Od 2 lat odczuwam ból mięśnia pośladkowego prawego. Wszystko zaczęło się od ćwiczeń nóg na siłowni -

4 odpowiedzi
Od 2 lat odczuwam ból mięśnia pośladkowego prawego. Wszystko zaczęło się od ćwiczeń nóg na siłowni - wykroki, przysiady na piłce przy ścianie i ćwiczenia na maszynach. Wszystkie ćwiczenia wykonywane z głową oraz konsultowane z trenerem na siłowni. Pierwsze stwierdzenie od lekarza to przykurcz mięśnia pośladkowego. Chodziłem na masaże, zabiegi typu laser, pole magnetyczne itp. Kupiłem najtwardszy roller i rozciągałem się na siłowni. Kolejne masaże, tym razem masaże tkanek głębokich mięśnia pośladkowego i mięśnia gruszkowatego. Pomagało natomiast ból nie ustąpił. Blokada również nic nie pomogła. Z badań miałem wykonane usg mięśnia pośladkowego - brak zapalenia, 3 rezonanse (miednicy, stawów krzyżowo-biodrowych, odcinek kręgosłupa lędźwiowy) nic nie wykazały. Byłym z tym problemem u wielu ortopedów. Przed świętami byłem w szpitalu zostały wykonane badania krwii na boreliozę - nie wykryto oraz antygen HLA B27 - nie stwierdzono obecności. Zdjęcia RTG kręgosłupa - odcinka szyjnego i piersiowego, klatki piersiowej w 1 projekcji, zdjęcie stawów krzyżowo-biodrowych, USG jamy brzusznej. Wszystkie te badania nic nie wykryły. Ból nasila się przy siedzeniu oraz odczuwam, że mięsień dwugłowy uda jest ciągle napięty. Chodzę na basen 2 razy w tygodniu i w trakcie ćwiczeń jak i po nie odczuwam aby ból się nasilał. Podczas chodzenia ból jest mniejszy. Z leków jakie brałem to Neurovit. Po wyjściu ze szpitala Witamina D3 forte, Aglan 15 i Sirdalud. Na czerwiec zapisałem się do neurologa. Czy spotkał się ktoś z takim przypadkiem? Z góry dziękuję za poświęcony czas.
Witam.
Moim zdaniem zabrakło dość istotnego badania a jest nim diagnostyka fizjoterapeutyczna. Brak zmian w badaniach obrazowych jest bardzo dobrą wiadomością gdyż można wykluczyć poważne patologie. Natomiast mają one jeden minus, są przeprowadzane w pozycji statycznej i nie ma możliwości uchwycenia ewentualnej nieprawidłowej pracy stawów czy to kręgosłupa czy jakiegokolwiek stawu obwodowego. Powodów może być mnóstwo: od kręgosłupa przez staw krzyżowo biodrowy, staw biodrowy, dysfunkcje mięśniowe. By dojść do tego co Panu jest trzeba się spotkać na wizycie diagnostycznej. Polecam metodę McKenziego z uwagi na bardzo dobrze rozwiniętą diagnostykę różnicową co pozwoli dojść do źródła problemu i wybrać najlepszy wariant leczenia.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Proszę spróbować diagnostyki i terapii McKenzie w kierunku ukrytej dyskopatii. Nie musi ona być widoczna na rezonansie magnatycznym, a tym bardziej na rtg. Takie nieustępujące napięcia zazwyczaj pochodzą z ucisku nerwu, unerwiającego daną strukturę w tym przypadku mięsień pośladkowy. Trzeba funkcjonalnie zbadać kręgosłup. Jeżeli metoda McKenzie nie poprawi stanu, można jeszcze spróbować mądrej terapii manualnej kregosłupa oraz metody stabilizacji spiralnej, która potrafi wyprowadzić dość trudne stany uciskowe. Pozdrawiam
Witam serdecznie
Czy bylo wykonywane usg zginaczy? Czy kiedykolwiek nie bylo gwaltownego szarpniecia, poslizgniecia w kierunku "szpagatu"? Czasami tego typu objawy pojawiaja sie przy naderwaniu owych miesni czy tez miesnia posladkowego sredniego. W Usg jest opis rowniez miesnia posladkowego sredniego? Polecalabym spotkanie z fizjoterapeuta jest tu wiele zagadnien o ktore moge zapytac i wiele rzeczy ktore moga byc ze soba powiazane.
Pozdrawiam!
Skoro badania obrazowe niczego nie wnoszą to nie jest ten kierunek. Należy skonsultować się z fizjoterapeutą i/lub osteopatą. Opcjonalne jest jak najszersze spojrzenie: dotyczy to analizy czynnościowej w statyce (jak stoisz/siedzisz/chodzisz), w ocenie dynamicznej (chód /zmiana nogi podporowej w staniu) i tego pochodną czyli napięciami tkankowymi (które struktury jak i dlaczego maja zmienione (podwyższone/obniżone) napięcie. To co Cię teraz boli nie musi być tego pierwotną przyczyną. Zasada transferu i kontroli sił pomiędzy poszczególnymi ciągami tkanek (model tensegracyjny) może być pomocna w odnalezieniu pierwotnej przyczyny zaburzenia.