kolejności wezmę pod uwagę drugie pytanie, ponieważ pozwoli mi ono w pełni rozwinąć odpowiedź i przejść płynnie do pierwszego problemu.

Obgryzanie paznokci może mieć podłoże psychologiczne. Często jest nim stres lub inne przykre emocje. Dziecko może również powielać zachowanie innej osoby, na przykład mamy babci czy dziadka. Warto zwrócić uwagę w jakich sytuacjach zdarza się obgryzanie paznokci oraz na przykład rozmawiać z dzieckiem starając się pomóc mu zrozumieć emocje jakich doznaje - należy jednakże pamiętać, że interwencja jaką podejmiemy zależy od wieku dziecka. Inna strategia będzie skuteczna w przypadku 2-3 latka, a inna w przypadku dziecka starszego np. 7 latka. Głównym celem jest rozładowanie przykrego napięcia. Jeśli chodzi o metody najmniej skuteczne to takie, które powodują wzrost napięcia, czyli uderzanie w ręce lub też wyśmiewanie.
Witam,
Zdecydowanie obgryzanie paznokci jest związane z naszą psychiką, a dokładnie z naszymi emocjami, które rodzą napięcie. Obgryzanie jest po prostu formą jego rozładowania. Zachęcam Bardziej do tego by się temu przyglądać niż "robić z tego temat", czyli w jakiś sposób oduczać dziecko od tej czynności.
Prawdopodobnie robi tak z powodu przeżywanych emocji, stresów, tak jak każdy z nas.Więc potrzebuje przede wszystkim akceptacji, wsparcia i zatroszczenia się nim i jego emocjami. Proszę rozmawiać z dzieckiem o wszystkich jego odczuciach, emocjach, bo nie wiadomo które rodzą aż takie napięcie ( może coś w szkole/ przedszkolu/domu), może ma trudny czas. Być może to już pomoże i objaw nieco zelżeje, być może znajdzie Pani z dzieckiem inny sposób na odreagowanie napięcia. Zna go Pani najlepiej. Jeśli uzna jednak Pani, że jest źle, będzie się Pani niepokoić proszę udać się na konsultację do psychoterapeuty.

Pozdrawiam i życzę spokojnego wieczoru

JSK
Dzień dobry.
Kilkuletnie dziecko radząc sobie z natłokiem nowych bodźców w ciągu dnia, sięga po szereg metod tzw. uspokajaczy. Jednym z nich jest obgryzanie paznokci. Czasami przeradza się to w nawyk, który ostatecznie nie ma nic wspólnego z rozładowaniem emocjonalnym i w tym przypadku można poradzić sobie odwracając dziecku uwagę od tej czynności, zastępując ją inną. Można też nie zwracać mu uwagi, żeby tego nie robiło i z czasem samo zaprzestanie obgryzać paznokcie. Natomiast, jeśli jest podejrzenie, że dziecko robi to w momencie odczuwania napięcia emocjonalnego, warto udać się do psychologa dziecięcego w celu dokładniejszej diagnozy. Pozdrawiam
Dzień dobry. Obgryzanie paznokci można rozumieć jako metodę redukcji odczuwanego napięcia. Zdarza się, iż później takie zachowanie nie spełnia swojej pierwotnej funkcji, a przeradza się w nawyk. Pomóc może odwracanie uwagi dziecka. W sytuacji braku zmiany dotychczasowego zachowania, zachęcam do wizyty u psychologa dziecięcego.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.