Od jakiegoś czasu mam dziwne uczucie w gardle jakbym bez przerwy miała w buzi miętowego cukierka i p

2 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu mam dziwne uczucie w gardle jakbym bez przerwy miała w buzi miętowego cukierka i przy tym podrażnione gardło .
Drogi oddechowe czyste po wizycie u lekarza i byłam również u laryngologa który spojrzał mi w przełyku bo uczucie również jest takie jakbym miała zwężony przełyk i oznajmił że wszystko dobrze ale i również dolega mi uczucie zalegania pokarmu w gardle jakby jakiś mały kawałek po zjedzeniu posiłku ..
Choruje na nerwicę i może to ma związek z dolegliwościami ?
Dziś fizioterapeuta stwierdził że mam lekko powiekszony węzeł chłonny nadobojczykowy .
Rozumiem, że jak choruje Pani nerwicę, to jest Pani pod opieką psychiatry. Porozmawiałabym z nim o tym. W zmniejszaniu objawów nerwicowych pomocną bywa psychoterapia. Zapraszam serdecznie na Skype

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, Z tego, co opisujesz, można przypuszczać, że twoje dolegliwości mogą mieć związek z twoją nerwicą i związanym z nią napięciem emocjonalnym. Objawy, takie jak uczucie ciała obcego w gardle (tzw. „globus hystericus”), uczucie zalegania pokarmu czy podrażnienia, są dość częste u osób, które zmagają się z zaburzeniami lękowymi. W przypadku nerwicy nasze ciało często reaguje na stres fizycznymi objawami, nawet jeśli badania lekarskie nie wskazują na konkretne schorzenie somatyczne.

Często uczucie napięcia w gardle jest wynikiem chronicznego napięcia mięśniowego, zwłaszcza w okolicach szyi i gardła. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że napinasz te mięśnie w odpowiedzi na stres. Nerwica może również wpływać na sposób, w jaki odczuwasz bodźce wewnętrzne – prowadząc do nadmiernej uwagi i interpretacji niektórych odczuć w ciele jako bardziej niepokojących niż rzeczywiście są.

Fizjoterapeuta, który zauważył powiększenie węzła chłonnego, może sugerować, że twój organizm reaguje na jakieś drobne infekcje lub stany zapalne. Warto monitorować ten węzeł chłonny, ale jeśli lekarz nie stwierdził innych nieprawidłowości, to najprawdopodobniej nie jest to poważny problem.

W kontekście terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

Zidentyfikowanie stresorów: Czy w ostatnim czasie doświadczyłaś większego stresu? Lęk i napięcie mogą się kumulować, prowadząc do takich objawów somatycznych.

Zmiana myślenia: Spróbuj zastanowić się, jakie myśli towarzyszą ci, gdy doświadczasz tych objawów. Czy myśli te skupiają się wokół obaw o zdrowie? CBT pomaga zidentyfikować i zmienić niezdrowe wzorce myślowe, które mogą nasilać objawy.

Praca nad relaksacją mięśni: Ćwiczenia relaksacyjne i techniki oddechowe mogą pomóc w rozluźnieniu mięśni gardła i szyi. Warto spróbować regularnych ćwiczeń, takich jak progresywna relaksacja mięśniowa lub medytacja uważności, aby zmniejszyć napięcie ciała.

Akceptacja objawów: Czasami, zamiast próbować pozbyć się odczucia, warto nauczyć się je akceptować, rozumiejąc, że jest to naturalna reakcja twojego ciała na stres. Im bardziej staramy się zwalczać objawy, tym bardziej mogą się nasilać.

Warto również rozważyć kontynuowanie współpracy z terapeutą, aby pracować nad źródłem lęku i stresem, który może przyczyniać się do takich dolegliwości.

Jakie myśli najczęściej pojawiają się w tobie, gdy doświadczasz tych objawów? Czy są związane z obawami o zdrowie, czy może z czymś innym?
Pozdrawiam,
Sylwia Walendziewska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.