Od miesiaca cierpię na bezsennosc.Nie mogę zasnąć czasami przez całe noce. Później całymi dniami roz

3 odpowiedzi
Od miesiaca cierpię na bezsennosc.Nie mogę zasnąć czasami przez całe noce. Później całymi dniami rozmyślam o tym ze znowu nie będę mogła zasnąć i gdy przychodzi wieczór kładąc się do łóżka od razu pojawiają się myśli o tym ze nie zasnę, zlewne poty, przyspieszone bicie serca, duży niepokoj. I nici ze spania.I tak każdego dnia i nocy. Lekarz rodzinny przepisał mi trittico cr 150 mg - brać 1/3tabletki na godzinę przed snem. Ze snem bylo lepiej jednak w ciągu dnia pojawiały się zaburzenia równowagi, zawroty głowy. Odstawiłam więc leki ale niestety problem z bezsennoscią wrócił i nie mogę sobie z nim poradzić. Próbowałam wspomóc się alkoholem pitym przed snem, ktory troche pomagał jednak wiem że to droga do nikąd. Proszę o pomoc jak wyleczyć się z przewlekłej bezsennosci. Dodam że mam 43 lata.
Proszę skontaktować się z psychiatrą i psychoterapeutą. Zaburzenia snu to objaw wielu chorób. Być może konieczne będą leki dla uspokojenia objawu oraz dotarcie do przyczyn poprzez psychoterapię. Powodzenia

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam

Jeżeli chodzi o dobór leków warto skonsultować się z psychiatrą, gdyż oni najczęściej dobierają leki odnośnie zaburzeń snu. Z tego co Pani opisuje tez rozumiem, że pojawia sie nasilony lęk przed tym , że Pani nie zaśnie. Warto było by udać sie do psychoterapeuty aby przyjrzeć się dokładniej temu zjawisku. Kiedy ten lęk się zaczął, ile trwa, czy zawsze tak jest czy coś mogło wpłynąć na to, że ten lęk się pojawił? Jest wiele pytań które może zadać psychoterapeuta, a odpowiedzi na nie mogą pomóc znaleźć źródło pojawiającego się lęku.

Pozdrawiam Serdecznie
Mateusz Dąbrowski
Bezsenność, którą opisujesz, może być związana z lękiem przed samym brakiem snu, co tworzy błędne koło – im bardziej obawiasz się, że nie zaśniesz, tym trudniej Ci to zrobić. Trittico może pomóc w regulacji snu, ale jak zauważyłaś, mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak zawroty głowy czy problemy z równowagą. Odstawienie leków może sprawić, że problem wraca, co jest częste w przypadku przewlekłej bezsenności. Bardzo ważne jest, aby nie polegać na alkoholu, ponieważ mimo że może chwilowo pomagać zasnąć, długoterminowo pogłębia problemy ze snem. Kluczowe może być zastosowanie terapii ukierunkowanej na bezsenność (np. CBT-I), która pomaga zmienić nawyki związane ze snem oraz myślenie o nim. Dodatkowo, warto wprowadzić higienę snu – ustal regularny rytm snu, unikaj ekranów przed snem, zrelaksuj się przed pójściem do łóżka, np. przy użyciu technik relaksacyjnych lub medytacji. Współpraca z psychoterapeutą może przynieść długotrwałe rezultaty bez potrzeby polegania na lekach.

Eksperci

Marta Felis

Marta Felis

Psycholog

Kołobrzeg

Sylwia Olszak

Sylwia Olszak

Psycholog

Poznań

Anna Tomalka

Anna Tomalka

Psycholog, Psychotraumatolog

Tarnowskie Góry

Anna Malec

Anna Malec

Psychoterapeuta

Lublin

Anastazja Zawiślak

Anastazja Zawiślak

Psycholog

Lublin

Joanna Wosiak

Joanna Wosiak

Psycholog

Krośniewice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 71 pytań dotyczących usługi: bezsenność
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.