Od kilku lat systematycznie biegam ok. 10 km dziennie. Od kilku tygodni po bieganiu odczuwam ból w p

2 odpowiedzi
Od kilku lat systematycznie biegam ok. 10 km dziennie. Od kilku tygodni po bieganiu odczuwam ból w prawym kolanie. Jak biegam to nie boli. Po jakimś czasie po bieganiu odczuwam ból zewnętrznej części prawego kolana i rozciąga się w kierunku uda po zewnętrznej stronie. Jak siedzę, lub rano mam problem z wyprostowaniem prawej nogi. Po przejściu kilku, kilkunastu metrów ból jest mniejszy , jednak cały czas jest.
Przypuszczalnie jest to ITBS (zespół pasma biodrowo-piszczelowego) lub zespół bocznego przyparcia rzepki. W pierwszej kolejności proponuję odwiedzić fizjoterapeutę pracującego z całym ciałem Pacjenta. Tego typu przeciążenia zwykle są jedynie manifestacją problemu mającego przyczynę zupełnie w innym rejonie ciała (np. miednica lub klatka piersiowa). Dokładna ale globalna analiza posturalna pozwoli określić związek przyczynowo-skutkowy i wskazać rodzaj mechanizmu zwiększającego/ wymuszającego lokalne przeciążenie tkanek.

wygląda to na przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego, natomiast jest to tylko przypuszczenie. Ważne pytanie, czy po treningu jest robione rozciąganie? kolejnym istotnym elementem jest siłownia, przy bieganiu takich dystansów trzeba wzmacniać nogi, ponieważ mięśnie po zewnętrznej stronie uda są mocniejsze niż po wewnętrznej i przy bieganiu jeszcze tego napięcia im się dokłada. Skutkuje to funkcjonalną koślawością w wyniku której większe obciążenie spoczywa na zewnętrznym obszarze kolana. Kolejna sprawa to rolowanie, pasmo biodrowo-piszczelowe ciężko jest rozciągnąć poprzez tradycyjne ćwiczenia, dlatego roller jest tutaj nie zastąpiony. No i oczywiście obuwie: miękka, amortyzująca podeszwa i odpowiednia wkładka. NAtomiast to co opisałam jest raczej profilaktyką, w tym przypadku problem już wystąpił, więc najrozsądniejszym wyjściem będzie wizyta u fizjoterapeuty, który wykona globalne badanie funkcjonalne i zaplanuje odpowiednią terapię.