Od trzech lat istnieje pewna blokada, która z jednej strony wydaje się być nieunikniona w tego typu

2 odpowiedzi
Od trzech lat istnieje pewna blokada, która z jednej strony wydaje się być nieunikniona w tego typu sytuacjach, ale z drugiej strony jednak niszczy chęć rozwoju i zdobywania umiejętności. Dzieje się to na studiach a nawet w sytuacjach niezwiązanych z nimi. Polega na tym, że zanim podejdę do egzaminu ustnego (również pisemnego) lub wykonania ćwiczenia dostaję ataków paniki, która sprawia że nie jestem czasami w stanie wydusić z siebie słowa, zapominam tego czego się nauczyłem również często nie potrafię się odnaleźć w miejscu i zaniedbuję swoje obowiązki. Zwraca to uwagę kolegów, koleżanek oraz pracowników akademickich. Czy konieczna jest konsułtacja psychologiczna?
Dzień dobry,
nie jest Pan z pewnością osamotniony w tego typu trudnościach. Dziś jest Pan osobą dorosłą ale tego typu sytuacje stresowe mają często genezę w przeszłości (rodzinie, szkole itp.) choć nie zawsze. Na pewno warto udać się z tym problemem na konsultację do specjalisty.
Być może warto się też zastanowić czy nie obciąża się Pan zbytnio presją ciągłej nauki i rozwoju kosztem pozostałych obszarów życia i stąd takie objawy.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
konsultacja z psychoterapeutą może pomóc postawić odpowiednią diagnozę problemu (jeśli będzie to możliwe). Pierwsze co nasuwa mi się po Pani opisie to zrobienie szczegółowej diagnozy różnicowej zaburzeń lękowych (warto byłoby wykluczyć lub potwierdzić występowania zaburzenia panicznego czy fobii społecznej). Następnym koniecznym elementem jest znalezienie źródła tych problemów. Podłoże zaburzeń lękowych może być różne np. psychologiczne ale też somatyczne). Kiedy sytuacja będzie tego wymagała psychoterapeuta zaleci również wizytę u lekarza psychiatry. Być może konieczna będzie wykonanie jakiś badań.
Po wnikliwej ocenie i zebraniu szczegółowego wywiadu (rodzaju trudności, ich nasilenia, czasu trwania, historii, początku, tego jak zmieniały się w czasie itd.) będzie można postawić odpowiednią diagnozę problemu a następnie ocenić jakie oddziaływanie psychologiczne byłoby najlepsze, np. czy należałoby włączyć leczenie farmakologiczne, czy odpowiednia będzie psychoterapia, w jakim nurcie, indywidualna czy grupowa itd.).
Serdecznie zapraszam na konsultację psychologiczną/psychoterapeutyczną do siebie. Pracuję z zaburzeniami lękowymi. Jestem psychologiem i psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. Prowadzę psychoterapię i wsparcie psychologiczne.
Pozdrawiam,
Sylwia Michalak

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.