Od około 2,5 roku (po porodzie drogami natury) borykam się z problemem nietrzymania moczu przy wysił

5 odpowiedzi
Od około 2,5 roku (po porodzie drogami natury) borykam się z problemem nietrzymania moczu przy wysiłku, czy warto próbować leczyć się lekami bez recepty, jakie badania musiałabym wykonać żeby pozbyć się tej uciążliwej przypadłości?
Badania nie leczą. Proponuję przeprowadzenie diagnostyki po konsultacji urologa. Na pewno należy wykluczyć infekcję dróg moczowych, wykonać USG układu moczowego ( z pełnym pęcherzem) , być może w dalszej kolejności badanie urodynamiczne. Podstawą postępowania terapeutycznego są ćwiczenia mięśni dna miednicy - wg wskazówek urologa lub fizjoterapeuty.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, tutaj żaden lek bez recepty nie pomoże. WNTM po porodzie to bardzo często występująca dolegliwość i z czasem będzie się nasilać.
Potrzebuje Pani fachowej pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego. Można wykonać ewentualnie badanie ogólne moczu z posiewem, ponieważ przy NTM często występuje infekcja, która nasila nietrzymanie moczu. Urodynamika nie jest konieczna. W Pani przypadku przede wszystkim diagnostyka EMG i wdrożenie odpowiedniej terapii: odpowiednie ćwiczenia oraz edukacja.
Polskie Towarzystwo Ureginekologiczne rekomenduje jako leczenie pierwszego wyboru terapię mięśni dna miednicy przynajmniej pół roku. Polecam kontakt z fizjoterapeutą ginekologicznym i lekarzem uroginekologiem. Warto sprawdzić również statykę narządu rodnego.
Powodzenia!
Wita, jeśli chodzi o badania lekarskie to konieczna wizyta u urologa. Natomiast leczenie lekami bez recepty raczej nie wskazane. Żeby pozbyć się tej uciążliwej "przypadłości" bądź ją zahamować wskazana jest konsultacja u urorehabilitanta. Na wizycie tej diagnozowana jest m.in. "kondycja" mięśni dna miednicy, stan kręgosłupa L-S. Wdrażany jest m.in. trening mięśni dna miednicy, a także trening behawioralny. Możliwe, że będzie musiała się Pani dodatkowo zaopatrzyć w domowy elektrostymulator. Pozdrawiam
Proponuję zacząć od konsultacji urologicznej celem diagnostyki rodzaju nietrzymania moczu, ponieważ wysilkowemu nietrzymaniu moczu może towarzyszyć także nietrzymanie moczu z parć naglących, czyli mieszane nietrzymanie moczu. Należy też przeprowadzić wywiad w kierunku innych chorób urologicznych. jest to niezbędne zanim rozpocznie się jakąkolwiek terapię.

Eksperci

Iga Kierska

Iga Kierska

Fizjoterapeuta

Warszawa

Magdalena Wałaszewska

Magdalena Wałaszewska

Fizjoterapeuta

Świnoujście

Anna Filipkowska

Anna Filipkowska

Fizjoterapeuta

Poznań

Martyna Niegłos

Martyna Niegłos

Położna/położny

Poznań

Karolina Pilichowska

Karolina Pilichowska

Fizjoterapeuta

Kiełczów

Kamila Szczotka

Kamila Szczotka

Fizjoterapeuta

Piła

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 28 pytań dotyczących usługi: nietrzymanie moczu
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.