Od prawie 2lat cierpię z powodu pokrzywki i współtowarzyszącego obrzęku naczynioworuchowego. Badania

5 odpowiedzi
Od prawie 2lat cierpię z powodu pokrzywki i współtowarzyszącego obrzęku naczynioworuchowego. Badania niczego nie wykazały, objawy nasilają się raczej w sytuacjach stresujacych, chociaż nie zawsze. Podjęłam psychoterapię ale nie działa. proszę o odpowiedz
Dzień dobry,
rozumiem, że brak postępów w procesie terapeutycznym może być zniechęcający do tej formy leczenia, ale
niestety psychoterapia zazwyczaj jest długotrwałym procesem, a to, jak długo trzeba czekać na efekty jest uzależnione zarówno od czynników leżących po stronie psychoterapeuty, jak i pacjenta. Zalecam porozmawiać z terapeutą na temat swoich potrzeb, oczekiwań co do efektów i przebiegu terapii. W wielu sytuacjach, na jakimś etapie procesu terapeutycznego, może dojść do nasilenia objawów i to również należy mieć na uwadze. Mam nadzieję, że ze względu na specyfikę dolegliwości, pozostaje Pani pod opieką lekarza specjalisty.
Pozdrawiam
A.M-K

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, jeżeli zauważyła Pani związek nasilania się objawów ze stresem to ewidentnie trzeba by podjąć terapię antystresową/trening antystresowy.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Psychoterapia nie przyniesie skutków od razu, jest ona procesem, dlatego potrzebny jest czas na, to aby lepiej radzić sobie z objawami jakie dotykają danego pacjenta. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Witam Panią. Jeżeli badania medyczne niczego nie wykazały, to najprawdopodobniej przyczyna Pani dolegliwości ma podłoże psychosomatyczne. Dobrze więc, że podjęła Pani psychoterapię. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że osoby cierpiące na choroby psychosomatyczne mają w dużym stopniu ograniczoną umiejętność świadomego przeżywania emocji i to jest właśnie przyczyną powstawania chorób psychosomatycznych. Jest to mechanizm obronny przed silnymi emocjami, których dana osoba nie może świadomie przyjąć. Nie umie ona przeżywać emocji, ponieważ np. w procesie wychowania nie było ze strony rodziców zrozumienia ani przyzwolenia na przeżywanie i pokazywanie emocji oraz dawanie komunikatów typu „nic ci nie jest” lub „wyolbrzymiasz”, „przesadzasz” a także karanie za pokazywanie emocji, np. gdy dziecko złości się, to dostaje karę, czyli dezaprobatę od rodziców, destruktywną krytykę albo brak uwagi rodziców. Taki mechanizm obronny kształtuje się również wtedy, gdy podczas dorastania dziecko narażone jest na dużą ilość silnych negatywnych emocji, związanych np. z przemocą wobec niego lub innych domowników. Wówczas łatwiej jest dziecku przetrwać, nie dopuszczając do siebie wszystkiego, co się wokół niego dzieje. Skutkuje to częstymi chorobami w dzieciństwie a w dorosłym życiu „odcięciem” od emocji, czyli słabą umiejętnością rozpoznawania emocji u siebie a także właśnie chorobami psychosomatycznymi (również przewlekłymi, autoagresywnymi). Upraszczając można rzec, że ciało „przeżywa” emocje a nie świadomość. Cierpi ciało, za to psychicznie jest się bardziej obojętnym.
Może być tak, że z powodu takiego „odcięcia” od emocji nie czuje Pani pozytywnego działania terapii. Terapia powinna tu polegać między innymi na uczeniu pacjenta rozpoznawania jego emocji i głębokiego ich przeżywania. Nie jest to łatwe, ponieważ mechanizm obronny polegający na nie przeżywaniu jest bardzo silny i utrwalony. Na efekty trzeba cierpliwie poczekać. Jednak pacjenci tym czekaniem często są zdemotywowani i przerywają terapię. Aby wytrwać w terapii, czego Pani życzę, warto zrozumieć jej sens oraz trudności w niej występujące. Pozdrawiam. Dorota Braniewska
Dzień dobry. Polecam psychoterapię, która włącza w procesie zmian pracę z ciałem. Pozdrawiam Paweł.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.