Obwodowa ciasnota podbarkowa 3-4mm. Geody w okolicach przyczepu IST tworzą nieregularną strefę o prz

5 odpowiedzi
Obwodowa ciasnota podbarkowa 3-4mm. Geody w okolicach przyczepu IST tworzą nieregularną strefę o przekroju max 15mm i głębokości 4mm. Do różnicowania nakładanie się entezopatii przyczepu IST na wcześniejsze uszkodzenie typu Hill-Sachs. Dodam, że jestem sportowcem i gram tenis. Jakie zalecenia do terapii fizjoterapeutycznej czy opisany problem nadaje się tylko do operacji ?
Bez badania funkcjonalnego i wywiadu trudno Panu coś radzić. Zachęcam do znalezienia dobrego polecanego fizjoterapeuty/osteopaty w Pana mieście i nie żałowanie na wizytę.
pozdrawiam!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Najpierw spróbować rehabilitacji u wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Po badaniu i pierwszych zabiegach oceni, czy potrzebna będzie operacja. Pozdrawiam!
Warto spróbować fizjoterapii. Dopiero jeśli nie przyniesie efektu rozważać operację. Nie zawsze opis badania jest równoznaczny z objawami pacjenta. Trzeba najlepiej najpierw zbadać funkcjonalnie u fizjoterapeuty.
Obwodowa ciasnota podbarkowa, czyli zmniejszenie przestrzeni pomiędzy wyrostkiem barkowym i głową k. ramiennej < 7mm (mierzone na podstawie co najmniej RTG) jest objawem poważnego uszkodzenia ścięgna stożka rotatorów. Dodatkowo obecność Geod wskazuje na wcześniejsze uszkodzenia podchrzęstne kości i często jest już objawem istotnej choroby zwyrodnieniowej. Dodatkowo ryzyko uszkodzenia kostnego typu Hill-Sachs, któremu często towarzyszy objaw niestabilności stawowej i uszkodzenia obrąbka wskazują na konieczność konsultacji lekarza chirurga ortopedy, dobrze żeby to był specjalista w zakresie urazów sportowych, np. Prof. dr hab. med. Przemysław Lubiatowski. Zgadzam się z wcześniejszymi opiniami, że bez badania klinicznego trudno planować proces ewentualnego leczenia zachowawczego w tym fizjoterapii, ale ewidentne obiektywne objawy uszkodzeń wskazują raczej na konieczność leczenia, które wykracza poza możliwości fizjoterapii na tym etapie (ewentualnie na minimalizowaniu nawracających stanów zaostrzeń) , tym bardziej jeśli myśli Pan o dalszym kontynuowaniu aktywności sportowej. O osteopatii, terapii manualnej, czy fizjoterapii pomyślałbym po wykluczeniu konieczności leczenia operacyjnego lub jako o przygotowaniu do ewentualnego zabiegu i kontynuacji w celu przywróceniu funkcjonalności stawu barkowego po.
Z poważaniem
Bartosz Sikorski,
fizjoterapeuta, osteopata D.O.
Dzień dobry. Wszystko zależy od tego jakie są Pana oczekiwania. Jeżeli chce Pan jak najszybciej mieć zrobiony bark i nie boi się Pan leczenia zabiegowego to najlepiej rozpocząć terapie manualna i ją kontynuować do czasu operacji i od razu po operacji żeby wrócić do sprawności. Jeżeli woli Pan spróbować leczenia zachowawczego to terapia manualna u fizjoterpeuty po dobrych szkolenia ( FDM, FM) / osteopaty. Przy leczeniu zachowawczym zobaczył bym po 4 wizytach czy jest stabilna poprawa. Jak jej nie będzie to operacja. Przy leczeniu zachowawczym trzeba wziąść również pod uwagę fakt nawracania problemu. Jeżeli uda się wyprowadzić problem, jednakże będzie on nawracał z 3 razy w roku, również zalecam operacje na podobnych warunkach jak wcześniej. Pozdrawiam

Eksperci

Łukasz Kwiatoń

Łukasz Kwiatoń

Fizjoterapeuta

Rybnik

Klaudia Sitarz

Klaudia Sitarz

Fizjoterapeuta

Kluczbork

Mateusz Wolnik

Mateusz Wolnik

Fizjoterapeuta

Katowice

Dariusz Waśniowski

Dariusz Waśniowski

Fizjoterapeuta

Kraków

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 113 pytań dotyczących usługi: ból barku
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.