Od zawsze byłam osobą z natury raczej nieśmiałą. Od pewnego czasu zaczynają nasilać się u mnie objaw

2 odpowiedzi
Od zawsze byłam osobą z natury raczej nieśmiałą. Od pewnego czasu zaczynają nasilać się u mnie objawy, które mogą świadczyć o fobii społecznej. Moim największym problemem są drżące dłonie, które utrudniają mi normalne funkcjonowanie w większym gronie osób, bądź wśród osób niezbyt dobrze mi znanych. Obserwuję to m.in. w pracy, ale też na spotkaniach towarzyskich i rodzinnych. Mam problem z wykonywaniem banalnych czynności, jakimi jest picie kawy, czy spożywanie posiłków. Dodam, iż problem nie występuje kiedy jestem sama, bądź wśród moich najbliższych. Bardzo proszę o poradę, w jaki sposób można temu zapobiec i wyleczyć? Czy konieczna jest terapia?
Dzień Dobry

Zastanawiam się co to za objawy które mogą świadczyć o Fobii Społecznej oprócz wspomnianego drżenia rąk? Zastanawiam się też na ile Pani ciało mówi " boje się", tylko pytanie czego mogła by się Pani bać? Zastanawiam się czym się różnią te spotkania z najbliższymi, od tych w których zauważa Pani drżenie rąk? Ciało często przez różne symptomy, (drżenie rąk, szybsze bicie serca, mdłości, zawroty głowy, bóle brzucha itp.) może mówić o lęku. Gdy nie wiemy czego się boimy i jak temu sprostać jeszcze baardziej się tego boimy. Czy konicznaa jest terapia? Trzeba było by się temu przyjżeć czy za tymi objawami, nie stoją jakieś wydarzenia, myśli , przekonania. Trochę ciężko powiedzieć z kąd taka reakcja organizmu. Lęk też jest naturalną emocją którą każdy inaczej przeżywa. Warto się przyjżeć temu co Pani przeżywa. Też pytanie na ile przeszkadza to Pani w codziennym funkcjonowaniu, i jak Pani wyobraża sobie swoje funkcjonowanie jako osoba która sobie radzi z tym drżeniem rąk? Spotkania w większym gronie czy to z rodziną czy ze znajomymi również powodują jakieś napięcie w nas, lekki stres. Każdy przeżywa go na swój sposób , jeden milczy inny więcej gada, inny działa. Problem się pojawia jeżeli to nas paraliżuje i powoduje, że nie jesteśmy w stanie czerpać satysfakcji i radości z takich spotkań. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć mi czy wymaga to terapii. Jednak może warto spróbować kilku kilkunastu spotkań aby się przyjżec temu i zobaczyć czy to jest pomocne. W internecie można znaleźć ćwiczenia, które mogą pomóc się konfrontować z sytuacjami lękowymi. Jednak jeżeli może to być fobia społeczna mogą one nie wystarczyć. Myślę, że to Pani wie najlepiej czego Pani potrzebuje i czego chce Pani spróbować. Czy ćwiczenia wystarczą , czy jednak potrzebuje Pani kogoś z kim mogła by Pani przyjżeć się temu i uporać na tyle aby funkcjonować w sposó który będzie dla Pani satysfakcjonujący.

Życzę odwagi w podjęciu decyzji która będzie Panią satysfakcjonować.

Pozdrawiam
Mateusz Dąbrowski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, psychoterapia może być dobrą formą pomocy w wyżej wymienionych trudnościach. Podczas jej trwania może Pani przyjrzeć się wraz z psychoterapeutą zgłaszanym trudnościom, uświadomić sobie ich przyczyny, jak również wypracować sposoby radzenia sobie.

Pozdrawiam
MBZ

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.