Od kilku lat mam problemy z pamięcią i koncentracją. Nie robiłem z tego nigdy jakiegoś dużego proble

3 odpowiedzi
Od kilku lat mam problemy z pamięcią i koncentracją. Nie robiłem z tego nigdy jakiegoś dużego problemu ale od jakiegoś czasu zaczyna to mnie już strasznie dobijać. Nie pamiętam różnych wydarzeń w których uczestniczyłem ze znajomymi i dobija mnie to że nie mogę rozmawiać z nimi na ten temat bo mało pamiętam. Jeśli obejrzę jakiś film nie potrafię lub bardzo ciężko jest mi go opowiedzieć, tak samo z przeczytaną informacją, muszę przeczyć kilkukrotnie aby móc przekazać to co przeczytałem i to jeszcze z wielkim trudem. Ciężko mi jest opowiedzieć co robiłem wczoraj a tydzień temu to już praktycznie pamiętam jak przez mgłę. Do tego jeszcze mam problem jak rozmawianiem w grupie osób lub jak rozmawiam z osobą i w tle jest jakiś hałas to nie potrafię zrozumieć tej osoby, niewyraźnie ją słyszę(gdzie widzę że reszta osób rozmawia bez problemu), zaznaczę że zrobiłem badanie słuchu z tego powodu i wyszło mi że mam słuch bardzo dobry. Do tego dochodzi duży problem ze stresem, tak w skrócie, bardzo stresuję się jakimiś nowymi sytuacjami lub jak muszę coś załatwić, stresuję się że coś mi się nie uda.vMam 27 lat. Z góry dziękuję za odpowiedź
Szanowny Panie,

trudności z koncentracja mogą wynikać z wielu powodów. Dobrze zacząć od sprawdzenia czy na poziomie somatycznym wszystko wygląda prawidłowo. Bardzo dobrze, że zdecydował się Pan na badania słuchu, zdecydowanie mogła to być jedna z przyczyn trudności koncentracyjnych. Warto wybrać się również do neurologa, by sprawdzić czy zapis aktywności bioelektrycznej mózgu jest prawidłowy.
Innym rozwiązaniem może być wykonanie neurobadania QEEG. Pozwoli ono stwierdzić, czy występują zaburzenia koncentracji oraz inne trudności mogące wpływać na jej występowanie (tj. natłok myśli, podwyższone napięcie mięśniowe, rozkojarzenie, przenoszenie uwagi z bodźców zewnętrznych do wewnątrz, nadmiar lęku i niepokoju i wiele innych).
Po wykonanym badaniu można rozpocząć pracę nad redukcją trudności.
Przesyłam dużo wsparcia i mocno liczę, że znajdzie Pan właściwe rozwiązanie i poprawi jakość funkcjonowania.
Serdeczności
Małgorzata Wójcik
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wskazane jest badanie neuropsychologiczne.
Na początek warto wykonać kompleksowe badania wykluczające choroby somatyczne. W Pana opisie zatrzymał mnie wątek o stresie, być może tutaj leży przyczyna Pana problemów z pamięcią, koncentracją. Przewlekły stres ( proszę przyjrzeć się sobie jak jest w Pana przypadku) między innymi powoduje zbyt wysoki poziom kortyzolu, który niekorzystnie wpływa na korę przedczołową mózgu, co powodować może właśnie wspomniane przez pana zaburzenia pamięci, koncentracji, funkcji poznawczych. Na szczęście można temu zaradzić. Przede wszystkim to co może Pan sam zrobić dla siebie, to z uwagą zacząć się sobie przyglądać. Co i jakie sytuacje wywołują stres? Jak reaguje Pana ciało, czy pojawiają się bóle głowy, utrzymujące się napięcie mięśniowe, sztywność, potliwość, uczucia zimna lub gorąca w ciele? Utrzymujący się stan niepokoju, nieuzasadnionego lęku? Jeśli rzeczywiście doświadcza Pan przewlekłego stresu warto wprowadzić techniki relaksacyjne, oddechowe, zadbać o zdrowy tryb życia - zdrowe odżywianie, odpowiednią ilość wypijanej wody, aktywność fizyczną zwłaszcza na świeżym powietrzu, wysypianie się, wypoczynek. Warto również rozważyć konsultacje psychologiczną, być może psychoterapie, by wspólnie ze specjalistą przyjrzeć się obszarom najbardziej narażającym i wywołującym w Panu długotrwały stres, przeanalizować Pana doświadczenia życiowe, być może tam leży stresogenna przyczyna wyjaśniająca Pana zmagania ze stresem.
Życzę dużo dobrego, pozdrawiam serdecznie

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.