Od 10 dni mam problem z palcami prawej ręki. Problem dotyczy osłabienia ich siły, ale tylko w niektó

3 odpowiedzi
Od 10 dni mam problem z palcami prawej ręki. Problem dotyczy osłabienia ich siły, ale tylko w niektórych pozycjach, np mocne zaciskanie dłoni nie stanowi problemów, ale np ściśnięcie czegoś wyprostowanym palcem wskazującym razem z kciukiem jest czasem niemożliwe lub wyprostowanie palców dłoni kiedy wszystkie się stykają. Problem z przywodzeniem małego palca.
Pierwszy raz pojawiło się to podczas jazdy na rowerze, palce osłabły co utrudniło obsługę manetki. Od tamtego momentu efekt się utrzymuje cały czas. Nie ma odrętwienie, mrowienia, utraty czucia ani żadnego bólu.
Odwiedziłem fizjotereapełte, który manualnie sprawdził odcinek szyjny delikatnie rozciągając w różnych kierunkach ale nie miałem żadnych dolegliwości, wskazał na możliwy ucisk nerwu nadgarstka ale raczej jako nie jednoznacznie.
Zrobiłem również USG ręki od łokcia do dłoni i nie wykazało żadnych anomalii które mogły by być przyczyną takich zaburzeń.
Jestem umówiony na wizytę u ortopedy, ale chciałem się doradzić czy ktoś z Państwa spotkał się z takimi objawami i co to może być?
Może powinienem umówić się do neurologa zamiast do ortopedy?
Nie wiem też czy konieczne jest powstrzymywanie się od aktywności fizycznych. Na razie zrezygnowałem z siłowni i zmniejszyłem również ilość czasu spędzaną na rowerze, ale chciałbym jak najszybciej wrócić do poprzedniego trybu.
Proszę o poradę/sugestię na tyle ile jest to oczywiści możliwe przez internet
Warto wykonać badanie EMG nerwów kończyny, może to wskazywać na np. neuropatię uciskową nerwu łokciowego.

Badanie kliniczne i EMG to podstawa. W tym przypadku zamiast z neurologiem polecam kontakt z ortopedą. Jeśli będzie postawiona diagnoza "ucisk nerwu" wtedy będzie potrzebny specjalista który wykona zabieg.
Faktycznie może dochodzić do ucisku nerwu łokciowego na którymś etapie jego przebiegu. Odpowiada on m.in. za unerwienie mięśni międzykostnych i przywodziciela kciuka więc ruchy o których Pan wspomina mogą być upośledzone. Z uwagi na fakt iż doszło do tego podczas jazdy na rowerze podejrzany jest przebieg nerwu w tzw. kanale Guyona. Dalsza jazda na rowerze może inicjować pojawianie się dolegliwości więc warto by było odstąpić od niej na czas diagnostyki - EMG i badanie przez Ortopedę/Neurologa.