Od trzech tygodni w trakcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej dokucza mi ból w wewnętrznej stronie

5 odpowiedzi
Od trzech tygodni w trakcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej dokucza mi ból w wewnętrznej stronie piszczeli, jakby "w kości". Czy powinnam iść z tym do fizjoterapeuty, który to poprawnie zdiagnozuje czy najpierw powinnam zrobić USG/RTG?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Można przyjąć dwie ścieżki postępowania: szybka czyli wizyta bezpośrednia u fizjoterapeuty, szczególnie takiego który zajmuje się terapią tkanek głębokich, Jeżeli nie będzie poprawy w ciągu kilku sesji zabiegowych lub nastąpi pogorszenie (oczywiście pomijając kilkudniowe reakcje pozabiegowe) jednak rozpocząć diagnostykę lekarską.
Druga ścieżka, wolniejsza, w której najpierw przez badania lekarskie wykluczamy możliwość poważnych patologii, która jest niewielka (około 1%), ale zawsze istnieje, a dopiero potem udajemy się do fizjoterapeuty. Należy zaznaczyć, że dobrze zrobiony wywiad przez kompetentnego fizjoterapeutę daje również informacje o prawdopodobnej poważnej patologii, z drugiej strony badania typu USG i RTG dają większą pewność. Pozdrawiam

Dzień dobry,
przede wszystkim potrzebne są informację na temat wymienionej przez Panią aktywności fizycznej oraz czy w ostatnim czasie nie zwiększyła jej Pani. Oczywiście istnieją jednostki chorobowe jak np.: złamanie zmęczeniowe, których leczenie i diagnostyka jest poważniejsza MRI czy TK. Warto jednak przed tym wszystkim wybrać się na wizytę u doświadczonego fizjoterapeuty. Oceni on czy rzeczywiście potrzeba wykonać badania dodatkowe. A być może poprawi Pani stan już po kilku pierwszych wizytach. Być może przyczyna tkwi w złym ustawieniu kończyny dolnej podczas biegu i powoduje zwiększoną aktywność mięśnia piszczelowego tylnego.
Łączę pozdrowienia
dr Jakub Pawłowski
Witam,
Proponuję najpierw wizytę u fizjoterapeuty w celu dokonania wstępnej diagnostyki i ocenienia czy badania obrazowe są Pani potrzebne.
Pozdrawiam serdecznie
Sugeruję wizytę: Konsultacje fizjoterapeutyczne - bezpłatne
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
To najprawdopodobniej shin splits, wystarczy się udać do dobrego fizjoterapeuty
Warto udać sie do fizjoterapeuty w celu stwierdzenia czy stan wymaga dodatkowej dagnostyki. Czekanie z bólem na termin badania lub jego wyniki raczej nie zmniejszy Pani faktycznych dolegliwości. Podczas wizyty u fizjoterapeuty po dokładnym wywiadzie oraz ocenie układu mięśniowo szkieletowego możliwe będzie zaplanowanie terapii wraz z ćwiczeniami i przejście do działania. Jeśli dolegliwości nie zmienią się przez okres czasu wyznaczony przez fizjoterapeute, wtedy istotne będzie opieranie się o diagnostykę obrazową w celu lokalizacji problemu
Pozdrawiam!