Od miesiąca boję się jeść - a konkretniej przełykania. Boję się zadławienia. Strasznie ostrożnie kon

2 odpowiedzi
Od miesiąca boję się jeść - a konkretniej przełykania. Boję się zadławienia. Strasznie ostrożnie kontroluje się przy jedzeniu. Niby to odruch ale dla mnie to już mania kontrolowania. Nigdy się nie zadławiłam, ale stanęła mi w głowie anatomia przełyku ale wciąż i wciąż zwracam na to uwagę. To że jedzenie wpadnie do gardła, to utknie, to muszę tego pilnować w odpowiednim momencie... nawet nie wiem jak i kiedy mogę oddychać przy jedzeniu. Jak z tego wyjść?Odczuwam często gule w gardle. To też stresuje jeśli chodzi o przełykanie.
Witam. Proszę zgłosić się do lekarza psychiatry lub do psychoterapeuty, sytuację należy wyjaśnić. Opis może sugerować, że lęk przed połykaniem, którego Pani doświadcza jest fobią, a jeśli tak, to formą leczenia w takim przypadku jest psychoterapia i farmakoterapia jeżeli objawy znacznie utrudniają Pani codzienne funkcjonowanie a lęk jest bardzo dotkliwy. Psychoterapię należy podjąć u psychoterapeuty, natomiast farmakoterapię zleca lekarz psychiatra. Fobii mogą towarzyszyć zarówno objawy fizyczne, np. przyspieszony oddech, puls, nudności czy zawroty głowy, jak i poznawcze czyli przekonania o tym, że połknięcie czegokolwiek doprowadzi do zadławienia i śmierci. Może także nieść konsekwencje dla życia społecznego ponieważ problemem często staje się wyjście na rodzinną imprezę związaną z biesiadowaniem przy wspólnym stole, jak również może prowadzić do unikania jedzenia i spadku masy ciała. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, przedstawiony przez Panią opis może zastanawiać. A mianowicie, co wydarzyło się miesiąc wcześniej? Co Pani zauważyła, lub nie, a może być przyczyną aktualnego Pani samopoczucia. Warto tą sytuację skonsultować z psychoterapeutą.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.