Od kilku lat cierpię na przewlekłe nawracające afty w jamie ustnej. Sa to bardzo duże i występujące

2 odpowiedzi
Od kilku lat cierpię na przewlekłe nawracające afty w jamie ustnej. Sa to bardzo duże i występujące na raz 2-3 afty , gojące sie ok. 2tyg, wychodzą średnio raz w miesiącu, jedne sie goja , drugie wychodzą. Miałam robiona dwukrotnie gastroskopię, wynik refluks po "wyleczeniu " problem powraca, był czas ze pomagały probiotyki, teraz nie działają w ogole. Celiaka wynik negatywny. Sumplemenotwlama wit B to rownież nie pomaga ?Gdzie szukać dalej jaka moze być przyczyna ?problem wpędza mnie w depresje, nie szukam pomocy jak je wyleczyć same w sobie, szukam przyczyny dlaczego sie robią ?Czy mozna taka afty wyciąć i dać do badania hist-pat?bardzo prosze o sensowne odpowiedzi
Witam. Konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki dermatologicznej. Należy rozważyć takie choroby jak pęcherzyca, pemphigoid, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, liszaj płaski naddźwiękowy. Należałoby pobrać biopsję z błony śluzowej do badania hist- pat oraz DIF, przeciwciała przeciwjądrowe oraz przeciw chorobom pęcherzowym. Diagnostyka jest dość droga - polecam poradnie przykliniczne.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani,

Aftami są nadżerki występujące w przedsionku i przedniej części jamy ustnej (wargi, dziąsła, ok. podjęzykowa). Takie zmiany są częste, a ich przyczyna wciąż jest zagadkowa.

Jeśli zmiany nadżerkowe występują głębiej - policzki, podniebienie, łuki podniebienno gardłowe, zdecydowanie nie są aftami, a przemawiałyby raczej za wymienionymi wcześniej - liszajem płaskim nadżerkowym, pęcherzycą zwykłą, pemfigoidem błon śluzowych, chorobą Leśniowskiego-Crohna, chorobą Behceta czy celiakią.

Przy nawrotach zmian zdecydowanie warto wykluczyć nawrotową opryszczkę jamy ustnej, która byłaby statystycznie najczęstszą przyczyną zmian o takim obrazie oraz toczeń rumieniowaty układowy.

Przyczyną mogą być również niedobory kw. foliowego, wit. B12, żelaza, nieprawidłowe żywienie, czekolada, flora bakteryjna jamy ustnej oraz składniki drażniące past do zębów.

Wstępne rozpoznanie i ew. ukierunkowanie diagnostyki można przeprowadzić w każdej poradni dermatologicznej.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.