Od około 5 miesięcy odczuwam zdecydowane pogorszenie się nastroju. Objawia się ono jako napady smutk

1 odpowiedzi
Od około 5 miesięcy odczuwam zdecydowane pogorszenie się nastroju. Objawia się ono jako napady smutku, które niestety nasilają się zarówno pod względem częstotliwości jak i siły. Są momenty, w których jest dobrze i czuję się jak dawniej, ale niestety te napady później znowu wracają. Miesiąc temu udałam się do psychiatry, który zalecił psychoterapię oraz przepisał mi lek Mozarin. Niestety moja mama nie była do niego pozytywnie nastawiona (wiadomo jakie opinie krążą o takich lekach) i ustaliłyśmy, że najpierw wykonam wszelkie badania. Po badaniach okazało się, iż mam deficyt witaminy D oraz bardzo wysokie wyniki anty-TPO (więcej niż 200) oraz anty-TG (więcej niż 100) przy prawidłowym TSH, FT3 oraz FT4. Ostatnio udałam się z tymi wynikami do endokrynologa. Ten stwierdził chorobę autoimmunologiczną oraz przepisał mi lek Euthyrox 25. Przestraszyło mnie stwierdzenie endokrynologa, iż normalnie tego leku by mi nie przepisał, jednak ze względu na objawy (wahania nastroju) tak zrobi. I właśnie z tym piszę tutaj. Bardzo obawiam się tego, że lek wystawiony przez endokrynologa wcale nie będzie działać, a później będę musiała brać go do końca życia (mimo, iż obecnie nie ma takiej potrzeby - chodzi mi o wyniki badań). Dodatkowo endokrynolog wcale nie był pewny czy owy lek mi pomoże. Co Państwa zdaniem powinnam zrobić? Zacząć brać lek przepisany przez endokrynologa czy ten przepisany przez psychiatrę?
Może z doświadczenia są mi Państwo w stanie powiedzieć, jak duża jest szansa, iż depresja, obniżenie nastroju itp może wynikać z choroby autoimmunologicznej tarczycy? Czy lek przepisany przez endokrynologa ma szansę pomóc mi w walce z gorszym samopoczuciem?
Szanowna Pani,
Główne objawy sugerujące niedoczynność tarczycy to: nietolerancja zimna, zmęczenie/senność, depresja,
zaburzenia pamięci, przyrost masy ciała, zaparcia, sucha skóra, wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność.
Wyniki Pani badań dodatkowych pozwalają rozpoznać przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy - jeśli jest Pani w wieku reprodukcyjnym TSH powinno mieścić się w zakresie 1,0-2,5.
Jednocześnie w razie deficytu witaminy D, należy rozpocząć suplementację preparatem witaminy D.
Wyrównanie niedoczynności tarczycy oraz normalizacja stężenia witaminy D może znacząco korzystnie wpłynąć na Pani samopoczucie.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Agnieszka Żabska

Agnieszka Żabska

Psychoterapeuta

Wrocław

Dawid Staszczyk

Dawid Staszczyk

Psycholog

Warszawa

Agnieszka Jakubowska

Agnieszka Jakubowska

Psycholog

Gliwice

Dominika Drzewiecka

Dominika Drzewiecka

Psycholog, Psychoterapeuta

Gdańsk

Małgorzata Drozd

Małgorzata Drozd

Psycholog

Lublin

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 328 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.