Od dłuższego czasu towarzyszy mi delikatny obrzęk wokół cewki moczowej. Poza dwoma sytuacjami kiedy

1 odpowiedzi
Od dłuższego czasu towarzyszy mi delikatny obrzęk wokół cewki moczowej. Poza dwoma sytuacjami kiedy mnie bolało przy oddawaniu moczu to żadne inne dolegliwości nie występują. Byłem u lekarza rodzinnego, który kazał mi zrobić badanie na posiew moczu z którego wyszło:
1 Escherichia coli. 10^2/ML MOCZU
2 Enterococcus spp. 10^2/ML MOCZU
3 Staphylococcus spp.-koag.neg. 10^2/ML MOCZU
4 Pałeczka Gram-ujemna z rzędu
Enterobacterales 10^2/ML MOCZU.
Oraz na wyniku zostala dodana informacja, ze wykryto trzy lub więcej bakterii, istnieje prawdopodobieństwo niewłaściwego pobrania materiału.
Muszę się przyznać również, ze dany materiał nie był pierwszym oddawanym moczem z samego rana. Czy to ma wpływ na wykrycie kilku bakterii?
Powyższy wynik wskazuje na nieprawidłowe pobranie posiewu.
Pobierając mocz na posiew należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Przed pobraniem moczu należy dokładnie umyć ręce i okolice cewki moczowej
- Należy pobrać mocz poranny do jałowego pojemnika ( nie dotykając wewnętrznej powierzchni)
- Pierwszą małą porcję moczu należy oddać do toalety, w celu oczyszczenia cewki moczowej z bakterii, następnie do pojemnika ( ok. połowy objętości), a końcową porcję moczu ponownie do toalety jest to mocz pobrany z tzw. „środkowego strumienia ”
- Pojemnik z moczem dostarczyć jak najszybciej do laboratorium ( do 2h)