Od 30 lat mam bardzo uciążliwy katar, dopiero niedawno dowiedziałam się że jest on następstwem nieto

2 odpowiedzi
Od 30 lat mam bardzo uciążliwy katar, dopiero niedawno dowiedziałam się że jest on następstwem nietolerancji pokarmowej (na mleko i drożdże). Pomimo zastosowania diety eliminacyjnej, katar czasem powraca. Przeszłam też operację prostowania przegrody, endoskopię zatok i konchoplastykę małżowin.
Chcę zapytać - w jaki sposób te niestrawione białka atakują moje górne drogi oddechowe i w jaki - oprócz diety - sposób mogę sobie pomóc? Jakie jeszcze wykonać badania? Przewlekły katar naprawdę może uprzykrzyć i utrudniać życie :-(
Dzień dobry,

Testy na tzw. nietolerancje pokarmowe, szczególnie IgG-zależne mają wątpliwość jakość diagnostyczną i wciąż niewiele rzetelnych dowodów naukowych, wspierających zasadność korzystania z nich, stąd tak nieliczna grupa lekarzy specjalistów w tej dziedzinie wykorzystuje je w swojej praktyce. Bardzo prawdopodobne, że skoro katar u Pani powraca pomimo wdrożenia diety eliminującej mleko, jego przetwory i drożdże to przyczyna leży w zupełnie innym miejscu. Warto skontaktować się w tej kwestii z alergologiem, bądź innym specjalistą w dziedzinie immunologii, który zarekomenduje ewentualne badania diagnostyczne.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk kliniczny i sportowy
mateuszdurbas.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dodatkowo do diety warto byłoby włączyć odpowiednie szczepy bakterii probiotycznych, jak i oczywiście cały czas dbać i przestrzegać diety eliminacyjnej. Przy nietolerancji na mleko warto pamiętać o tym, że występuje ono w różnych produktach formie "ukrytej" czyli jest dodawane do różnych wyrobów.

Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.