Od jakiegoś czasu zmienia się sytuacja w naszym małżeństwie. Ja zbytnio oddałem się pracy zapominają

6 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu zmienia się sytuacja w naszym małżeństwie. Ja zbytnio oddałem się pracy zapominając o potrzebach emocjonalnych żony. Zostawiłem jej na głowie zajmowanie się domem, brak większej ilości czasu i sił nadganiałem próbą kontroli naszych domowych spraw. Rzuciłem wkońcu ta prace, bo zauważyłem jak wpływa na rodzine. Żona dawała mi odczuć, że wszystko jest miedzy nami ok. W sprawach pożycia również. Jednak ostatnio po 14 latach powiedziała mi , że udawała . Udawała, że jest ok. Nigdy nie powiedziała, że coś jest źle. Kiedy miała jakieś sugestie to brałem pod uwagę jej słowa. Stwierdziła, że z mojego powodu musi iść na psychoterapię. Kocham żonę i chcę jakoś ją w tej sytuacji wesprzeć, z drugiej strony obawiam się jak psychoterapia i wywołane przez nią emocje wpłyną na nasze relację. Czy nie spowodują napięć w związku? Czy po jakimś czasie takich huśtawek emocji sam nie będę potrzebować psychoterapii? Zależy mi na naszym małżeństwie i na poprawię relacji między nami, bo ewidentnie coś się wydarzyło co spowodowało udawanie. Moje pytanie: Jak ma się odnaleźć partner osoby chodzącej na psychoterapię? Jak być pomocą? Jak reagować na emocje wywołane psychoterapią?
Szanowny Panie,
przede wszystkim gratuluję, że chce Pan wspierać żonę i ratować swój związek. Psychoterapia jest procesem, w którym emocje są w sposób bezpieczny i skuteczny omawiane i rozładowywane przez pacjenta przy współudziale terapeuty.
Oczywiście może się tak zdarzyć, że pewne emocje wezmą górę i pacjentowi "uleje się" poza terapią. Ale nie ma w tym ani nic złego, ani niewłaściwego. Wspieranie osoby będącej w terapii opiera się przede wszystkim na jej akceptacji. Stwarzanie poczucia bezpieczeństwa, dawanie uwagi i prozaiczne wydawałoby się "bycie przy" jest ogromnym pozytywnym wzmocnieniem i bardzo przyspiesza proces terapeutyczny.
Pana obawy są w pełni zrozumiałe. Osobiście, gdybym miał coś doradzić, to może przemyślałby Pan również skorzystanie z pomocy psychologa i/lub terapeuty. Rozmowa z profesjonalistą bez wątpienia pomoże pokonać Pańskie obawy.
Pozdrawiam serdecznie
Szymon Niemiec

Dzień dobry
Terapia indywidualna partnera może wpłynąć na związek; mogą to być też zmiany, które nie będą komfortowe.
Z pewnością korzystne byłoby, gdybyście mogli szczerze ze sobą rozmawiać - o potrzebach, żalu, rozczarowaniach, uczuciach pomiędzy Wami.
Myślę, że może Pan wprost zapytać żony jak może Pan ją wesprzeć, jak chciałaby, żeby Pan reagował, czego od Pana potrzebuje.
Podjęcie spotkań pary( psychoterapia pary) może też być pomocne - może Pan to zaproponować żonie, jeśli trudno byłoby Wam samodzielnie ze sobą rozmawiać.
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka Gałańczuk
Jest Pan osobą empatyczną, żona trochę siebie zatraciła i odbudowuje swoje JA ze specjalistą , lecz Pan by być spokojnym też powinien dołączyć, gdyż jest to WASZ związek , terapia indywidualna obojga i potem pary. atruszkowska1000/at/gmail.com
Szanowny Panie
Ja chciałabym Pana wesprzeć moim komentarzem. Pańskie obawy , czy psychoterapia żony nie pogorszy Waszych relacji, są naturalne i adekwatne. Jest prawdopodobne, że relacje się pogorszą, a nawet tak powinno się stać, jeśli oboje z żoną potrzebujecie znaczącej zmiany w Waszym związku. Ten stan pogorszenia niejako wymusza zmianę dotychczasowych nawyków u obojga, a zwłaszcza sposobu komunikowania się, ale przedewszystkim zmienia sposób myślenia o sobie samym, i o sobie nawzajem.
Sądzę, że może Pan potrzebować kogoś, z kim móglby Pan bezpiecznie dzielić się na bieżąco swoimi wrażeniami, obserwacjami w trakcie prób przemodelowania Waszej relacji. Zapraszam Pana do konsultacji, na razie on-line, pozdrawiam Anna Majewska

Witam serdecznie,
Widzę Pana jako osobę, której zależy na relacji z żoną, nieustannie obserwuje Pan związek i podejmuje zmiany, dostosowując się tak, aby zmiany stały się korzystne.
Zastanawia się Pan nad efektami psychoterapii ? Ta forma kontaktu może dać wgląd w siebie, w swoje potrzeby, siebie w relacji. Osoba podejmująca psychoterapię może doświadczać konfliktów, które są dla niej niejasne, niezrozumiałe. Cele psychoterapii są różne.
Dedykowana jest dla równowagi, również psychoterapia dla Pana kiedy Partnerka podejmuje taką i nawiązuje do wspólnej relacji. Ważne, aby nawiązać do tego, że Pan również potrzebuje się odnaleźć w nowej sytuacji, jak reagować kiedy mogą pojawiać się napięcia ? Jak zrozumieć sytuacje kiedy żona twierdzi, że nie mówiła prawdy przez wiele lat ? I jak odnieść się do wspominanych huśtawek emocji ?
Trzymam kciuki za spokój i zrozumienie.
Pozdrawiam serdecznie,
Agata Jóźwik
Ogromne gratulacje odnośnie chęci wsparcia żony w sytuacji podjęcia psychoterapii! Oczywiście - podjęcie pracy żony nad swoją sferą psyche może sprawić, że w związku pojawią się napięcia. Momentami może być trudno - jest to naturalny etap przechodzenia przez proces terapii. Zdecydowanie warto w takich sytuacjach na bieżąco omawiać trudne emocje i swoje wzajemne potrzeby - pozwoli Wam to porozumiewać się w czasie teraźniejszym :) Odraczanie z pewnością nie przyniosłoby korzyści. Jeśli będzie Pan potrzebował sesji psychologicznych, aby jednocześnie zająć się swoimi emocjami - zapraszam na konsultacje psychologiczne. Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia! Ewa Wojtowicz, Psycholog, Trener mentalny
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.