Od dłuższego czasu waham się nad wizytą u psychiatry/psychologa. Niedawno skończyłam 18 lat, od 12 r
4
odpowiedzi
Od dłuższego czasu waham się nad wizytą u psychiatry/psychologa. Niedawno skończyłam 18 lat, od 12 roku życia cierpię na nieustanne poczucie bezsilności, pustki, myśli samobójcze oraz stany lękowe. Gdy moja samotność i smutek sięgają zenitu zdarza mi się samookaleczać. Jednak od paru miesięcy objawy się nasilają, nie mogę się na niczym skupić, przejmuję się wszystkim, płaczę codziennie, ciągły spadek motywacji, niechęć do wszystkiego. Boję się panicznie spotkań z ludźmi, nawet najbliższymi, tłumaczę sobie to introwertyczną naturą, ale z roku na rok coraz bardziej zaczyna mi to doskwierać. Przez cały czas towarzyszy mi poczucie przeogromnej pustki, którą nie mogę nijak zapełnić, co jeszcze bardziej nasila moje poczucie bezsilności i beznadziejności. Proszę o pomoc, czy powinnam szukać pomocy i do jakiego specjalisty powinnam się udać.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
lek. Piotr Foryś-Markowski
Psychiatra, W trakcie specjalizacji (psychiatra dziecięcy), Psychoterapeuta certyfikowany
Nowy Dwór Mazowiecki
Być może najlepsza w Pani przypadku może okazać się psychoterapia psychodynamiczna lub psychoanalityczna. Nie warto moim zdaniem zwlekać z pomocą dla siebie. Pozdrawiam serdecznie. Piotr Markowski
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani, w takich cierpieniach psychicznych jak u Pani należy zacząć od psychiatry. Zapraszam na konsultację, proszę nie zwlekać, gdyż takie zaburzenia nie ustępują, a mogą przeradzać się w silniejsze stany depresyjne i stanowić poważne ryzyko zdrowotne. Ustalę całościowy program terapii. Pozdrawiam.
Możliwe, że w Pani przypadku będzie potrzebna i psycho- i farmakoterapia. Można się zgłosić albo do psychiatry, albo do psychoterapeuty. Jeśli wskazane będą obie formy leczenia zostanie Pani również skierowana do właściwego specjalisty.
Z poważaniem
Z poważaniem
Opis Pani problemu może wskazywać na zaburzenia osobowości chwiejnej emocjonalnie typu border line. Sugerowałbym wizytę zarówno u psychiatry jak i psychoterapeuty. W przypadku potwierdzenia diagnozy podstawową metodą Pani leczenia będzie psychoterapia. Nasilone objawy lękowe i depresyjne można również objawowo próbować zmniejszyć stosując odpowiednie leki.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.