obniżone napięcie, asymeteria ,brak mowy

3 odpowiedzi
Witam,
U mojego synka stwierdzono obniżone napięcie mięśniowe i asymetrię ułożeniową. Był rehabilitowany do momentu gdy zaczął chodzić. Plagiocefalia główki została. Po konsultacji u neurochirurga i wykonania tomografii lekarz stwierdził krzywą szczękę i zalecił wizyty u neurologopedy raz w tygodniu ponieważ mały ma prawie 2 lata a mówi tylko z 5 wyrazów, nie powtarza niczego nawet odgłosów zwierząt. Pani u której byliśmy stwierdziła, że nie nastawi mu szczęki. Dodatkowo mały nie chciał otworzyć jej buzi aby zobaczyła więzadełko. Stwierdziła, że dopiero po 5 wizytach jest w stanie coś powiedzieć o więzadełku. Natomiast ja mam nie reagować na jego ruchy mimiczne i gesty, odwracać się i niczego dziecku nie dawać dopóki nie powie słownie o co mu chodzi, nawet jeśli mały kładzie się na ziemi i płacze. Czy takie postępowanie jest sensowne w stosunku do dziecka po przejściach w dodatku bardzo wrażliwego?
Szanowna Pani dziecko powinno być pod opieką neurologa dziecięcego, którym ja nie jestem. Zajmuj ę się pacjentami dorosłymi tj powyżej 18 roku życia. Bardzo Pani współczuję bo wiem co to jest dla matki płacz dziecka. Z drugiej strony dziecko usiłuje swoim zachowaniem (kładzenie się na podłogę, płacz) wymusić na rodzicu pewne zachowania. Powinna Pani skontaktować się z psychologiem dziecięcym, który coś fachowo doradzi i wesprze panią w tej trudnej sytuacji. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani,
patologie dzieci są bardzo specyficzne, dlatego stały się domeną pediatrów. Zatem wypowiadanie się przeze mnie na ten temat byłoby dowodem pychy, ponieważ zwyczajnie przekracza to granice moich kompetencji. Synka powinien skonsultować neurolog dziecięcy.
Natomiast co do kolejnych kwestii:
1) Jeżeli dziecko nie otwiera ust, to rzeczywiście niemożliwe jest bezpośrednie ocenienie jego wędzidełek i badającemu potrzeba kilku wizyt - ponieważ pacjent zwyczajnie nie pozwala się zbadać.
2) Problem zwichniętej żuchwy należy rozwiązać przy pomocy laryngologów, oczywiście dziecięcych.
3) Niestety, mimo ,,krwawiącego serca matki", zgadzam się żeby nie reagować na język ciała (mimika, gestykulacja), jeżeli chce się Pani z synkiem porozumiewać językiem mówionym. Osobiście jestem w tym przypadku zdecydowanym zwolennikiem komunikacji werbalnej, ponieważ dzięki temu syn będzie w przyszłości mógł porozumiewać się słownie z innymi ludźmi, bawić z dziećmi, chodzić do przedszkola, szkoły .....
Rzucanie się na ziemię i płacz to wymuszanie tego co chce się otrzymać. A to jest czystą formą szantażu. Jeżeli Pani mu ulega, to dziecko nadal manipulując Panią otrzymuje to czego żąda, ale niestety nie rozwija swojego mózgu. Zatem co Pani woli, czy być manipulowana (w imię źle pojętego dobra dziecka) czy pozwolić Synowi rozwijać swój układ nerwowy (na jego prawdziwą korzyść)?
dr Andrzej Żytkowski
Takich problemów nie diagnozuje się przez internet. proponuję udać się do neurologa dziecięcego i/lub psychologa dziecięcego. Polecam dr Tomasz Mazurczak.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.