Od czterech latach zażywałam paroksetynę, jednak 2 miesiące temu odstawiłam, ponieważ chcę starać si
3
odpowiedzi
Od czterech latach zażywałam paroksetynę, jednak 2 miesiące temu odstawiłam, ponieważ chcę starać się o dziecko. Niestety codziennie myślę o tym, że bez leków sobie nie poradzę, codziennie myślę o tym, że co będzie w przypadku jak lęki powrócą a ze względu na ciążę nie będę mogła ich zredukować. Moje myśli przez większość czasu skupiały się właśnie na tym... stało się to czego najbardziej się boję- wszystkie objawy wróciły, w nocy nie potrafię spać, budzę się z lękiem, nie potrafię się skoncentrować, cały dzień odczuwam napięcie, nie potrafię się zrelaksować a co gorsza bardzo pogorszył mi się nastrój ze względu na w/w objawy. Nie mam ochoty na nic, próbuje się uśmiechać ale nie umiem, cały czas myślę o objawach nerwicowych i o tym jak poradzę sobie z nimi w ciąży. Nie chcę brać leków, bo jak widać 4 letnia terapia tylko stłumiła objawy. Bardzo się boję ciąży, jak uda mi się ją przetrwać. Boję się, że będę w potrzasku- silny lęk i brak leków. Zapisałam się na psychoterapię, mam nadzieję, że mi pomoże. Nie chcę rezygnować z bycia mamą, choć teraz wiem że sama się "nakręcam". O niczym innym nie myślę tylko o potencjalnej ciąży i o tym jak sobie w niej poradzę. Bardzo cierpię psychicznie- stały lęk, napięcie, ścisk w żołądku, trudność w zasypianiu i bardzo obniżony nastrój, wręcz depresyjny. Jak sobie z tym poradzić? Czy psychoterapia wystarczy?
Dzień dobry. Ciąża to czas zmiany. Rosnące i rozwijające się dziecko powoduje, że organizm kobiety przechodzi głębokie zmiany hormonalne, emocjonalne i fizyczne. Można odczuwać nie tylko radość z nowo powstającego życia. Często spotykanymi uczuciami są także zmartwienie, smutek lub strach, które mogą występować u wszystkich kobiet. Tych które wcześniej nie doświadczały tego typu problemów, oraz tych, które już miewały takie trudności. Doświadczenia i fantazje związane z tym okresem odkładają się na stałe w życiu psychicznym. Naturalnie wzbudzają wspomnienia związane z własnym dzieciństwem, zmuszając do kontaktowania się z pierwotnymi uczuciami dziecka i rodziców. W wielu przypadkach fachowa pomoc psychologiczna udzielona w tym okresie jest niezbędna, dlatego to bardzo dobrze, że zapisała się pani na psychoterapię okołoporodową. Będzie pani mogła porozmawiać o swoich wszystkich emocjach z terapeutą. Pozdrawiam serdecznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, przed Panią ważna decyzja – o byciu mamą. Pisze Pani o niepokoju i lękach dotyczących tego w jaki sposób będzie sobie Pani radzić w okresie ciąży gdy możliwość przyjmowania leków będzie ograniczona. Opisuje Pani również, że lęki pogarszają nastrój i codzienne funkcjonowanie. W tej sytuacji decyzja o rozpoczęciu terapii jest dobrym krokiem. Korzystając z profesjonalnego wsparcia będzie mogła Pani lepiej zrozumieć emocje, które Pani przeżywa a tym samym lepiej sobie z nimi radzić. Leczenie farmakologiczne pomaga zredukować lub wyeliminować objawy, z którymi przychodzi pacjent. Jednak samo w sobie nie pomoże poznać źródeł przeżywanych lęków czy niepokoju. Psychoterapia może pomóc w zrozumieniu istoty Pani kłopotów a tym samym w świadomym poradzeniu sobie z nimi – czego serdecznie życzę w tym tak ważnym dla Pani czasie. Pozdrawiam. Joanna Filipowicz
Witam. Zastanawiam się, czy odstawiła Pani leki w porozumieniu i pod opieką lekarza psychiatry, czy samodzielnie? To ważne, aby takie decyzje były konsultowane z lekarzem prowadzącym, bo to daje możliwość bezpiecznego odstawienia leku i stworzenia planu wsparcia dla Pani. Jeśli chodzi o ciążę, to z doświadczenia wiem, że ponowne wprowadzenie farmakoterapii najczęściej jest możliwe po rozpoczęciu 2 trymestru ciąży, jednak o tym czy, jakiej i kiedy decyduje lekarz. Warto, aby z nim Pani o tym porozmawiała i poznała wszelkie za i przeciw jak również możliwości. Być może to w pewnym zakresie da Pani poczucie, że jednak nie jest Pani w potrzasku bez wyjścia. Co do psychoterapii, uważam, że to bardzo dobra decyzja i dodam, że gdyby zaszła Pani w ciążę, to przy braku przeciwwskazań zdrowotnych nic nie stoi na przeszkodzie żeby z niej nadal korzystać. Odpowiadając na Pani pytanie, znam także przypadek, w których zażywanie leków w ciąży nie było konieczne i faktycznie psychoterapia wystarczyła, lecz nie jestem w stanie stwierdzić, czy w Pani przypadku tak będzie. Ponownie zachęcam Panią do rozmowy na ten temat z lekarzem. Życzę powodzenia, pozdrawiam.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.