Od dłuższego czasu ma problemy ze spaniem. Zaczęło się to 2 lata temu, gdy zachorowałem na depresj

4 odpowiedzi
Od dłuższego czasu ma problemy ze spaniem.
Zaczęło się to 2 lata temu, gdy zachorowałem na depresję i zaburzenia lękowe. Obecnie jest znacznie lepiej niż było, lecz problem ze snem nigdy nie ustąpił.
Przez całą noc męczą mnie sny, przez co wstaję niewyspany i zmęczony. Często mam sny związane z jakimiś wydarzeniami z życia.
Po takich lękowych snach cały dzień jestem pełny obaw i lęku.

Brałem następujące leki na noc: Mirzaten, Agolek, Trittico, Lerivon , Ketrel , na dzień Asentra i Welbox
Dzień dobry.
Męczące sny mogą mieć różne przyczyny, często związane z utrzymującym się poziomu lęku, który może Panu towarzyszyć pomimo poprawy. Trudno jednoznacznie określić przyczynę w Pana przypadku, jednak natrętne sny mogą być sygnałem nieprzetworzonych emocji, w tym tych nieuświadomionych. Negatywny stres, szczególnie ten przewlekły również może wpływać na treść marzeń sennych. Łatwo się do niego przyzwyczaić, a jednak jego wpływ na nasz organizm jest znaczący i szkodliwy. Sny bywają również odzwierciedleniem głębszych, nieuświadomionych konfliktów czy lęków, które manifestują się właśnie w tej formie. Niezależnie od przyczyny problemu ze snem, warto zadbać o jego higienę. Odnosi się to do m.in. regularnego chodzenia spać, wstawanie o tej samej porze, unikania kofeiny, alkoholu i ciężkich posiłków przed snem, stworzenie odpowiedniego miejsca do spania (wygodne łózko, ciemne, ciche pomieszczenie), ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem przed pójściem spać (najlepiej w ogóle nie korzystać z ekranów 2h przed – zamiast tego można poczytać książkę przy delikatnym ciepłym świetle). Na sen mają wpływ również inne czynniki, takie jak aktywność fizyczna czy drzemki w ciągu dnia, dlatego jest to temat, który polecam Panu do zgłębienia.

Dzień dobry, nie pisze Pan o tym, czy jest w trakcie psychoterapii. To ważna informacja, bo przy leczeniu depresji czy zaburzeń lękowych psychoterapia jest wskazana. Polecam Pana szczególnej uwadze terapię ściśle ukierunkowaną na ciało - EMDR, Somatic Experiencing, EFT tapping itp. Biorąc pod uwagę, że w snach powracają do Pana wspomnienia konkretnych wydarzeń, mogą to być podpowiedzi, czemu poprzyglądać się razem z terapeutą.
Pozdrawiam ciepło,
Marta Piotrowska
Dzień dobry, w przypadku zaburzeń depresyjnych, lękowych ważne jest aby podjąć psychoterapię. Sama farmakoterapia nie jest często wystarczającą formą pomocy. Może Pana problemy ze snem wynikają z nieprzepracowanych trudności. Nie pisze Pan czy zachowuje higienę snu, tak ważną podczas takich problemów.
Proszę przemyśleć podjęcie psychoterapii przy wsparciu farmakoterapii. Życzę powodzenia
Trudności ze snem, które opisujesz, mogą być związane z nieprzepracowanymi emocjami i stresami, które nadal wpływają na Twoje życie. To dobrze, że odczuwasz poprawę w swoim stanie psychicznym, jednak problemy ze snem mogą wymagać dalszej pracy nad sobą. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, warto rozważyć psychoterapię, która może pomóc Ci skutecznie uporać się z lękami i poprawić jakość snu. Terapeuta może pomóc Ci znaleźć odpowiednie strategie radzenia sobie z tymi trudnościami. Sama farmakoterapia nie jest wystarczającym sposobem na uporanie się z trudnościami. Ona jedynie zagłusza trudności - jest to działanie objawowe a nie przyczynowe. Pozdrawiam.