Od czterech miesięcy uczęszczam na terapię kognitywno - behawioralną rozpoczętą z powodu nasilającej

2 odpowiedzi
Od czterech miesięcy uczęszczam na terapię kognitywno - behawioralną rozpoczętą z powodu nasilającej się depresji.Po kilku sesjach razem z terapeutą doszliśmy do wniosku, że na 99% mam OCD (nerwicę natręctw). Gdy progress w leczeniu depresji był wystarczający, zaczęliśmy też pracować nad OCD. Zaniepokoił mnie fakt, że w tym przypadku proces ten nie był tak szybki, często wracałem do złego stanu. Teraz podejrzenie padło na problemy związane z ciałem migdałowatym. Czy fakt, że gdy ktoś mówi mi coś w dużych emocjach (np. krzycząc na mnie, żądając czegoś) a ja nie potrafię bardzo często tego zapamiętać, stąd w kłótni na przykład po kilku minutach nie wiem co było powodem świadczy o tym, że warto to zbadać? Wspomnienia potrafię przywołać ale natrętne myśli wątpiące w wiarygodność moich wspomnień sprawiają, że po kilku do kilkunastu sekund nie potrafię w ogóle sobie tego przypomnieć. Dlatego też moje natręctwa są tak silne i sprawdzanie czy drzwi są zamknięte choć przed chwilą sprawdziłem już 3 razy, lub zamykanie auta kluczykiem 10 razy przed wejściem do domu i wracanie się tam więcej lub mniej razy, by sprawdzić czy zaciągnąłem hamulec ręczny choć auto stoi pod górkę. To wszystko przez to, że zazwyczaj podważam wiarygodność tego co sobie przypominam, o ile jest to związane ze mną.
Dzień dobry, myślę, że o tych wątpliwościach warto przede wszystkim rozmawiać w terapii. Pana terapeuta zna najlepiej Pana sytuację, o wiele lepiej niż my tutaj, z krótkiego opisu. Rozumiem, że ma Pan takie doświadczenie, że terapia przyniosła szybką poprawę Pana samopoczucia, teraz dzieje się inaczej i to Pana niepokoi. Jednak różne trudności wymagają różnego czasu, czasem pierwsze spotkania niosą już poprawę nastroju, bo kojące jest sama relacja z terapeutą, jego zaangażowanie i uwaga. Na przepracowanie głębszych problemów nieraz potrzeba więcej czasu. Myślę, że warto rozróżnić, co jest rzeczywistą trudnością poznawczą, a co jest wywołane lękiem, który stanowi podstawę OCD. Sytuacja, w której ktoś na Pana krzyczy i później Pan nie pamięta, o co chodziło. Jest przykładem normalnego zjawiska, gdy pojawia się sytuacja zagrożenia, aktywuje się układ emocjonalny, który ogranicza intelektualne przetwarzanie, a ma na celu prostą ocenę sytuacji i wybór prostej reakcji "walcz lub uciekaj". Po sytuacjach konfliktowych dość często nie pamiętamy dokładnego przebiegu zdarzeń, ponieważ emocje były zbyt silne i pochłonęły całą uwagę. Może warto przyjrzeć się samym relacjom w Pana życiu. Czy jest tak, że często one są konfliktowe, budzące dyskomfort? Czy nadmiernie Pan reaguje na sytuację oczekiwania czegoś ze strony innych? I skąd w ogóle tyle niepokoju w Pana życiu i kiedy to się zaczęło? To wszystko jest materiałem do pracy w procesie psychoterapii. Życzę Panu powodzenia i podobnie dobrych efektów, jak doświadczył Pan w leczeniu depresji. Julia Soszyńska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, wydaję się że im bardziej wzrasta pana świadomość o objawach tym bardziej one narastają i bardzo skupia się pan na doznaniach somatycznych. Być może jest to trudny dla pana moment we własnej terapii, kiedy watpliwości zamiast się rozwiewać narastają. Wydaje się, że jest pan tym zaniepokojony, jednak takie skupienie na objawach oddala pana od myślenia i zatrzymania się przy danym problemie. Być może sytuacje lub okoliczności, które nasilają takie, czy inne zachowanie obsesyjno - kompulsywne zagłuszają wnikliwość, odreagowywując coś co być może jest trudne i w pewien sposób czynności obsesyjne oddalają pana od rozumienia bo pojawiają się i zaburzają myślenie. Myślę, że być może warto by było spróbować wychwycić ten moment na swojej terapii i przepracować to z terapeutą.
Pozdrawiam Ewelina Włodarz - Zając

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.