Od wrzesnia zmagam sie z zapaleniem oskrzeli.,3 serie antybiotykow.Do dnia dzisiejszego mam mokry ka

4 odpowiedzi
Od wrzesnia zmagam sie z zapaleniem oskrzeli.,3 serie antybiotykow.Do dnia dzisiejszego mam mokry kaszel,dusznosci.Dwukrotnie robilamRTG pluc,wszystko w porzadku.Dn.13 grudnia bedę miala komputerowe badanie klatki piersiowej.Od kilku dni wyrażnie czuję bol ucha promieniujacy do głowy,boli mnie przy dotyku ręka,mówilam to lekarzom ale mowia,ze to podrażnienie przez kaszel.Czy ten ból może miec cos wspolnego z długotrwającym kaszlem.
Witam!
Katar po infekcji dróg oddechowych może utrzymywać się do 3 miesięcy i powinien być jedynie obserwowany, oczywiście oceniając stan ogólny. Jeśli to nie pomaga nie koniecznie najlepszym pomysłem jest empiryczna antybiotykoterapia lecz diagnostyka. W pierwszej trójce przyczyn przewlekającego się kaszlu są przyczyny laryngologiczne. Proponuję więc diagnostykę w pierwszej kolejności otorynolarynglogiczną. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Przy nasilonym kaszlu, zwłasza trwającym od dłuższego czasu może pojawić się ból ucha wtórny do "podrażnienia " śluzówki gardła. W takim przypadku mówimy o Otalgii ucha. Oczywiście nie wyklucza to zapalenia ucha środkowego jako sprawy równoległej. By zróżnicować obie sprawy konieczne jest badanie laryngologiczne.
Witam serdecznie.
Konieczna pełna ocena laryngologiczna, a następnie ukierunkowanie leczenia w zależności od przyczyny:
Ból ucha (otalgia) jest jednym z objawów choroby, w związku z tym jego przyczyny są zróżnicowane. Ból ucha może być następstwem choroby toczącej się w samym uchu (otalgia pierwotna) lub też być bólem rzutowanym, który pojawia się w przebiegu schorzeń niemających związku z narządem słuchu (otalgia wtórna).
Analizując miejscowe przyczyny: zapalenie chrząstki małżowiny usznej, zmiany skórne, zaburzenia neuralgiczne (związane z bardzo bogatym czuciowym unerwieniem skóry małżowiny usznej) .
Z kolei ból rzutowany jest bólem nieostrym i trudnym do zlokalizowania. Wszystko dlatego, że wiąże się z uszkodzeniem narządów odległych od ucha, a co za tym idzie - jest wolniej przewodzony. Do narządów tych należą nos, zatoki przynosowe, jama nosowo-gardłowa, zęby, dziąsła, stawy, skroniowo-żuchwowe, żuchwa, ślinianki przyuszne, język, migdałki podniebienne, gardło, krtań, tchawica i przełyk. Są to bowiem obszary zaopatrywane przez nerwy czaszkowe: nerw uszno-skroniowy (nerw V), nerw uszny tylny (nerw VII), nerw Jacobsona (czyli nerw bębenkowy, nerw IX), nerw Arnolda (gałąź uszna nerwu błędnego, nerw X), a także przez nerw uszny wielki i potyliczny mniejszy, które przewodzą czucie z miejsca powstawania do ucha zewnętrznego?.

Reasumując - jeżeli ucho nie wykazuje żadnych zmian - to w pierwszej kolejności należy wykluczyć: 1. zęby (szczególnie ósemki), staw skroniowo-żuchwowy, kręgosłup szyjny, neuralgie nerwu trójdzielnego oraz ewentualne patologie w gardle, krtani.
W przypadku pytań/wątpliwości proszę o kontakt.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Witam. To o czym Pani pisze świadczy o spadku o odporności i prawdopodobnie tle alergicznym. Bóle ucha powinny być zdiagnozowane a w przypadku stanów zapalnych, powinny być leczone. Przy intensywnym kaszlu czasami występują bóle mięśni międzyżebrowych a nie ręki. Dobrze byłoby nie nadużywać antybiotyków. Jeżeli Pani sobie życzy - możemy umówić się na wizytę (nie stosuję "chemii"). Pozdrawiam Dr J.Czelej

Eksperci

Jacek Gołyński

Jacek Gołyński

Internista

Warszawa

Marek Haberko

Marek Haberko

Radiolog

Szczecin

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Krzysztof Buczyłko

Krzysztof Buczyłko

Alergolog

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 19 pytań dotyczących usługi: zapalenie oskrzeli
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.