Od 4 dni mam opuchnieta ósemke, widać już tylko cześć jej bo polowe przykrywa opuchlizna. Biore leki

3 odpowiedzi
Od 4 dni mam opuchnieta ósemke, widać już tylko cześć jej bo polowe przykrywa opuchlizna. Biore leki przeciwzapalne ktore przynosza ulge ale na pare, godzin, ciezko jest jesc no i wiadomo bol jest okropny. Mieszkam w Szwecji, dentysci tu sa drodzy, czy sa jakies sposoby zeby mi to zeszlo, albo moge to bagatelizowac przez jeszcze 3 tygodnie? Wtedy jade do Polski i usune zeba.
Jest to utrudnione wyrzynanie się ósemki. Bardzo często powstaje "tam" nawis dziąsłowy pod którym zalega jedzenie oraz płytka bakteryjna. Może Pani doraźnie płukać roztworem soli fizjologicznej z wodą utlenioną , najlepiej strzykawką z igłą , bezpośrednio pod ten kapturek z dziąsła.Powinno się również założyć miejscowy antybiotyk , ale to wykonać można tylko w gabinecie. Płukanie może Pani wykonywać 2- 3 razy dziennie. Dodatkowo proszę jamę ustną płukać wodą z sodą oczyszczoną, lub szałwią. 3 tyg może Pani z tym poczekać , aczkolwiek nie wiem jak się będzie goić. Rozumiem że ból jest bardzo uciążliwy, więc proponuję jak najszybciej zapisać się na wizytę do chirurga stomatologicznego .

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, w przypadku utrudnionego wyrzynania się ósemki bardzo ważna jest higiena, ząb niecałkowicie wyrżnięty przykrywa dziąsło pod którym może zalegać jedzenie i biofilm bakteryjny, powoduje to stan zapalny i może objawiać się bólem. Polecam dokładne doczyszczanie szczoteczką tego miejsca oraz płukanie przy użyciu strzykawki i igły. Do płukania można stosować roztwory wody utlenionej bądź specjalistyczne płukanki antybakteryjne z chlorheksydyną (Eludril, Curasept). Wystarczy niewielka ilość płynu nabrać do strzykawki, igłę ustawić w przestrzeni pomiędzy zębem a dziąsłem i płukać delikatnie naciskając tłok strzykawki. Zabieg powtarzać 3 razy dziennie. Gdyby ból nie ustępował należy jednak zgłosić się jak najszybciej do lekarza stomatologa.
Opuchlizna przy wyrzynaniu ósemki to częsty problem, który może wiązać się z infekcją lub stanem zapalnym, zwłaszcza gdy ząb jest częściowo wyrżnięty i część dziąsła go przykrywa. Bagatelizowanie tego przez trzy tygodnie może być ryzykowne, ponieważ infekcja może się nasilać, a stan zapalny może prowadzić do powikłań, takich jak ropień lub rozszerzenie infekcji na inne obszary jamy ustnej.

Kilka wskazówek, jak złagodzić objawy i spróbować opanować sytuację do czasu wizyty u dentysty:

1. Płukanie solą
Rozpuść pół łyżeczki soli w szklance ciepłej wody.
Płucz usta tą mieszanką kilka razy dziennie, szczególnie po jedzeniu. Sól ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc w łagodzeniu bólu oraz zmniejszeniu obrzęku.
2. Płukanki z rumianku lub szałwii
Te zioła działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Zaparz je w gorącej wodzie, a gdy napar ostygnie, płucz usta 2-3 razy dziennie.
3. Zimne okłady
Przyłóż zimny okład lub lód zawinięty w szmatkę do policzka po stronie opuchniętego zęba. Może to zmniejszyć obrzęk i ból.
4. Dalsze stosowanie leków przeciwzapalnych
Kontynuuj przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (np. ibuprofenu) zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Leki te mogą zmniejszać stan zapalny i łagodzić ból, ale warto pamiętać, że tylko maskują objawy, a nie rozwiązują przyczyny.
5. Unikaj drażniących pokarmów
Staraj się jeść miękkie, łagodne pokarmy, aby nie podrażniać okolicy zęba. Unikaj twardych, gorących, pikantnych i bardzo zimnych potraw, które mogą nasilać ból.
6. Antyseptyczne żele
W aptece możesz znaleźć żele znieczulające do stosowania miejscowego na dziąsła, które mogą przynieść tymczasową ulgę.

Ryzyka bagatelizowania:
Jeśli stan zapalny będzie się nasilał, może dojść do powstania ropnia, co wiąże się z ryzykiem rozprzestrzenienia infekcji na inne tkanki twarzy i szyi.
Infekcja zęba mądrości może wpływać na zdrowie całego organizmu, powodując gorączkę, złe samopoczucie i problemy z jedzeniem czy przełykaniem.
Czekanie trzy tygodnie nie jest zalecane, zwłaszcza jeśli sytuacja się pogarsza. Jeśli zauważysz gorączkę, nasilenie bólu, pojawienie się ropy lub problemy z przełykaniem, konieczna będzie wizyta u dentysty jak najszybciej.
Jeśli jednak opuchlizna zmniejsza się dzięki leczeniu i płukankom, być może uda się opanować sytuację do wyjazdu do Polski, ale obserwuj stan zęba bardzo uważnie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.