Od kilku lat systematycznie biegam ok. 10 km dziennie. Od kilku tygodni po bieganiu odczuwam ból w p

2 odpowiedzi
Od kilku lat systematycznie biegam ok. 10 km dziennie. Od kilku tygodni po bieganiu odczuwam ból w prawym kolanie. Jak biegam to nie boli. Po jakimś czasie po bieganiu odczuwam ból zewnętrznej części prawego kolana i rozciąga się w kierunku uda po zewnętrznej stronie. Jak siedzę, lub rano mam problem z wyprostowaniem prawej nogi. Po przejściu kilku, kilkunastu metrów ból jest mniejszy , jednak cały czas jest.
Przypuszczalnie jest to ITBS (zespół pasma biodrowo-piszczelowego) lub zespół bocznego przyparcia rzepki. W pierwszej kolejności proponuję odwiedzić fizjoterapeutę pracującego z całym ciałem Pacjenta. Tego typu przeciążenia zwykle są jedynie manifestacją problemu mającego przyczynę zupełnie w innym rejonie ciała (np. miednica lub klatka piersiowa). Dokładna ale globalna analiza posturalna pozwoli określić związek przyczynowo-skutkowy i wskazać rodzaj mechanizmu zwiększającego/ wymuszającego lokalne przeciążenie tkanek.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
wygląda to na przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego, natomiast jest to tylko przypuszczenie. Ważne pytanie, czy po treningu jest robione rozciąganie? kolejnym istotnym elementem jest siłownia, przy bieganiu takich dystansów trzeba wzmacniać nogi, ponieważ mięśnie po zewnętrznej stronie uda są mocniejsze niż po wewnętrznej i przy bieganiu jeszcze tego napięcia im się dokłada. Skutkuje to funkcjonalną koślawością w wyniku której większe obciążenie spoczywa na zewnętrznym obszarze kolana. Kolejna sprawa to rolowanie, pasmo biodrowo-piszczelowe ciężko jest rozciągnąć poprzez tradycyjne ćwiczenia, dlatego roller jest tutaj nie zastąpiony. No i oczywiście obuwie: miękka, amortyzująca podeszwa i odpowiednia wkładka. NAtomiast to co opisałam jest raczej profilaktyką, w tym przypadku problem już wystąpił, więc najrozsądniejszym wyjściem będzie wizyta u fizjoterapeuty, który wykona globalne badanie funkcjonalne i zaplanuje odpowiednią terapię.

Eksperci

Aleksandra Miller

Aleksandra Miller

Fizjoterapeuta

Gdynia

Jakub Jastrzębski

Jakub Jastrzębski

Fizjoterapeuta

Siedlce

Igor Kłosiński

Igor Kłosiński

Fizjoterapeuta

Legionowo

Anna Siodłak

Anna Siodłak

Fizjoterapeuta

Gliwice

Beata Wodosławska

Beata Wodosławska

Fizjoterapeuta, Ortopeda

Konstancin-Jeziorna

Karolina Dudziak

Karolina Dudziak

Fizjoterapeuta

Chorzów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 295 pytań dotyczących usługi: ból kolana
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.