Od dłuższego czasu ma problemy ze spaniem. Zaczęło się to 2 lata temu, gdy zachorowałem na depresj

3 odpowiedzi
Od dłuższego czasu ma problemy ze spaniem.
Zaczęło się to 2 lata temu, gdy zachorowałem na depresję i zaburzenia lękowe. Obecnie jest znacznie lepiej niż było, lecz problem ze snem nigdy nie ustąpił.
Przez całą noc męczą mnie sny, przez co wstaję niewyspany i zmęczony. Często mam sny związane z jakimiś wydarzeniami z życia.
Po takich lękowych snach cały dzień jestem pełny obaw i lęku.

Brałem następujące leki na noc: Mirzaten, Agolek, Trittico, Lerivon , Ketrel , na dzień Asentra i Welbox
Problemy ze snem, które Pan opisuje, są nie tylko trudnym doświadczeniem, ale mogą być również wskazówką do dalszej pracy nad sobą, szczególnie w terapii psychodynamicznej. Z perspektywy tego nurtu, sny, a także koszmary, mają głębsze znaczenie – często są symbolicznym wyrazem nieświadomych uczuć, myśli czy konfliktów, które próbują przebić się do świadomości. To, że Pana sny są związane z wydarzeniami z życia i wywołują lęk, może wskazywać na to, że istnieją pewne aspekty emocjonalne, które wymagają zrozumienia i opracowania.

W terapii psychodynamicznej dużą wagę przywiązuje się do analizy snów, ponieważ mogą one odsłonić to, co jest ukryte głęboko w nas – nie tylko nierozwiązane konflikty, ale również ukryte lęki, pragnienia i potrzeby. Koszmary mogą być również próbą poradzenia sobie z trudnymi emocjami, które jeszcze nie zostały w pełni uświadomione. Praca nad nimi w bezpiecznej przestrzeni terapeutycznej może przynieść ulgę, a także pomóc w lepszym zrozumieniu siebie.

Zachęcam Pana do rozważenia psychoterapii psychodynamicznej, która może być wsparciem w zgłębianiu tych trudnych snów i towarzyszących im emocji. Dzięki niej będzie Pan mógł zrozumieć, co kryje się za lękami i niepokojem, co może ostatecznie przynieść poprawę zarówno jakości snu, jak i ogólnego samopoczucia.

To podróż w głąb siebie, która – choć nie zawsze łatwa – może przynieść głęboką zmianę i ulgę w cierpieniu.
Sugeruję wizytę: Indywidualna konsultacja psychoterapeutyczna - 220 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Sny bardzo często wskazują na przeżywane emocje, z którymi próbujemy sobie poradzić. Warto przyjrzeć się im dokładniej. Mogą wskazywać na sprawy, w których utknęliśmy, zwłaszcza jeśli przez dłuższy czas przewijają się w nich podobne motywy. Warto z terapeutą przyjrzeć się temu, czego Pan potrzebuje, by obawy mogły zmienić się w większe poczucie spokoju, pewności, bezpieczeństwa, sprawczości. Jeśli głównym problem dotyczy nie tyle samego zasypiania, co koszmarnych snów, polecam wybór terapeuty pracującego w nurcie psychodnamicznym lub humanistycznym (np. Gestalt). Jeśli głównym problemem jest kwestia zasypiania, sugeruję wybór specjalisty CBT lub psychoterapeuty specjalizującego się w pracy z ciałem.
W przypadku nawracających snów pomocna może się okazać hipnoterapia.