Od paru tygodni mam trudny czas trudne doświadczenia co prawda pracujemy nad tym z terapeuta ale od

2 odpowiedzi
Od paru tygodni mam trudny czas trudne doświadczenia co prawda pracujemy nad tym z terapeuta ale od jakiegoś czasu mam czarne myśli dopiero ostatnio zaczęłam o tym mówić terapeucie a raczej pisze o tym bo mówić trudno i przyznać się Że jest już źle i nie mam ochoty na nich jak z tym walczyć bo boje się że coś się stanie
Szanowna Pani,
Nasze myśli nie zawsze płyną przez ludzki umysł w sposób racjonalny, ukierunkowany na cel, przez nas oczekiwany i akceptowany. Czasami rzeka ludzkich myśli jest przerywana przez takie, których wcale nie chcemy, które są negatywne, destrukcyjne lub jak Pani pisze „czarne”. Mówi się też o takich myślach, jako obsesyjnych lub natrętnych. Należy wspomnieć, że każdy człowiek odczuwa od czasu do czasu przypływ negatywnych myśli - Pani terapeuta wyjaśni Pani, kiedy negatywne myśli stają się problemem, który należy przeanalizować, czym różnią się one od martwienia się, ruminacji czy też automatycznych negatywnych myśli i jakie techniki psychoterapeutyczne będą najlepsze w Pani przypadku.
Pozostaję z życzeniami powodzenia

To, że zaczęłaś poruszać ten temat z terapeutą, jest ważnym i odważnym krokiem. Wyrażanie swoich myśli i uczuć, szczególnie gdy są trudne, to kluczowy element procesu terapeutycznego i leczenia. Czarne myśli mogą być bardzo obciążające, ale pamiętaj, że nie jesteś sama i istnieje wiele sposobów, aby sobie z nimi radzić.

Oto kilka sugestii, które mogą ci pomóc w walce z tymi trudnymi myślami:

1. Kontynuacja terapii: Skoro już zaczęłaś o tym rozmawiać (czy pisać) ze swoim terapeutą, to kontynuuj to. Terapeuta może ci pomóc zrozumieć źródła tych myśli, nauczyć cię technik radzenia sobie z nimi i wspierać cię w trudnych momentach.

2. Dziennik emocji: Pisanie o swoich uczuciach i myślach może pomóc ci lepiej je zrozumieć i odreagować. Możesz zacząć prowadzić dziennik, w którym będziesz zapisywać, co czujesz każdego dnia.

3. Techniki relaksacyjne: Metody takie jak głębokie oddychanie, medytacja, mindfulness (uważność) czy joga mogą pomóc złagodzić napięcie i stres, co może być pomocne w zarządzaniu czarnymi myślami.

4. Aktywność fizyczna: Ćwiczenia fizyczne mogą znacznie poprawić samopoczucie psychiczne, wywołując w organizmie produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia.

5. Wsparcie społeczne: Porozmawiaj o swoich uczuciach z zaufaną osobą — przyjacielem, członkiem rodziny lub kogoś innego, kto może cię wesprzeć. Wiedza, że nie jesteś sama z tymi uczuciami, może być bardzo ukojąca.

6. Regularne rutyny: Utrzymywanie regularnych rutyn może pomóc w utrzymaniu zdrowia psychicznego. Regularne posiłki, sen i czas na relaks mogą pomóc w utrzymaniu równowagi.

7. Zdrowe nawyki życiowe: Zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu i unikanie używek mogą znacząco wpłynąć na Twoje samopoczucie psychiczne.

Jeśli kiedykolwiek poczujesz, że sytuacja staje się nie do zniesienia lub myśli samobójcze stają się intensywne, nie wahaj się szukać natychmiastowej pomocy. W Polsce i wielu innych krajach dostępne są linie wsparcia dla osób w kryzysie, które mogą zaoferować natychmiastową pomoc i wsparcie.

Pamiętaj, że poszukiwanie pomocy i mówienie o trudnych myślach to znak siły, a nie słabości. Jesteś na dobrej drodze, starając się aktywnie pracować nad swoim zdrowiem psychicznym.