Od młodych lat nie wymawiam "R". Teraz mam 23 lata i czasami jest to dla mnie problem, bo ludzie nie

7 odpowiedzi
Od młodych lat nie wymawiam "R". Teraz mam 23 lata i czasami jest to dla mnie problem, bo ludzie nie rozumieją niektórych słowo jakie mówię. Czy istnieje możliwość "nauczenia" się wypowiadania "r" i w jaki sposób to zrobić???
Dzień dobry,
Jeżeli budowa aparatu artykulacyjnego i napięcie mięśniowe jest prawidłowe to jak najbardziej istnieje możliwość nauczenia się głoski r. Proszę udać się do logopedy, który oceni budowę aparatu i poprowadzi terapię.
Trzymam kciuki i serdecznie pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, diagnozę i terapię powinien przeprowadzić logopeda, bo przyczyna braku realizacji tej głoski może być różna.
Dlatego proszę się zgłosić do logopedy.
Powodzenia! Pozdrawiam!
Dzień dobry Panu!
Pocieszę Pana, że 23 lata to jeszcze bardzo młody wiek na terapię mowy. Jeżeli tylko budowa anatomiczna artykulatorów nie stoi na przeszkodzie, to z dobrym logopedą powinien Pan dać radę. Pozdrawiam !
Dzień dobry.
Oczywiście, że jest możliwość korekcji głoski "r" w wieku 23 lat. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u logopedy i rozpoczęcie terapii. Życzę powodzenia. Pozdrawiam.
Jak najbardziej istnieje możliwość wywołania tej głoski. Proszę zgłosić się do logopedy na terapię. Życzę powodzenia.
Nieprawidłowa wymowa głoski /r/ to zamiana na inny dźwięk, np. /l/, /j/ , /y/, /ł/ lub "inna" realizacja. Praca z logopedą polega na stworzeniu możliwości powiedzenia właściwego /r/, ale nie tylko. Każdy dorosły ma utrwalone określone nawyki artykulacyjne. W czasie rozmowy buduje zdania ze słów - nie zastanawia się nad pojedynczymi dźwiękami. Trzeba ćwiczyć na tyle systematycznie, żeby zmienić wcześniejsze automatyzmy. Wymaga to determinacji i pracy, ale z pewnością warto.
Dzień dobry, brak realizacji głoski „r” często wynika z braku sprawności motorycznej lub pozycji tak żuchwy jak i języka.Odpowiednie ćwiczenia miofunkcjonslne z użyciem narzędzi oporowych pozwalają na utrwalanie nowych nawyków u pacjenta.Natomiast pełną wiedzę można otrzymać tylko na indywidualnej diagnozy. Powodzenia.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.