Od 6 lat mam problemy z jelitami,wszystko się zaczęło od trudnych przeżyć. Byłam u lekarza,który po

2 odpowiedzi
Od 6 lat mam problemy z jelitami,wszystko się zaczęło od trudnych przeżyć. Byłam u lekarza,który po wywiadzie ustalił że to jelito drażliwe,gastrolog zbadał brzuch i też potwierdził że to jest na tle nerwowym.Dodam za od tego czasu cierpię na lęki przed chorobami,ciągle myślę że to nowotwór i tak odbieram każda dolegliwość.6 lat do tyłu,jak pojawiły się te problemy schudłam w ciągu roku na 8 kg.pozniej po paru latach,jak trochę uspokoiła się moja psychika,znów przybralam na wadze,dolegliwości ze strony jelit też się zmniejszyły.dodam że nie miałam i nie mam do tej pory żadnych ostrych bólów brzucha,czy biegunek,przeważnie to zatwardzenie , bulgotanie w jelitach szczególnie rano,śluz w stolcu...Te stany są raczej takie nawracające,jakiś czas lepiej potem znów gorzej.Jak jest gorzej to znów myślę że to rak i wsłuchuję się w swój organizm i jest jeszcze gorzej od tych myśli.Ostatnio robiłam badania krwi,mam obniżona hemoglobine 113 ,hematokryt 0.357,mcv 78,mchc 316,mch 24,7 rdv 15,7.dodam że robiłam badania krwi w pierwszym dniu miesiączki,miesiączki mam obfite. Zaczelam znów się denerwować ,że to coś złego,boję się ..Jak się położę to nie mogę długo zasnąć,zaczyna mi wtedy lekko boleć brzuch po bokach,jakby w pachwinach,pojawia się lęk,wtedy zaczynają też boleć plecy w krzyżu, pośladki,nawet nogi.I dodam jeszcze że w sierpniu tego roku robilam test na krew utajona,przez trzy dni za każdym wypróżnieniem,wychodził mi ujemny. Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź,na co to wszystko wygląda?
Z Pani opisu wynika, że Pani problemy z jelitami mogą wynikać z problemów emocjonalnych. Ponieważ jelita są bardzo ważne dla naszego organizmu są one w znacznym stopniu połączone neuronalnie z mózgiem i innymi elementami układu nerwowego. Dodatkowo w jelitach jest bardzo wiele receptorów ważnych neuroprzekaźników.
Na początek warto oczywiście wykluczyć przyczyny chorobowe. Można zrobić dodatkowo kolonoskopię, by jednoznacznie wykluczyć polipy czy nowotwór oraz rozpocząc leczenie ewentualnego stanu zapalnego. Można też zadbać o florę bakteryjną, która odgrywa tu ogromną rolę.
Zachęcam też do skorzystania z wizyt u specjalisty zajmującego się psychiką i emocjami - psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry, a z lękami związanymi z nowotworami można udać się także do psychoonkologa.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Odpowiednio dobrane żywienie w zespole jelita drażliwego również powinno przynieść ulgę. Poza konsultacją u specjalisty z zakresu psychologii polecam kontakt z dietetykiem lub psychodietetykiem, aby dobrał odpowiednie zalecenia do Pani dolegliwości.

Eksperci

Izabela Krauze

Izabela Krauze

Psycholog, Psychoterapeuta, Psycholog dziecięcy

Warszawa

umów wizytę
Julita Modrzyńska

Julita Modrzyńska

Psycholog

Grodzisk Mazowiecki

umów wizytę
Izabela Bielińska-Luft

Izabela Bielińska-Luft

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

umów wizytę
Nikola Tatys

Nikola Tatys

Psycholog

Lublin

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 274 pytań dotyczących: konsultacja online
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.