od ostatniego czasu nie mam zielonego pojęcia co jest ze mną nie tak, gdyż z jednej storny czuje się

2 odpowiedzi
od ostatniego czasu nie mam zielonego pojęcia co jest ze mną nie tak, gdyż z jednej storny czuje się trans‐sexualny lecz z drugiej storny jednak nie. np. gdy chce coś powiedzieć o sobie nie wiem jakiego zaimku użyć bądź gdy z kimś rozmawiam sytuacja wygląda tak samo. w końcu dochodzę do wniosku że ja już nie wiem kim ja jestem. czy mogę coś na to poradzić?
Słyszę o Twoich wątpliwościach dotyczących swojej tożsamości. Wiem jak wielki to trud.
Być może dasz sobie prawo do eksperymentowania z zaimkami? Wtedy możesz sprawdzić jak czujesz się z różnymi z nich.
Myślę, że dobrym wsparciem byłoby także znalezienie grupy osób, które mierzą się z podobnym wyzwaniem: są różne fundacje wspierające osoby lgbtqia+, w których można się spotkać i porozmawiać w grupie podobnych osób, są także społeczności internetowe. Psychoterapia także mogłaby wesprzeć Cię w kwestiach tożsamości i ekspresji. Trzymam kciuki za Ciebie i życzę jak najlepiej!

Dzień dobry,

Oczywiście. Proces psychoterapii służy właśnie do poszerzania świadomości. Daje nam przestrzeń, aby przyjrzeć się sobie i odpowiedzieć na ważne dla nas pytania. Wbrew powszechnym przekonaniom, nasze postrzeganie siebie nie jest stałe. Jest ono płynne, zmienia się z czasem i zależy od okoliczności. Istnieją aspekty, które możemy w sobie jasno zdefiniować, ale jest też wiele takich, które pozostają ambiwalentne. Z mojego doświadczenia wynika, że ta ambiwalencja często budzi lęk, niepokój oraz poczucie, że coś z nami jest nie tak.

W Pana/Pani przypadku warto zastanowić się, w jakich sytuacjach odczuwa Pan/Pani niepewność, w towarzystwie jakich osób się to dzieje? Jakie emocje wtedy Panu/Pani towarzyszą? Jak to jest nie wiedzieć?

Pozdrawiam serdecznie.