Od jakiegoś czasu zauważyłam ze mam problem zbyt częstym oddawaniem moczu. Zwróciłam na to uwagę dop

1 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu zauważyłam ze mam problem zbyt częstym oddawaniem moczu. Zwróciłam na to uwagę dopiero, teraz jednak dzieje się to od ponad roku. Kiedyś byłam w stanie oddawać mocz 4/5 razy dziennie a od ponad roku ponad 8 razy dziennie to norma. Zauważyłam ze koleżanki nie maja tego problemu i będąc na jakimś wieczornym wyjściu ja potrzebuje oddać mocz 3/4 razy a one raz. Nie widzę konkretnego powodu który mógłby mieć wpływ na tę zmianę która nastąpiła już tak dawno. Nadmienię ze zwykle rano pijam kawe, moze to mieć również na to jakiś wpływ? Również często zdarza się ze rano wypije kubek kawy i przez kolejne 4/5h nic nie pije a do toalety chodzę 3 razy. Czy taki problem jest normalny? Czy są jakieś sposoby na to żeby pozytywnie wpłynąć Na to?
Dzień dobry.

Na początku należy wykonać USG ukł. moczowego z oceną zalegania po mikcji, dzienniczek mikcji przez min. 3 dni dla obiektywnej oceny objawów i posiew moczu, żeby wykluczyć infekcję. Jeżeli po wstępnej diagnostyce wyjdzie podejrzenie pęcherza nadreaktywnego można w celu potwierdzenia wykonać badanie urodynamiczne lub włączyć leczenie empirycznie i ocenić ewentualną poprawę objawów.

Pozdrawiam.
Paweł Wołyniec.