Od miesiąca boję się jeść - a konkretniej przełykania. Boję się zadławienia. Strasznie ostrożnie kon

2 odpowiedzi
Od miesiąca boję się jeść - a konkretniej przełykania. Boję się zadławienia. Strasznie ostrożnie kontroluje się przy jedzeniu. Niby to odruch ale dla mnie to już mania kontrolowania. Nigdy się nie zadławiłam, ale stanęła mi w głowie anatomia przełyku ale wciąż i wciąż zwracam na to uwagę. To że jedzenie wpadnie do gardła, to utknie, to muszę tego pilnować w odpowiednim momencie... nawet nie wiem jak i kiedy mogę oddychać przy jedzeniu. Jak z tego wyjść?Odczuwam często gule w gardle. To też stresuje jeśli chodzi o przełykanie.
Witam. Proszę zgłosić się do lekarza psychiatry lub do psychoterapeuty, sytuację należy wyjaśnić. Opis może sugerować, że lęk przed połykaniem, którego Pani doświadcza jest fobią, a jeśli tak, to formą leczenia w takim przypadku jest psychoterapia i farmakoterapia jeżeli objawy znacznie utrudniają Pani codzienne funkcjonowanie a lęk jest bardzo dotkliwy. Psychoterapię należy podjąć u psychoterapeuty, natomiast farmakoterapię zleca lekarz psychiatra. Fobii mogą towarzyszyć zarówno objawy fizyczne, np. przyspieszony oddech, puls, nudności czy zawroty głowy, jak i poznawcze czyli przekonania o tym, że połknięcie czegokolwiek doprowadzi do zadławienia i śmierci. Może także nieść konsekwencje dla życia społecznego ponieważ problemem często staje się wyjście na rodzinną imprezę związaną z biesiadowaniem przy wspólnym stole, jak również może prowadzić do unikania jedzenia i spadku masy ciała. Pozdrawiam.

Dzień dobry, przedstawiony przez Panią opis może zastanawiać. A mianowicie, co wydarzyło się miesiąc wcześniej? Co Pani zauważyła, lub nie, a może być przyczyną aktualnego Pani samopoczucia. Warto tą sytuację skonsultować z psychoterapeutą.