Od dwóch lat uczęszczam na terapię po porzuceniu przez męża i molestowaniu przez członka jego rodzin

2 odpowiedzi
Od dwóch lat uczęszczam na terapię po porzuceniu przez męża i molestowaniu przez członka jego rodziny. Pomimo upływu dość długiego czasu, nie czuje satysfakcji. Nadal trauma po wydarzeniach wpływa na każdy mój dzień, odczuwam lęk poczucie beznadziejności i brak wiary, że może być lepiej. Pomimo rozmów z terapeutą nie czuje postępów. Czy może to świadczyć o tym, że terapia nie działa i potrzebna jest tu zmiana terapeuty?
Jeśli jeszcze Pani tego nie zrobiła, proponuję porozmawiać z terapeutą o swoich wątpliwościach, ponieważ Pani odczucia związane z procesem terapeutycznym oraz subiektywne odczucia zmiany lub jej braku są bardzo ważnym elementem psychoterapii. Nawet jeśli zdecyduje się Pani na zakończenie procesu terapeutycznego istotne jest aby nie robiła Pani tego w sposób nagły ale omówiła powody zakończenia ze swoim terapeutą - będzie to taki czas gdzie będą mogli Państwo zweryfikować wzajemnie swoje myśli i odczucia związane z terapią i ustalić najlepszy dla Pani plan dalszego działania. W razie wątpliwości, na każdym etapie psychoterapii może też Pani poprosić terapeutę o informacje o procesie terapeutycznym tak aby miała Pani świadomość tego co się dzieje w procesie i mogła brać odpowiedzialność za własną terapię.

Rozumiem, że przez ostatnie dwa lata musiałaś przejść przez trudne wydarzenia, takie jak porzucenie przez męża i doświadczanie molestowania przez członka jego rodziny. To są bardzo trudne doświadczenia, i zrozumiałe jest, że wpływają one na twoje codzienne życie i emocje.

Jeśli mimo regularnych sesji terapeutycznych nie odczuwasz postępów i nadal odczuwasz silne negatywne emocje, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

Zaufanie do terapeuty: Ważne jest, abyś miała zaufanie do swojego terapeuty i czuła się komfortowo podczas sesji. Jeśli czujesz, że nie udało się zbudować tego zaufania, może warto rozważyć otwarte rozmowy na ten temat z obecnym terapeutą.

Metoda terapeutyczna: Każdy terapeuta stosuje różne metody terapeutyczne, a różne podejścia mogą być skuteczne dla różnych osób. Jeśli obecna metoda nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto podjąć rozmowę z terapeutą na temat możliwości zmiany podejścia lub metod.

Terapia traumy: Jeśli jesteś głęboko dotknięta traumą, ważne jest, aby terapeuta miał doświadczenie w pracy z osobami doświadczającymi traumy. Specjalista w dziedzinie terapii traumy może dostosować podejście do twoich indywidualnych potrzeb.

Kontynuacja terapii: Postępy w terapii mogą być czasami nieregularne, a proces leczenia traumy wymaga czasu. Jeśli jesteś zaniepokojona brakiem postępów, ważne jest, aby otwarcie podzielić się tym z terapeutą i zastanowić się nad ewentualnymi dostosowaniami.

Jeśli po przemyśleniu tych kwestii nadal odczuwasz, że terapia nie przynosi oczekiwanych efektów, możesz rozważyć skonsultowanie się z innym terapeutą lub specjalistą w dziedzinie traumy. Ważne jest, abyś znalazła profesjonalistę, z którym czujesz się bezpieczna i zrozumiana, a także który ma doświadczenie w pracy z osobami w podobnych sytuacjach.

Pamiętaj, że proces zdrowienia po trudnych doświadczeniach wymaga czasu, a każdy idzie własnym tempem. Warto być cierpliwym zarówno wobec siebie, jak i wobec procesu terapeutycznego.