Od około 10 lat borykam się z ZJD. Na początku była to postać biegunowa, potem zaparciowa. Po urodze

8 odpowiedzi
Od około 10 lat borykam się z ZJD. Na początku była to postać biegunowa, potem zaparciowa. Po urodzeniu dziecka schudłam do 42 kg przy wzroście 158 cm. Głównie było to spowodowane karmieniem piersią. Wcześniej ważyłam 45 kg. Po porodzie zaczęłam mieć okropne ból podbrzusza podczas wypróżnienia, które ustępowały dopiero po całkowitym wypróżnieniu. Wcześniej też je miałam, ale sporadycznie. Postanowiłam więc zmienić dietę na fodmap. Od porodu minęły dwa lata i przy tej diecie bóle miałam tylko po zjedzeniu fastfooda. Teraz chciałabym zajść w drugą ciążę, ale przedtem chciałam przytyć kilka kilo. Zwiększyłam spożywane kalorie o 500 dziennie więcej. Po około tygodniu stosowania moje jelita się zbuntowały i mam bóle praktycznie codziennie. Co robić? Czy to przez zwiększenie kalorii? Jak pomóc moim jelitom działać prawidłowo? Dodam, że stosuje tylko Espumisan i sanprobi ibs.
Dzień dobry,
Dieta Fodmap jest doskonałym sposobem odżywiania dla osób zmagających się z chorobami jelit, w tym ZJD. Prawdopodobnie zmodyfikowała Pani dietę zbyt gwałtowanie. Należałoby zwiększać podaż energii stopniowo przy stałej obserwacji swojego organizmu (pod kątem reakcji na poszczególne posiłki).
Pozdrawiam,
Mgr inż. Klaudia Kotecka-Majchrzak

