Od kilkudziesięciu lat palę. Niedawno, po zapaleniu zatok, zamieniłam analogowe papierosy na IQOS. J

2 odpowiedzi
Od kilkudziesięciu lat palę. Niedawno, po zapaleniu zatok, zamieniłam analogowe papierosy na IQOS. Jednak mam świadomość, że one także mi szkodzą. Już nam np. nadciśnienie. Chcę rzucić, ale jednocześnie się boję, jak sobie poradzę bez tego papierosa, który towarzyszy mi jak nie wiem co. Jest to dla mnie potężny problem. Próbowałam już kilka razy rzucić, ale maksymalnie wytrzymałam 4 dni a potem łapczywie zapaliłam. Co mogę zrobić z tym paskudnym i śmierdzącym nałogiem?
Witam, jeśli wróciła Pani do palenia/podgrzewania tytoniu po 4 dniach, to prawdopodobnie czuła Pani silne fizyczne objawy nagłego odstawienia nikotyny. Wszystko zależy od tego, jak długo i jak dużo było dostarczanej nikotyny do organizmu tuż przed rzuceniem. Jeśli chce Pani samodzielnie rzucić nałóg, to proszę najpierw stworzyć indywidualny (maksymalnie dla Pani komfortowy) plan redukcji zażywania nikotyny. Na przykład: jeśli zażywała pani 20 papierosów/heetsów dziennie, proszę w ciągu 1-2 tygodni zrobić stopniową redukcję (zależy na ile będzie się Pani czuła komfortowo). 1 dzień - 15 sztuk, 2 dzień - 12, 3 dzień - 10 itd. Musi Pani tego pilnie przestrzegać, nie oszukiwać się. Chodzi o to, by stopniowo wygaszać receptory w układzie nerwowym, które są odpowiedzialne za wychwytywanie nikotyny. Ważne też, żeby odstępy między jedną sztuką a drugą były podobne i stopniowo również rozrzedzane - tak, by dojść np. do poziomu 2 sztuk dziennie. Może Pani dodatkowo udać się do lekarza psychiatry i powiedzieć, że chce Pani rzucić palenie i poprosić o różne propozycje. Są dedykowane leki o różnych sposobach działania. Jeśli chce się Pani wesprzeć farmakologią, to zalecałbym udać się właśnie do lekarza, a nie stosować nikotynowej terapii zastępczej dostępnej bez recepty.

Istotna jest też ekspozycja na dym/parę nikotynową w otoczeniu społecznym. Trudno będzie Pani wytrzymać jeśli bliska osoba, będąca często i długo w Pani otoczeniu będzie zażywać w ten sposób nikotynę, a Pani będzie w jej towarzystwie. Warto mieć to na uwadze, aby na początku mocno kontrolować w jakim otoczeniu się przebywa.

Jeśli wtedy się Pani nie uda, albo zaczną być dostrzegalne psychiczne pokusy/potrzeby, aby zażywać, np. po 1-2 tygodniach niepalenia, jak już typowe objawy odstawienne ustąpią (ich lista wraz z opisem są dostępne w wielu miejscach w internecie), to dobrze jednak byłoby udać się do psychoterapeuty. Bo prawdopodobnie wtedy będzie Pani musiała prześledzić konkretne sytuacje w swoim życiu, w których Pani zażywa nikotynę częściej. Np. może to być chęć zrobienia sobie tzw. "przerwy", może to być poczucie stresu, które nikotyna wyrównuje i lekko redukuje, może to być zmęczenie, które nikotyna na moment znosi itd. Żeby zwalczyć nałóg należy inaczej nauczyć się radzić z sytuacjami, kiedy dotychczas nikotyna była niezbędna. Jeśli ma Pani silną motywację (wewnętrzne poczucie i zdecydowanie, że na 100% chcę rzucić), to polecam skorzystać z usług psychoterapeuty.

Trzymam za Panią kciuki!

Rzucenie palenia może być trudne, ale jest to ważny krok dla twojego zdrowia. Oto kilka kroków, które mogą ci pomóc w pokonaniu tego nałogu:

Motywacja i świadomość szkód: Rozważ, dlaczego chcesz rzucić palenie. Pomyśl o negatywnych skutkach palenia dla twojego zdrowia, takich jak nadciśnienie, problemy z oddychaniem czy ryzyko chorób serca i nowotworów. Zrozumienie tych zagrożeń może zwiększyć twoją motywację.

Znajdź wsparcie: Nie próbuj radzić sobie z tym problemem samodzielnie. Szukaj wsparcia od rodziny, przyjaciół, grupy wsparcia lub profesjonalisty. Możesz również skorzystać z telefonu zaufania do rzucania palenia.

Plan rzucania palenia: Opracuj plan rzucania palenia. Określ datę, od której przestaniesz palić i zastanów się, jakie będą twoje strategie radzenia sobie z pokusami. Możesz rozważyć terapie zastępcze, takie jak gumy nikotynowe, plasterki lub leki przepisywane przez lekarza.

Zmiana nawyków: Staraj się unikać sytuacji, które skłaniają cię do palenia, takich jak spotkania towarzyskie z palaczami czy picie alkoholu. Zastanów się nad zmianą swoich rutynowych zachowań, które kojarzą się z paleniem, np. zamiast przerwy na papierosa, idź na krótki spacer.

Zdrowy styl życia: Wprowadź zdrowe nawyki, takie jak regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu. To może pomóc w zmniejszeniu stresu i poprawieniu ogólnego samopoczucia.

Monitorowanie postępów: Prowadź dziennik, w którym będziesz rejestrować dni bez palenia i postępy w zwalczaniu nałogu. To może pomóc ci śledzić swoje osiągnięcia i utrzymać motywację.

Bądź wyrozumiała dla siebie: Rzucanie palenia może być trudne, i prawdopodobnie pojawią się chwile słabości. Ważne jest, aby nie poddawać się, ale także nie mieć pretensji do siebie za ewentualne nawroty.

Profesjonalna pomoc: Jeśli samodzielne próby nie przynoszą skutku, rozważ konsultację z lekarzem lub terapeutą specjalizującym się w rzucaniu palenia. Mogą zaproponować ci bardziej zaawansowane strategie i leki, które pomogą w walce z nałogiem.

Pamiętaj, że rzucenie palenia to proces, który może wymagać wielu prób. Niezależnie od tego, ile razy próbowałaś wcześniej, zawsze jest szansa na sukces. Ważne jest, aby nie poddawać się i ciągle dążyć do tego, aby być zdrowszym i wolnym od nałogu.

Pozdrawiam,
Zacisze Zmiany