Od półtora roku chodzę na terapię i leczę się psychiatrycznie. Diagnoza - zaburzenia osobowości (un

2 odpowiedzi
Od półtora roku chodzę na terapię i leczę się psychiatrycznie.
Diagnoza - zaburzenia osobowości (unikająca), depresja (z myślami samobójczymi).
Rodzaj terapi - psychodynamiczna.
Leki na depresje - najpierw SSRI (sertralina, potem wortioksetyna), dokładka z SNRI (wenlafaksyna), kilka miesięcy temu zejście z tych leków i przejście na MAO-A (moklobemid). Obecnie kolejny nawrót depresji.
Komunikuje o tym wszystkim na bieżąco przy każdej wizycie ale chciałbym zasięgnąć opinii innych specjalistów.
Przez te półtora roku psychoterapia pomogła mi rozpoznawać swoje uczucia, emocje, konfrontować mnie z różnymi schematami, które wytworzyłem w celu unikania odrzucenia itp.
Czy powinienem zastanowić się nad zmianą nurtu terapii albo psychiatry? Półtora roku niby jestem pod opieką specjalistów za grubą kasę a komfort mojego życia nie zmienił się w zasadzie w ogóle. Nawet myśli samobójcze znów wróciły i są na takim samym poziomie jak kiedy trafiłem do aktualnych specjalistów.
Witam,
Leczenie zaburzeń osobowości jest trudnym i czasochłonnym procesem, a obecność dodatkowych rozpoznań (depresji w Pana wypadku), niestety dodatkowo może wydłużyć proces leczenia. Warto pamietać, iż sama depresja nie raz jest nawracającą choroba, pomino skutecznego leczenia, a w trakcie epizodu depresyjnego same objawy mogą przyczyniać się do postrzeganie siebie, swojego otoczenia (lekarza psychiatry, psychoterapeuty) w gorszym świetle.
Z Pana opisu wynika, iż w te półtorej roku pracy udało się już uzyskać zmiany w zakresie rozumienia własnych emocji i uczuć oraz zauważać jak Pana funkcjonowanie przyczynia się do tego jak wygląda Pana życie. Zachęcam Pana do omówienia swoich wątpliwości co do skuteczności leczenia z obecnym psychoterapeutą, ponieważ Pana myśli o zmianie specjalistów mogą być odtworzeniem mechanizmów związanych z unikaniem (charakterystycznych dla pacjentów z zaburzeniami osobowości o typie unikającym).
Dodatkowo wydaje się bardzo ważnym, aby wspólnie ze specjalistą doprecyzować cele terapii (np. określić co indywidualnie dla Pana składa się na „komfort życia”, czyli do jakich konkretnie zmian Pan dąży).
Oczywiście do pacjenta zawsze należy prawo zmienić specjalistę i nie raz rzeczywiście pojawia się taka konieczność. Niemniej jednak zachęcam omówić ten pomysł z obecnym specjalistą oraz dać sobie szanse na przezwyciężenie tego kryzysu wspólnie ze specjalistą, z którym już się znacie.

Pozdrawiam serdecznie,
Nataliia Lahodiuk

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, psychoterapia jest długim procesem, dotyczy.to w szczególności tzw. terapii wglądowych, a taką jest terapia psychodynamiczna. Półtora roku, to mało, zwłaszcza w terapii zaburzenia osobowości typu unikającego. Ten czas może być raczej czasem na zawiązanie dobrego i silnego sojuszu terapeutycznego, po którym może się dopiero pojawić głębsza praca terapeutyczna i co często się w takich chwilach zdarza może nastąpić pogorszenie stanu pacjenta. Takie momenty nie są niczym niezwykłym i zwykle coś oznaczają, sygnalizują, że coś się dzieje i warto się temu przyjrzeć razem z terapeutą podczas sesji. Nie uciekać. Być może nie przypadkowa jest.również ta chęć zmiany w kontekście zaburzenia unikowego. Być może zmiana terapeuty miałaby być "uniknięciem"czegoś, co wydaje się trudne? Zachęcalabym do podzielenia się swoimi wątpliwościami z terapeutą. Rozmowa z nim może wiele wyjaśnić i odsłonić coś, co jeszcze nie jest widoczne, ale wyłania się na horyzoncie. Dla samego terapeuty taka sytuacja nie jest też obca i nowa, nie będzie zaskoczeniem. Pozdrawiam Sylwia Cano Dominguez

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.