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dieta FODMAP obejmuje kilka etapów i jest dietą, której celem jest poprawienie pracy jelit. Przy dłuższym stosowaniu bez pomocy dietetyka mogą pojawic sie niedobory żywieniowe.
Chyba najpierw postawiłabym na diagnostykę - przy ZJD może towarzyszyć dodatkowe schorzenia/infekcje. I tam szukałabym przyczyny braku poprawy.
Pozdrawiam
Jeżeli diagnoza ZJD została postawiona 10 lat temu to bardzo możliwe, że przyczyną Pani dolegliwości jest inne schorzenie. Niestety długotrwałe stosowanie diety low FODMAP jest związane ze zmniejszeniem różnorodności bakterii jelitowych co może być przyczyną obniżonej tolerancji na wiele produktów. Należałoby ponownie skonsultować się ze specjalistą i ułożyć odpowiedni plan dietetyczny
Dzień dobry, protokół FODMAP jest to żywienie kilkuetapowe, które się rozszerza po określonym czasie (w zależności od reakcji pacjenta i innych czynników), dodam, że błędem jest długotrwałe stosowanie etapu pierwszego, ma to negatywne skutki na mikrobiom jelitowy. Należałoby się skonsultować z dietetykiem klinicznym, przejść przez cały protokół FODMAP oraz STOPNIOWO, a nie gwałtownie zwiększać podaż energetyczną diety.
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, prawdopodobnie zbyt gwałtownie wprowadziła Pani zmianę w kaloryczności diety, należałoby raczej zwiększać ją stopniowo i z dużą dbałością o odpowiednie jej zbilansowanie i dobór produktów. Protokół low FODMAP to dieta podzielona na etapy, nie można stosować jednego z nich, zwłaszcza pierwszego, zbyt długo. Celem jest tu dojście do indywidualnej diety docelowej, która będzie oparta na Pani reakcji na różne produkty, a nie trwała eliminacja. Przechodzenie przez low FODMAP powinno być monitorowane przez dietetyka, ponieważ niektóre produkty z listy FODMAP są ważne dla zdrowia i nie powinny być całkowicie wykluczone z diety. Jeśli chodzi o bóle brzucha, to warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, zwiększenie podaży kalorii powinno odbywać się stopniowo, aby dać jelitom czas na przystosowanie się do większej ilości jedzenia. Po drugie, powinna Pani zwrócić uwagę na to, jakie produkty Pani spożywa i czy któreś z nich mogą powodować dolegliwości. Warto prowadzić dziennik żywieniowy i zapisywać, co Pani jadła i kiedy pojawiają się bóle brzucha. Można wtedy spróbować wyeliminować te produkty, aby sprawdzić, czy to one powodują dolegliwości. W Pani przypadku naprawdę warto skonsultować się dietetykiem, który poprowadzi Panią przez cały proces.
Dzień dobry, dieta low FODMAP jest dietą eliminacyjną. Stosowane przez długi czas może prowadzić do niedoborów żywieniowych. Zastanowiłabym się nad pogłębieniem diagnostyki, żeby upewnić się, że przyczyną problemów jest wyłącznie IBS. Warto swój sposób żywienia skonsultować również ze specjalistą.
Dzień dobry! Jeśli chodzi o "zespół jelita drażliwego", to często nazywam go "workiem", do którego wrzuconych jest wiele przyczyn złego samopoczucia, które nie zostały jeszcze odkryte i rozwiązane. Ma Pani ciekawą historię choroby, widać, że próbowała Pani na własną rękę wprowadzać kilka zmian, jak np. dieta FODMAP. Warto mieć na uwadze to, że póki nie wykonamy odpowiednich badań, nie omówimy ich, nie przeanalizujemy dotychczasowego sposobu żywienia i dokładnego funkcjonowania organizmu, to ciężko jest na podstawie jednego komentarza odpowiedzieć, co tak naprawdę może Pani pomóc. Samo zwiększenie spożywania kalorii niestety wniesie niewiele w momencie, jeśli mamy zaburzone trawienie np. na poziomie żołądka. Dlatego lepiej będzie zająć się podstawami funkcjonowania przewodu pokarmowego, wykonać odpowiednie badania, które mogłyby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości, a dopiero potem rzeczywiście zalecać coś konkretnego. Pracując na co dzień z osobami z problemami układu pokarmowego, widzę jak lepiej jest podchodzić do każdego indywidualnie i modyfikować pewne rzeczy na bieżąco. Pozdrawiam ciepło i życzę dużo wytrwałości w znalezieniu sposobu poprawy swojego samopoczucia!
W Twojej sytuacji warto rozważyć kilka aspektów związanych z dietą, stylu życia i potencjalnymi dodatkowymi badaniami. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami. Skoro dieta low FODMAP działała dobrze do tej pory, warto przyjrzeć się, jakie konkretne zmiany wprowadziłaś przy zwiększeniu kaloryczności diety. Czasami dodatkowe kalorie mogą pochodzić z produktów, które są mniej tolerowane przez jelita. stopniowe zwiększanie kalorii. Zaleca się wybór odpowiednich składników food map jak orzechy i nasiona, oleje roślinne (np. oliwa z oliwek, olej kokosowy), ryby i chude mięsa, bezlaktozowe produkty mleczne lub ich alternatywy. Spróbować jeść mniejsze posiłki, a częściej w mniejszych porcjach. Kontynuuj stosowanie probiotyków, takich jak Sanprobi IBS, ale możesz również skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu rozważenia innych suplementów wspomagających trawienie.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Andrzej Radzikowski

Andrzej Radzikowski

Gastrolog, Pediatra

Warszawa

Monika Ligęska

Monika Ligęska

Dietetyk

Ostrów Wielkopolski

Paulina Bieńkowska-Marczak

Paulina Bieńkowska-Marczak

Lekarz rodzinny, Internista

Konstantynów Łódzki

Gabriela Marszał

Gabriela Marszał

Dietetyk

Rzeszów

Natalia Padyk

Natalia Padyk

Dietetyk

Łódź

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 32 pytań dotyczących usługi: zespół jelita drażliwego
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.