Od jakiegoś czasu nasiliły się u mnie stany lękowe (w momencie, kiedy jestem blisko obcych mezczyzn

2 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu nasiliły się u mnie stany lękowe (w momencie, kiedy jestem blisko obcych mezczyzn - to prawdowpodobnie poklosie napadu sprzed paru lat). Konsultowalam sie z psychiatra - polecil terapie poznawczo-behawioralna. Niestety pierwsze wolne terminy sa dostepne dopiero za dwa miesiące. Co mogę zrobic w miedzyczasie, zeby zmniejszyc lęk lub sprawic, zeby funkcjonowanie w przestrzeni publicznej bylo bardziej znosne? Mam juz wsparcie farmakologiczne, cwicze codziennie joge oraz cwiczenia wysilkowe, ograniczylam stres, mieszkam w spokojnej okolicy.
Dzień dobry,

bardzo mi przykro, że doświadcza Pani nasilenia stanów lękowych. Jednocześnie, to świetnie, że ma Pani taką samoświadomość stanów emocjonalnych i wprowadziła Pani różne zachowania, które mogą służyć większemu uspokojeniu. Brawo!

Być może praktyka mindfulness okaże się dla Pani pomocna, tj. wprowadzenie medytacji jako codzienny rytuał. Proszę spróbować posłuchać czegoś przez youtube/spotify,etc. Trening autogenny Schultza - (proszę poszukać nagrania, które będzie Pani pasowało, pod kątem głosu, długości nagrania, etc.) oraz Relaksacja progresywna Jacobsona zostały potwierdzone naukowo jako skutecznie zmniejszające napięcie. Warto pamiętać, że aby poczuć efekty, należy zadbać o regularność praktykowania uważności. Być może udałoby się Pani wprowadzić medytacje codziennie albo co drugi dzień? Zachęcam do eksperymentu i obserwowaniu efektów po 2-tygodniowej regularnej praktyce uważności.

Zachęcam również do obserwowania myśli i przekonań, które pojawiają się, gdy znajduje się Pani blisko obcych mężczyzn. Np. Czy pojawiają się jakieś treści o byciu w niebezpieczeństwie?
Czy są jakieś komunikaty, które mogłaby Pani sobie powiedzieć, aby się troszkę uspokoić i ukoić swoje nerwy? Co powiedziałaby Pani swojej przyjaciółce w takiej chwili? Jak może się Pani zaopiekować swoim lękiem? Czego Pani potrzebuje w takich chwilach? Jak może Pani zadbać o swoje poczucie bezpieczeństwa? Proszę poddać takie sytuacje chwili refleksji.

Trzymam mocno za Panią kciuki i wierzę, że poradzi sobie Pani z lękiem, którego Pani doświadcza.

Pozdrawiam
Aneta Krupa-Jastrzębska
Mind Calm

Rozumiem, że zmaga się Pani z trudnymi stanami lękowymi i jest Pani już pod opieką psychiatry, co jest bardzo dobrym krokiem w kierunku poprawy zdrowia psychicznego. W międzyczasie, do momentu rozpoczęcia terapii poznawczo-behawioralnej, istnieje wiele strategii i działań, które mogą pomóc w zarządzaniu lękiem oraz poprawieniu funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Oto kilka sugestii:

Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne: Praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, medytacja czy progresywna relaksacja mięśni, może pomóc w obniżeniu poziomu lęku.

Terapia poznawcza na własną rękę: Możesz zacząć samodzielnie zgłębiać podstawy terapii poznawczej, czytając książki lub korzystając z dostępnych online materiałów. To może pomóc w zrozumieniu swoich myśli i emocji.

Dziennik myśli: Prowadzenie dziennika myśli może pomóc w identyfikowaniu negatywnych lub lękowych myśli oraz w ich analizie i kwestionowaniu.

Wsparcie społeczne: Rozmawianie z bliskimi osobami lub znajomymi o swoich uczuciach może być korzystne. Wsparcie emocjonalne od innych może pomóc w radzeniu sobie z lękiem.

Samopomoc online: Istnieje wiele zasobów online, takich jak strony internetowe, forum wsparcia lub aplikacje mobilne, które oferują informacje i techniki radzenia sobie z lękiem.

Unikaj unikania: Staraj się nie unikać sytuacji, które wywołują lęk. Stopniowe eksponowanie się na te sytuacje może pomóc w stopniowym oswojeniu się z nimi.

Regularna aktywność fizyczna: Kontynuacja codziennych ćwiczeń fizycznych, takich jak joga, jest świetnym sposobem na redukcję stresu i lęku.

Zdrowa dieta i sen: Staraj się dbać o zdrowy styl życia, w tym odpowiednie odżywianie i regularny sen, ponieważ ma to wpływ na stan emocjonalny.

Praktykowanie uważności (mindfulness): Uważność jest techniką, która może pomóc w obniżeniu poziomu lęku i zwiększeniu świadomości siebie. Istnieją aplikacje i kursy online, które uczą tej techniki.

Rozważ konsultację z psychoterapeutą online: Jeśli nie możesz długo czekać na tradycyjną terapię, rozważ konsultację z psychoterapeutą online. Dostęp do pomocy psychologicznej przez internet stał się bardziej powszechny i może być skuteczną opcją na krótszą metę.

Pamiętaj, że każda osoba reaguje inaczej na różne metody, więc eksperymentuj i znajdź te, które najlepiej działają dla Ciebie. Jednak zawsze ważne jest, aby kontynuować leczenie pod opieką psychiatry i rozpocząć terapię poznawczo-behawioralną, gdy tylko będzie to możliwe.
Zacisze Zmiany