Od jakiegoś czasu uczęszczam na psychoterapię, ale mam problem z pytaniami, które są mi zadawane. Ma

2 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu uczęszczam na psychoterapię, ale mam problem z pytaniami, które są mi zadawane. Mam wrażenie, że muszę tłumaczyć się z każdego wypowiedzianego zdania, bo zazwyczaj dostaję odpowiedź: "Jak Pan się z tym czuł?", "Jak Pan się z tym czuje?", "co sprawia, że Pan tak myśli?", "Co daje Panu takie myślenie?"

Oczywiście jestem informowany, że nie muszę znać odpowiedzi na każde pytanie, że mogę zastanawiać się nad pytaniem ile chce, a odpowiedź dać na następnej sesji, a jak nie znajdę odpowiedzi, to też będzie jakaś informacja o mnie.

Pytania z serii: "Jak się Pan z tym czuje?" zaczynają mnie już mocno irytować. Dlaczego?
Zazwyczaj odpowiadam w jeden z trzech sposobów: "byłem smutny", "byłem zdenerwowany" lub "nie wiem", "nie czułem nic". Ciężko jest mi odpowiadać z poziomu emocji, bo albo ich nie mam, albo nie umiem ich nazwać, więc zawsze mówię, że trzęsły mi się ręce, pociłem się, czerwieniłem na twarzy, bolał mnie brzuch czy szybciej mrugałem oczami.
Po drugie, nie chce mówić osobie, która prowadzi ze mną sesje, że jej pytania mnie irytują. Często mam wrażenie, że ludzie mnie nie lubią, więc nie chcę zwracać im uwagi o to, że ich pytania wywołują u mnie negatywne emocje – tym bardziej, że w psychoterapii mają one pewnie jasny cel.

Pytania i moje odpowiedzi pozostają we mnie tylko poczucie beznadziejności. Czy ja w ogóle nadaję się na psychoterapię, skoro moje pytania zawsze są niemal identyczne? Oczywiście, boje się o tym wspomnieć, żeby druga strona nie pomyślała, że coś mi nie pasuje.
To, co Pan napisał na portalu, proszę koniecznie wnieść w terapię. Może Pan nawet przeczytać treść swojego pytania, ponieważ jest kluczowa dla stworzonej relacji terapeutycznej. Te pytania zapewne padają dlatego, że trudno Panu dotrzeć do swojej emocjonalnosci, moze się ona wydawać nieprzenikniona i bezbarwna nie tylko dla Pana, ale i terapeuty, z którym Pan pracuje. Pana uczucie niewystarczalnosci w terapii, może trafnie odzwierciedlać trudności w innych relacjach. Życzę dużo otwartości na wszelkie barwy, jakie niosą z sobą relacje międzyludzkie.

Z poważaniem
Aleksandra Zaród

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam Uważam ,że to co Pan napisał jest bardzo ważne także dla psychoterapeuty i proszę spróbować powiedzieć to tej osobie.W relacji terapeutycznej jest to ogromnie ważne ,gdyż szczere wyznanie o uczuciach i trudnościach w relacji Pana z psychoterapeutą w trakcie terapii może zmienić dalsze spotkania. Właśnie o tym ,że "coś mi nie pasuje"proszę omówić z własnym terapeutą .Życzę otwartości w tej relacji. Danuta Skrzypczak

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.