Od dłuższego czasu posiadam problem mam wrażenie że ze stresem, z którym nie potrafię sobie poradzić

3 odpowiedzi
Od dłuższego czasu posiadam problem mam wrażenie że ze stresem, z którym nie potrafię sobie poradzić. Zdarzają się sytuacje, kiedy bez żadnej przyczyny (lub gdy mam do załatwienia jakąś mało istotną sprawę) zaczynam stresować się do tego stopnia, że pojawia się dziwne uczucie w klatce piersiowej (nie jestem w stanie tego wytłumaczyć, tak jakby ucisk) oraz zaczynam z nie wiadomej mi przyczyny bardzo się bać (tak jakby zaraz miało mi się stać coś bardzo złego), co również w niektórych przypadkach powoduje u mnie trzęsienie się całego ciała. W trakcie tego, zazwyczaj mimowolnie intensywnie rozmyślam o danej rzeczy/sprawie do zalatwienia. Gdy już ten stres ze mnie zejdzie, a trwa to zazwyczaj do załatwienia danej rzeczy (lub około 40 minut, bądź do zajęcia myśli czymś innym) czuje się później lekko zdezorientowany.
Nie umiem sobię z tym poradzić.
Witam,
Sugeruję konsultację z psychologiem, który oceni czy potrzebna jest konsultacja psychiatryczna oraz pomoże wypracować skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem. Można również pomyśleć o rozpoczęciu psychoterapii.
Pozdrawiam,
Natalia Olek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
proponował bym konsultacje z psychologiem / psychoterapeutą w celu przyjrzenia się stresorom jakich doświadcza Pan w życiu. Z opisu wnioskuję, iż obniżyła się Panu tolerancja na stres. Może Pan również być obciążony skutkami jakiegoś długofalowego stresu, co owocuje uciążliwą reakcją na trudności, które napotyka Pan w obecnej chwili. Nie lekceważyłbym tej sytuacji. Przeżywa Pan silne reakcje w ciele (ucisk somatyzacyjny, drżenia) są to wyraźne sygnały ze strony ciała, że to czas zaopiekować się sobą i pozwolić odetchnąć przeciążonemu organizmowi.
Pozdrawiam Krzysztof Czułno
Wygląda na to, że zmagasz się z objawami silnego lęku i stresu, które mogą być związane z zaburzeniami lękowymi, takimi jak zaburzenie lękowe uogólnione (GAD) lub napady paniki. Twoje objawy, takie jak uczucie ucisku w klatce piersiowej, intensywny niepokój, drżenie ciała i trudności z kontrolowaniem myśli, są typowe dla tego rodzaju problemów. Praktykuj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie, progresywne rozluźnianie mięśni czy joga. Mogą one pomóc zmniejszyć poziom stresu i lęku. Spróbuj zorganizować swoje obowiązki i zadania, aby zmniejszyć poczucie przytłoczenia. Tworzenie listy zadań i planowanie może pomóc w radzeniu sobie z codziennymi obowiązkami. Rozważ wizytę u psychologa, psychiatry lub terapeuty. Specjalista może przeprowadzić dokładną ocenę, postawić diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest bardzo skuteczna w leczeniu zaburzeń lękowych. Jeśli objawy są bardzo silne lub nasilają się, nie zwlekaj z szukaniem pomocy medycznej. Ważne jest, aby nie ignorować tych sygnałów i podjąć kroki w celu poprawy swojego zdrowia psychicznego. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.