Od 4 lat zmagam się z depresją i nerwicą lękowa. Żadna terapia mi nie pomaga . Pochowalam mame 3 mie

4 odpowiedzi
Od 4 lat zmagam się z depresją i nerwicą lękowa. Żadna terapia mi nie pomaga . Pochowalam mame 3 miesiące temu i do zaszlam w ciążę kilka dni przed śmiercią mamy. Jest mi naprawdę bardzo Ciężko z tym już walczyć. Powoli się poddaje.. Staram się zmieniać myślenie ale jednak te gorsze myśli biorą górę.. Ja już nie wiem jak mam sobie radzić. Mam uczucie czasami ze ja zwariuje , codziennie łapią mnie ataki paniki lęki przed tym ze przez nerwy dostanę zawału albo umrę . Proszę mi pomóc bądź doradzić
Dzień dobry, pisze Pani o bardzo dużych zmianach w swoim życiu, które zaszły w szybkim czasie i o ogromnym bólu psychicznym. Jest Pani w żałobie, a równolegle pojawia się wiele pytań związanych z przyjściem na świat nowego człowieka. Nie musi Pani być w tym sama & wytrzymywać to cierpienie. Bardzo ważne jest żeby Pani skorzystała z pomocy psychiatry i psychoterapeuty. Pisze Pani, że dotychczasowe spotkania nie przyniosły ulgi - nie wiem w jakim paradygmacie Pani pracowała i ile trwały procesy, ale warto żeby Pani dała sobie szansę w procesie zdrowienia. Pracuję w nurcie psychodynamicznym i często współpracuję z pacjentami, którzy cierpią na nerwicę i depresję. Żeby zmiany były nie tylko zauważalne, ale też utrzymywały się na stałe to ważne jest, aby dać sobie czas i przede wszystkim szczerze porozmawiać z terapeutą na sesjach o tym co oddala, co burzy poziom bezpieczeństwa, z czego nie jesteśmy zadowoleni. Bardzo często to wzmacnia terapię i pozwala na głębszą pracę przy kolejnych spotkaniach. To co Pani przeżywa jest bez wątpienia bardzo trudne, ale to właśnie takie kryzysowe sytuacje pozwalają na rozpoczęcie największych zmian w naszym życiu. Proszę z tego nie rezygnować.

Dzień dobry,
Warto zwrócić się po pomoc do specjalisty i nie zostawać z tym sama. Psychoterapia jest skuteczną formą pomocy w różnorakich kryzysach życiowych i potrafi być platformą do dobrych zmian i zdrowienia. Utrata rodzica potrafi być bardzo trudnym doświadczeniem, takim, które bardzo mocno podważa nasze poczucie bezpieczeństwa oraz sens życia. Bycie w procesie terapii pozwala na przyjrzenie się procesowi żałoby i straty i pozwala na zaopiekowanie tych trudnych tematów. Zachęcam do poszukania wsparcia w Pani okolicy. Życzę Pani wszystkiego dobrego. Pozdrawiam. Joanna Gorczowska.
Dzień dobry. To takie ważne móc o tym wszystkim rozmawiać. Opisuje Pani stan, który przyczynia się do ogromnego cierpienia. Wygląda na to , że tkwi Pani w neurotycznym kole lęku, które można przerwać przy wsparciu psychoterapeuty. Logoterapia jest nurtem , który wychodzi na przeciw stanom lękowym i neurozom wykorzystując podejście integrujące wielowymiarowość człowieka. Zapraszam do pracy w nurcie Logoterapii, trzeciej wiedeńskiej szkoły psychoterapii opartej na poszukiwaniu sensu i celu. Pozdrawiam.
Dziękuję za to, że podzieliła się Pani swoimi trudnościami. Rozumiem, że zmaganie się z depresją, nerwicą lękową, a do tego utrata mamy oraz ciąża mogą być przytłaczające i wyczerpujące. To, co Pani przeżywa, to ogromne obciążenie emocjonalne, które może sprawić, że poczuje się Pani przytłoczona i bezsilna.

Oto kilka kluczowych kroków, które mogą pomóc w tej trudnej sytuacji:
Wsparcie medyczne i farmakologiczne: Jeśli dotychczasowe terapie nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć konsultację z psychiatrą, który może ocenić, czy obecne leczenie farmakologiczne jest odpowiednie i czy nie wymaga dostosowania. Czasami, w obliczu tak dużych obciążeń, jakich Pani doświadcza, konieczne jest wspomaganie terapii psychologicznej odpowiednimi lekami, które mogą pomóc w stabilizacji nastroju i zmniejszeniu lęków.
Wsparcie terapeutyczne: Warto rozważyć zmianę podejścia terapeutycznego. Czasami inny rodzaj terapii, może okazać się bardziej skuteczny w radzeniu sobie z lękami i depresją. Może również warto rozważyć terapię skoncentrowaną na traumie, która mogłaby pomóc w przetwarzaniu straty mamy i związanych z tym trudnych emocji.
Wsparcie społeczne: Nie jest Pani sama. Warto zastanowić się nad wsparciem ze strony bliskich osób, przyjaciół lub grup wsparcia. Rozmowa z kimś, kto rozumie, przez co Pani przechodzi, może przynieść ulgę i poczucie, że jest Pani zrozumiana.
Zajęcie się atakami paniki: Ataki paniki i lęki, które Pani opisuje, są niezwykle trudne do zniesienia. Nauka technik oddechowych i relaksacyjnych może pomóc w radzeniu sobie z nimi w momencie, gdy się pojawiają. Warto również pracować z terapeutą nad strategiami radzenia sobie z lękami, aby zminimalizować ich wpływ na codzienne życie.
Zdrowie fizyczne: Warto również zwrócić uwagę na zdrowie fizyczne, szczególnie teraz, gdy jest Pani w ciąży. Regularne badania i konsultacje z lekarzem mogą pomóc rozwiać obawy związane ze zdrowiem, a także zapewnić, że Pani ciało jest w dobrej kondycji.
Znalezienie momentów ulgi: Chociaż może to wydawać się trudne, spróbuj znaleźć codziennie małe chwile, które przynoszą ulgę i radość. Może to być coś tak prostego jak spacer, czytanie książki, medytacja lub słuchanie ulubionej muzyki. Te małe chwile mogą pomóc złagodzić obciążenie i przynieść chwilę wytchnienia.

Proszę pamiętać, że jest Pani w trudnym okresie życia i to naturalne, że odczuwa Pani przytłoczenie. Ważne jest, aby nie pozostawać z tym wszystkim sama – wsparcie specjalistów, rodziny i przyjaciół jest teraz kluczowe. Nawet jeśli teraz wydaje się, że sytuacja jest beznadziejna, istnieją strategie i narzędzia, które mogą pomóc w złagodzeniu bólu i lęku.
Proszę nie rezygnować z poszukiwania pomocy. Są ludzie i metody, które mogą Panią wesprzeć w tej trudnej chwili. Wszystkiego dobrego.